Pasaulyje

2021.10.27 07:46

Dėl atsako į pandemiją Brazilijos senatoriai ragina kelti baudžiamąją bylą prezidentui, tarp kaltinimų – nusikaltimai žmogiškumui

Lukas Kivita, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.27 07:46

Brazilijos Vyriausybės atsaką į pandemiją tiriantis Senato komitetas rekomenduoja šalies prezidentui Jairui Bolsonarui pareikšti kaltinimus. 7 iš 11 komiteto atstovų pritarė pritarė šešis mėnesius vykusio tyrimo išvadoms, kuriose teigiama, kad prezidentui turėtų būti iškelta baudžiamoji byla dėl 9 nusikaltimų, tarp jų – nusikaltimų žmoniškumui.

Kraštutinių dešiniųjų pažiūrų prezidentas kritikuojamas dėl to, kad menkino viruso grėsmę, neigė sveikatos ekspertų rekomendacijas bei skleisdamas dezinformaciją prisidėjo prie gyventojų mirčių. Galutinį sprendimą dėl kaltinimų prezidentui turės priimti generalinis prokuroras.

Antradienį Senato atstovai, be kita ko, paprašė šalies Aukščiausiojo Teismo neribotam laikui sustabdyti prezidento socialinių tinklų paskyras, kurias šis naudoja melagingos informacijos skleidimui.

Nuo pat pandemijos pradžios skleidęs mokslui prieštaraujančius teiginius ir, kaip teigia kritikai, dėl to prisidėjęs prie šimtatūkstantinės Brazilijos mirčių statistikos, J. Bolsonaras sulaukė atkirčio. Dar savaitės pradžioje „YouTube“ ir „Facebook“ pašalino iš jo oficialios paskyros tiesiogiai transliuotą vaizdo įrašą, kuriame šis vakcinas nuo koronaviruso susiejo su AIDS.

Prezidento administracijos atsaką į pandemiją šešis mėnesius tyręs Senato komitetas prezidentą kaltina, kad šis, menkindamas pandemijos grėsmę, neigė sveikatos ekspertų rekomendacijas dėl karantino. Prezidento veiksmai, kaip teigiama ataskaitoje, lygūs nusikaltimams žmoniškumui.

„Prezidentas, kuris šaiposi iš tyrimo, yra tas pats prezidentas kuris sakė „Na ir kas?“ kalbėdamas apie COVID-19 mirtis. Tas pats prezidentas teigė, kad tai tėra menkas peršalimas ir nieko daugiau. Tai tas pats prezidentas, kuris liūdnu ir makabrišku būdu imitavo žmones, negalinčius prakvėpuoti“, – kritiką žeria Brazilijos Senato COVID-19 komiteto vicepirmininkas Randolfe Rodriguesas.

Vietos sveikatos ekspertai apskritai stebisi, kad prezidentas melus skleidė šitiek laiko ir už tai atsakomybės nesulaukė.

„Tik įsivaizduokite – neva pasiskiepijus galima užsikrėsti AIDS – lytiniu keliu plintančia liga. Tai absurdas, tai rodo visišką neišprusimą. Nesuprantame, kaip respublikos prezidentas gali išsigalvoti tokią nesąmonę“, – tvirtina infektologas Gonzalo Vecina.

„Šis nemokšiškumas turi baigtis. Negali būti, kad respublikos prezidentas skleidžia šitiek melagingos informacijos, kuri smarkiai kenkia Brazilijos žmonėms, ir už tai lieka nenubaustas“, – įsitikinęs kitas infektologas Roberto Medronho.

Pagal mirčių skaičių Braziliją pasaulyje lenkia tik Jungtinės Valstijos. Nuo pandemijos pradžios šalyje virusas nusinešė virš 600 tūkstančių gyvybių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt