Pasaulyje

2021.10.26 16:33

Sudane tęsiasi protestai prieš perversmą, trys ambasadoriai atsisakė paklusti chuntai

atnaujinta 20.30
BNS2021.10.26 16:33

Trys Sudano ambasadoriai Europos šalyse antradienį paskelbė apie savo pasitraukimą, pasmerkdami karinį perversmą savo šalyje ir pareikšdami, kad jų ambasados priklauso „Sudano žmonėms“, pranešė Informacijos ministerija.

„Mes visiškai lygiuojamės į didvyrišką opoziciją (perversmui), kurią stebi visas pasaulis“, – pareiškė Sudano pasiuntiniai Prancūzijoje, Belgijoje ir Šveicarijoje, paskelbdami savo misijas „Sudano žmonių ir jų revoliucijos ambasadomis“.

Sudaniečiai tęsia protestus prieš perversmą

Pasipiktinę sudaniečiai antradienį tęsia gatvių protestus prieš perversmą, tarptautinei bendrijai prieš Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį smerkiant kariuomenės įvykdytą valdžios užgrobimą.

Kitą dieną po to, kai kariuomenė įvykdė perversmą ir, kaip pranešama, nušovė mažiausiai keturis žmones, protestuotojai skandavo „Kariniam valdymui – ne“, „Revoliucija tęsis“, „Grįžimas prie praeities – ne išeitis“.

Pirmadienį kariai sulaikė šalies premjerą Abdallą Hamdoką (Abdalą Hamdoką), jo ministrus ir civilius narius Sudano valdančiojoje taryboje, vadovavusioje pereigai prie visiško civilinio valdymo po autokrato Omaro al Bashiro (Omaro Baširo) nuvertimo 2019 metais.

Po perversmo paskelbta nepaprastoji padėtis ir vyriausybės paleidimas išprovokavo griežtą tarptautinę reakciją. Vašingtonas – svarbus Sudano pereigos rėmėjas – griežtai pasmerkė kariuomenės veiksmus ir sustabdė milijonų dolerių (eurų) pagalbą.

Jungtinės Tautos pareikalavo tuojau pat paleisti A. Hamdoką, o diplomatai Niujorke naujienų agentūrai AFP sakė, kad antradienį šią krizę turi aptarti Saugumo Taryba.

Per televiziją skelbdamas nepaprastąją padėtį, svarbiausias Sudano generolas Abdel Fattahas al Burhanas (Abdel Fatahas Burhanas) sakė, kad kariuomenė veiksmų ėmėsi siekdama „atitaisyti revoliucijos kursą“.

Tuo metu Sudano ambasadoriai Belgijoje, Prancūzijoje iš Šveicarijoje paskelbė pereinantys į perversmo priešininkų pusę. Jie pasmerkė karinį perversmą savo šalyje ir pareikšdami, kad jų misijos priklauso „Sudano žmonėms ir jų revoliucijai“, pranešė Informacijos ministerija.

ES dėl perversmo grasina nutraukti finansinę paramą Sudanui

Europos Sąjunga antradienį pagrasino nutraukti finansinę paramą Sudanui, jei jo kariuomenė nedelsiant nesugrąžins civilių vyriausybės į valdžią.

„Šis bandymas pakenkti Sudano perėjimui prie demokratijos yra nepriimtinas. Jei padėtis nebus nedelsiant pakeista, tai turės rimtų pasekmių ES įsipareigojimui, įskaitant jos finansinę paramą“, – perspėjo ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.

„Išdavystė“

Po A. F. al Burhano kalbos Chartume pirmadienį kilo susirėmimų.

Visoje šalyje buvo išjungtas interneto ryšys, Chartume uždaryti pagrindiniai keliai ir tiltai. Paskui kariai įsiveržė į Sudano valstybinio transliuotojo būstinę, įsikūrusią Umdurmano mieste šalia sostinės, pranešė Informacijos ministerija.

Protestuotojai blokavo kelius degančių padangų ir plytų užtvaromis, žygiavo mosuodami Sudano vėliava ir skanduodami šūkius prieš perversmą.

Kaip pranešė Informacijos ministerija, kariai „šaudė kovinėmis kulkomis į protestuotojus... prie kariuomenės būstinės“.

Mažiausiai keturi demonstrantai žuvo ir maždaug 80 buvo sužeista, pranešė nepriklausomas Sudano gydytojų centrinis komitetas.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas išreiškė susirūpinimą dėl pranešimų apie kovinių kulkų panaudojimą prieš protestuotojus.

Valstybės departamento atstovo Nedo Price`o teigimu, JAV pareigūnai negalėjo susisiekti su sulaikytu premjeru.

A. F. al Burhanas antradienį pareiškė, kad A. Hamdokas yra generolo namuose.

„Taip, mes suėmėme ministrų ir politikų, bet ne visus“, – per spaudos konferenciją Chartume sakė A. F. al Burhanas ir pridūrė, kad premjeras „gerai jaučiasi“ ir „grįš namo, kai pasibaigs krizė“.

Jungtinės Valstijos sustabdė 700 mln. JAV dolerių paramą Sudanui.

JAV, Jungtinė Karalystė ir Norvegija – anksčiau tarpininkavusios sprendžiant konfliktus Sudane – pareiškė, kad „kariškių veiksmai yra revoliucijos, pereinamojo laikotarpio ir Sudano žmonių taikos, teisingumo ir ekonominės plėtros teisėtų lūkesčių išdavystė“.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pareiškė, kad civilių lyderių sulaikymas buvo „neteisėtas“ ir pasmerkė „vykstantį karinį perversmą“.

Europos Sąjunga, Afrikos Sąjunga ir Arabų Lyga taip pat išreiškė susirūpinimą.

„Egzistencinis momentas“

Tris dešimtmečius šalį geležiniu kumščiu valdęs O. al Bashiras šiuo metu yra Chartumo kalėjime, kur atlieka bausmę už korupciją.

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas jam taip pat yra pareiškęs kaltinimus dėl genocido per pilietinį karą Darfūre.

Po O. al Bashiro nuvertimo 2019 metais Sudaną valdė kariškių ir civilių taryba, vadovavusi pereigai prie visiško civilinio valdymo.

Analitinio centro „International Crisis Group“ atstovas Jonas Horneris šį perversmą pavadino „egzistenciniu momentu abiem šalims“.

„Tokio pobūdžio įsikišimas... tikrai į meniu sugrąžina autokratiją“, – sakė jis.

Pastarosiomis savaitėmis nesutarimai šalies vadovybėje ryškėjo.

A. Hamdokas anksčiau apibūdino pereinamojo laikotarpio vyriausybės skilimą kaip „blogiausią ir pavojingiausią krizę“, su kuria susiduria šalis pereinamuoju laikotarpiu.

Pastarosiomis dienomis dvi demonstracijoms prieš O. al Bashirą vadovavusio judėjimo grupės dalyvavo protestuose palaikydamos priešingas stovyklas: viena palaikė kariškių valdymo šalininkus, o kita reikalavo visiško valdžios perdavimo civiliams.

Aljanso už laisvę ir permainas (FFC) judėjime įtampa tvyrojo jau seniai, tačiau susiskaldymas pagilėjo po, vyriausybės žodžiais, nepavykusio perversmo šių metų rugsėjo 21 dieną.

Vienas iš FFC lyderių savaitgalį per spaudos konferenciją Chartume vėl įspėjo dėl „šliaužiančio perversmo“.

Pirmadienį FFC pagrindinis blokas paragino pradėti „pilietinio nepaklusnumo“ kampaniją visoje šalyje.

Nepaisydami ankstesnės dienos smurto protestuotojai nakčiai ir antradieniui liko sostinės gatvėse. Paskelbus pilietinio nepaklusnumo kampaniją, parduotuvės mieste uždarytos.

„Išeisime tik tada, kai bus atkurta civilių vyriausybė, – sakė 32 metų demonstrantas Hishamas al Aminas (Hišamas Aminas). – Daugiau niekada nesutiksime, kad kariuomenė būtų partnerė.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt