Naujienų srautas

Pasaulyje2016.10.31 11:37

Nyderlandų premjeras nežino, ką daryti dėl sutarties su Ukraina, kurią atmetė rinkėjai

15min.lt 2016.10.31 11:37

Nyderlandų vyriausybės vadovas Markas Rutte turi mažiau nei parą, kad įtikintų opozicines partijas padėti jam rasti būdą, kaip pagaliau oficialiai reaguoti į faktą, jog šalies piliečiai per referendumą atmetė Europos Sąjungos ir Ukrainos laisvosios prekybos sutartį, rašo „EUobserver“.

„Atsižvelgdamas į tautos interesus, prašau protingų politinių jėgų Nyderlanduose pagalbos sprendimo suradimui. Kreipiuosi į jus iš visos širdies“, – dar penktadienį paskelbė M. Rutte.

Šių metų balandį 61,1 proc. olandų, atėjusių balsuoti į referendumą pasisakė prieš ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą, nors pastarasis jau buvo ratifikuotas visose kitose Bendrijos narėse. Ir nors referendumas nebuvo įpareigojantis, Nyderlandų politinis elitas pažadėjo neignoruoti jo rezultatų: juk jų nepaisymas neabejotinai užrūstintų rinkėjus.

Dabar M. Rutte jau žvelgia į galutinį lapkričio 1-osios terminą, kurį jo vyriausybei nustatė Nyderlandų parlamento dauguma. Būtent antradienį premjeras jau turi būti radęs sprendimą: kažkaip nuraminti tuos, kurie balsavo „Ne“, arba tiesiog neratifikuoti sutarties.

„Laiko mažai, – pripažino M. Rutte. – Nebuvau nusiteikęs optimistiškai anksčiau, nesu nusiteikęs optimistiškai ir dabar.“ Vyriausybė iki šiol siekia susitarti dėl teisiškai įpareigojančios deklaracijos su kitomis ES narėmis ir Kijevu, kuria būtų atsižvelgta į piliečių, per referendumą nepritarusių susitarimui su ukrainiečiais, nuomone.
Pavyzdys – nuostatos, kad asociacijos susitarimas toli gražu nėra garantija, jog Ukraina kada nors bus priimta į ES, įtvirtinimas. „Pokalbiai su kolegomis užsienyje man leidžia tikėtis, kad galime susitarti su Kijevu ir Briuseliu. Dabar svarbiausias klausimas yra tai, ar susitarimą paremtų užtektinai parlamentarų Nyderlanduose“, – svarstė M. Rutte.
Centro kairiųjų ir centro dešiniųjų koalicija turi daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose, tačiau Senate – ne. Todėl vyriausybės vadovas bando prisivilioti opozicinių partijų paramą. M. Rutte jau kelios savaitės stengiasi pabrėžti geopolitines aplinkybes – Rusijos agresiją Ukrainoje ir Sirijoje.

„Nacionalinis mūsų „ne“ negali būti vertinamas neatsižvelgiant į tarptautines realijas. Jei sutartis su Ukraina neįsigaliotų, regione padidėtų nestabilumo rizika. Mūsų vienybė yra geriausias atsakas Rusijos užsienio politikai, kuria siekiama drebinti Europos sienas. Visa tai – daugiau nei tik Nyderlandai. Daug daugiau. Kaip šalis mes esame platesnės tarptautinės bendruomenės dalis“, – kalbėjo M. Rutte.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi