Pasaulyje

2021.10.27 08:38

JAV išsakė griežtos kritikos Izraeliui dėl žydų nausėdijų plėtros

BNS2021.10.27 08:38

Jungtinės Valstijos antradienį pirmą kartą po daugelio metų išsakė aštrios kritikos Izraeliui dėl žydų nausėdijų, prezidento Joe Bideno administracijai pareiškus, kad ji „griežtai“ nepritaria jų plėtrai Vakarų Krante.

Šią poziciją J. Bideno administracija išsakė po ketverių Donaldo Trumpo prezidentavimo metų, per kuriuos Jungtinės Valstijos pritarė Izraelio veiklai okupuotose palestiniečių žemėse.

D. Trumpo administracijos valstybės sekretorius Mike`as Pompeo baigdamas kadenciją apsilankė žydų nausėdijoje Vakarų Krante ir tapo pirmuoju tai padariusiu JAV diplomatijos vadovu. Tąsyk jis sakė nepritariantis tarptautiniu mastu vyraujančiai nuomonei, kad tokių nausėdijų statybos yra neteisėtos.

Prezidentu tapus J. Bidenui, Valstybės departamentas nekart įspėjo Izraelį neplėsti gyvenviečių Vakarų Krante, o antradienį griežtai sukritikavo žydų valstybę, kad ši tęsia nausėdijų statybas.

„Esame labai susirūpinę dėl Izraelio vyriausybės plano uždegti žalią šviesą pastatyti tūkstančius namų žydų naujakuriams“, taip pat dėl sekmadienį paskelbtų pasiūlymų dėl daugiau kaip 1 300 namų statybos, sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price`as.

„Griežtai nepritariame nausėdijų plėtrai, nes tai visiškai nesuderinama su pastangomis mažinti įtampą ir užtikrinti ramybę bei kenkia perspektyvoms įgyvendinti dviejų valstybių sprendinį“, – sakė jis žurnalistams.

„Taip pat laikome nepriimtinais planus atgaline data įteisinti neteisėtas gyvenvietes“, – pridūrė N. Price`as.

Valstybės departamento atstovas nepasakė, kad tas sprendimas pastatys į pavojų dvišalius santykius. Tačiau jis sakė, kad administracija „iškels šį klausimą tiesiogiai Izraelio aukšto rango pareigūnams per mūsų privačias diskusijas“.

Izraelio ministras pirmininkas Naftali Bennettas yra dešiniojo sparno atstovas, pritariantis nausėdijų plėtrai. Tačiau jis vadovauja koalicijai su centristais, siekiančiais išsaugoti stabilius santykius su Jungtinėmis Valstijomis.

Statybos ir būsto ministras Zeevas Elkinas, priklausantis dešiniojo sparno partijai „Tikva Hadasha“ („Naujoji viltis“), sakė, kad nausėdijos būtinos siekiant įgyvendinti „sionistinę viziją“ dėl žydų pozicijų stiprinimo Vakarų Krante.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt