Pasaulyje

2021.10.26 15:34

Labiausiai Lukašenką spaudžia režimo elitas? Opozicija teigia, kad nepasitenkinimas auga

LRT.lt2021.10.26 15:34

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka yra spaudžiamas savo režimo elito, interviu baltarusių televizijai Lenkijoje „Belsat“ sakė opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačorka.

Jis teigė besitikintis, kad spaudimas režimui iš užsienio tik didės, dabar Europos Sąjunga rengia jau penktąjį sankcijų paketą, svarsto uždrausti visų avialinijų, kurios vykdo skrydžius į Minską, keliones į ES valstybes. Tokiu būdu ES tikisi suvaldyti ir A. Lukašenkos vykdomą neteisėtą migrantų gabenimą į Baltarusiją bei jų stūmimą per sienas į Vakarus. Lapkritį tarptautinė civilinės aviacijos agentūra (ICAO) turėtų paskelbti ataskaitą dėl „Ryanair“ lėktuvo priverstinio nutupdymo Minske gegužę. Vakarų šalys teigia, kad A. Lukašenkos režimas užgrobė lėktuvą, kad jį nutupdęs suimtų žurnalistą Ramaną Pratasevičių bei jo draugę Sofiją Sapegą.

Anot F. Viačorkos, dabar sudėtinga nustatyti, ką galvoja A. Lukašenka.

„Susidaro įspūdis, kad jis toks nervingas, nes praranda kontrolę. Jam tai jau išlikimo klausimas, net ne valdžios išlaikymo dar vienai kadencijai. Tačiau daug jo aplinkos žmonių yra nepatenkinti ir formuoja grupes. Tai žmonės, kurie, taip sakant, buvo prie lovio. Tai vidurinės grandies pareigūnai, regionų administratoriai, direktoriai, verslo žmonės, – „Belsat“ aiškino F. Viačorka, pridurdamas, kad šie žmonės prisidėjo prie valstybės funkcionavimo mainais į erdvę savo pragyvenimui. – Dabar dėl Lukašenkos, sankcijų ir ekonominės krizės, jie nebeturi galimybės (pragyventi). Jie daugiau nei nepatenkinti. Tad kad ir kaip keista, jie daro didžiausią spaudimą režimui. Spaudimą darome ne mes, bet režimo viduje esantys žmonės.“

Kada režimas gali žlugti, F. Viačorka neprognozavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt