Pasaulyje

2021.10.26 10:32

Naujausia informacija. Latvijos SAM ketina prašyti vyriausybės skelbti dalinę mobilizaciją dėl COVID-19

atnaujinta 21.30
BNS, ELTA, LRT.lt2021.10.26 10:32

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija planuoja penktadienį kreiptis į vyriausybę ir paprašyti jos dėl COVID-19 skelbti dalinę mobilizaciją, antradienį per vyriausybės posėdį sakė Skubiosios medicinos pagalbos tarnybos Katastrofų medicinos centro vadovė Dita Heiberga.

Mobilizacija reiškia, kad bus tikslingai planuojamos ir rengiamos karinės ar civilinės gynybos priemonės siekiant neleisti, kad valstybei iškiltų grėsmė, arba siekiant likviduoti jos pasekmes, naudojant tam tikrus žmogiškuosius, materialinius ir finansinius išteklius, sakė D. Heiberga.

Sveikatos apsaugos ministerija prognozuoja, kad vyriausybė mobilizaciją paskelbti turės jau lapkričio 2 dieną.

Tai pirmas kartas, kai Latvijoje būtų pasitelkiamas Mobilizacijos įstatymas, pabrėžė D. Heiberga.

Sveikatos apsaugos ministras Danielis Pavlutas planuoja penktadienį pateikti vyriausybei įsaką dėl dalinės ar lokalios mobilizacijos, užsimindamas, kad anksčiau šį mėnesį šalyje paskelbus nepaprastąją padėtį bus mobilizuojami žmogiškieji ištekliai. SAM turės įgaliojimus koordinuoti ir skelbti šaukimus, spręsti, kokioms sveikatos apsaugos darbuotojų kategorijoms bus taikoma mobilizacija.

Įsake taip pat bus nurodyta, kokio valstybės finansavimo reikia mobilizacijai.

SAM įsteigs savo institucijų, klinikinių universitetinių ligoninių, Gynybos ministerijos ir Teisingumo ministerijos pareigūnų darbo koordinavimo štabą, sakė D. Heiberga.

Rygos Rytų universitetinė klinikinė ligoninė, Paulo Stradinio klinikinė universitetinė ligoninė ir septynios regioninės ligoninės organizuos darbuotojų, dirbsiančių COVID-19 ir kituose skyriuose, apmokymą.

Šaukimus gaus asmenys, dirbantys privačiose sveikatos priežiūros institucijose, ir kitose srityse dirbantys sveikatos ekspertai, nurodė D. Heiberga.

Premjeras Krišjanis Karinis sakė, kad asmenys, kurie bus mobilizuojami, turėtų būti informuojami jau dabar, kad galėtų pasirengti pokyčiams.

Mobilizacija taip pat galėtų paveikti įvairių sveikatos priežiūros institucijų darbą, vėliau joms reikės valstybės paramos, pridūrė vyriausybės vadovas.

Atnaujinta 21.30

Didžiojoje Britanijoje registruota daugiausiai COVID-19 mirčių nuo kovo

Didžiojoje Britanijoje per 24 valandas koronavirusas pražudė 263 žmones. Tai didžiausias mirčių skaičius nuo kovo 3 dienos, skelbia šalies žiniasklaida.

Be to, per parą patvirtinta beveik 41 000 naujų infekcijų, rodo vyriausybės duomenys. Tiesa, naujų susirgimų skaičiaus augimas 67 mln. gyventojų turinčioje šalyje per praėjusias septynias dienas šiek tiek susilpnėjo.

Švedijoje nuo COVID-19 mirusių žmonių skaičius viršijo 15000

Švedijoje nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius viršijo 15 000. Iki šiol registruotos 15 002 mirtys, Švedijos radijui sakė Thomas Lindenas iš Sveikatos ir socialinių reikalų tarnybos. Tarpo mirusiųjų yra 6 793 moterys ir 8 209 vyrai.

Sunku pasakyti, ar Švedijoje virusas lėmė neįprastai didelį mirčių perviršį, sakė Th. Lindenas. Tačiau jis pripažino, kad, lyginant su Šiaurės šalimis, mirštamumas Švedijoje yra daug didesnis.

Danijoje nuo koronaviruso mirė 2 703 žmonės, Norvegijoje – 895, Suomijoje – beveik 1 150. Kiekviena šių šalių turi perpus mažiau gyventojų nei Švedija.

Švedijos vyriausybė pandemiją valdė tik nežymiais ribojimais.

Atnaujinta 19.40

PSO: pandemija lieka „tarptautinio masto visuomenės sveikatos krize“

Koronaviruso pandemija, anot Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), lieka „tarptautinio masto visuomenės sveikatos krize“ (PHEIC). Tai antradienį nusprendė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, atsižvelgdamas į atitinkamą nepriklausomų ekspertų, kurie kas tris mėnesius iš naujo vertina padėtį, rekomendaciją.

PHEIC paskelbimas, be kita ko, susijęs su specialiais šalių narių įsipareigojimais teikti ataskaitas.

„Dabartinės situacijos analizė ir prognozės rodo, kad pandemija dar toli gražu nesibaigė“, - pareiškė ekspertų komitetas. Jis paragino visas šalis toliau naudoti visas apsaugos priemones. Be to, komitetas kreipėsi į valstybes, ragindamas paremti PSO tikslą, kad iki metų pabaigos nuo koronaviruso būtų paskiepyta 40 proc. kiekvienos pasaulio šalies gyventojų.

Komitetas 2020 metų sausio pabaigoje dėl naujojo koronaviruso „Sars-CoV-2“ rekomendavo skelbti „tarptautinio masto visuomenės sveikatos krizę“. Tai yra aukščiausias perspėjimas, kurį gali pareikšti PSO.

Kinijoje dėl COVID-19 uždarytas 4 mln. gyventojų miestas

Kinija antradienį uždarė 4 mln. gyventojų turintį miestą, siekdama pažaboti vietinio užsikrėtimo koronavirusu atvejų protrūkį.

Miesto gyventojams nurodyta be būtinos priežasties neiti iš namų.

Nuo 2019 metų pabaigos, kai Kinijoje pirmą kartą buvo aptiktas naujasis koronavirusas, Pekinas įvedė griežtą sienų kontrolę. Šios priemonės leido suvaldyti užkrato plitimą, ir tai sudarė sąlygas atsitiesti šalies ekonomikai.

Tačiau Kinija itin griežtai reaguoja į bet kokius naujus vietinius protrūkius. Antradienį paskelbti nauji suvaržymai įsigaliojo šalyje per parą nustačius 29 naujus vietinio užsikrėtimo atvejus. Šeši iš jų buvo išaiškinti šiaurės vakaruose esančios Gansu provincijos sostinėje Landžou.

Landžou gyventojai turės likti namuose, nurodė pareigūnai išplatintame pareiškime.

Pareigūnai pridūrė, kad „piliečių įleidimas ir išleidimas“ bus griežtai kontroliuojami – išeiti iš namų bus leidžiama tik apsirūpinti būtiniausiais produktais ar gydymo tikslu.

Naujasis susirgimų protrūkis siejama su užkrečiamesne koronaviruso delta atmaina. Nuo spalio 17-osios šalyje jau nustatyti 198 COVID-19 atvejai.

Sveikatos apsaugos pareigūnai įspėjo, kad COVID-19 atvejų gali padaugėti, kai ateinančiomis dienomis bus suintensyvintas testavimas, siekiant suvaldyti protrūkį, siejamą su grupe kinų turistų, keliavusių po šalį.

Kinijos šiaurėje dešimtims tūkstančių žmonių jau anksčiau buvo griežtai nurodyta neiti iš namų.

Pekine, kur per praėjusią parą buvo nustatyti trys nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, apribotas patekimas į turistų lankomas vietas, o gyventojams patarta neišvykti iš miesto, jei tai nėra būtina.

Sostinėje taip pat buvo uždaryti keli gyvenamieji kompleksai, o sekmadienį organizatoriai neribotam laikui atidėjo maratoną, kuriame ketino dalyvauti apie 30 tūkst. bėgikų.

Nors Kinijoje susirgimų skaičius itin mažas, palyginti su dauguma kitų pasaulio vietų, šalis per visą pandemiją griežtai laikosi „nulinės tolerancijos“ dėl COVID-19 strategijos.

Valdžia pasiryžusi pažaboti ir naujausią susirgimų protrūkį, iki Pekino žiemos olimpiados belikus kiek daugiau nei 100 dienų.

Antradienį oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“ pranešė, kad Vidinės Mongolijos regiono šiaurėje esančios Edzino apygardos komunistų partijos sekretorius buvo atleistas iš pareigų „dėl prasto epidemijos prevencijos ir kontrolės priemonių įgyvendinimo“.

Edziną taip pat palietė pastarasis protrūkis, daugiausia išplitęs Kinijos šiaurėje.

Masinis gyventojų testavimas vykdomas 11-oje provincijų. Sekmadienį valdžia penkiuose regionuose, kur buvo nustatyta COVID-19 atvejų, sustabdė turistinių grupių keliones tarp provincijų. Tarp šių regionų yra ir Pekinas.

Pekino nerimą dėl pastarojo protrūkio liudija miesto policijos pradėti trys ikiteisminiai tyrimai dėl įtariamų COVID-19 saugos pažeidimų. Tyrimai atliekami dėl dviejų užsikrėtusių asmenų, slėpusių ligos simptomus, dėl dviejų gyventojų, kurie pažeidė karantiną perlipę tvorą, taip pat dėl dviejų farmacininkų, pardavusių vaistų nuo kosulio ir karščiavimo pažeidžiant nustatytas taisykles.

Jau anksčiau Landžou mieste ir ir kai kai kuriuose Vidinės Mongolijos rajonuose buvo sustabdytas viešojo transporto ir taksi paslaugų teikimas.

Rusijoje vėl fiksuojami COVID-19 atvejų rekordai

Rusijoje per pastarąją parą mirė 1 106 koronavirusu užsikrėtę žmonės – daugiausiai nuo pandemijos pradžios, tęsiantis COVID-19 pliūpsniui, privertusiam vyriausybę paliepti daugumai rusų nedarbo laikotarpį. Stebėtojai abejoja oficialiais Maskvos pateikiamais duomenimis ir mano, kad tikrasis infekcijos paplitimo mastas šalyje gali būti didesnis.

Kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenimis, nuo pandemijos pradžios COVID-19 šalyje jau pareikalavo 232 775 žmonių gyvybių. Pagal šį rodiklį Rusija yra labiausiai koronaviruso pandemijos paveikta Europos šalis.

Per pastarąją parą buvo nustatyti 36 446 nauji COVID-19 atvejai – kiek mažiau nei kelias ankstesnes dienas.

Siekdamas pažaboti viruso plitimą prezidentas Vladimiras Putinas nurodė nuo spalio 30-osios iki lapkričio 7-osios paskelbti nedarbo laikotarpį.

Šiuo metu nedirbs dauguma valstybinių įstaigų ir privačių verslo įmonių. Neveik daugelis parduotuvių, vaikų darželių, mokyklų, sporto ir pramogų centrų. Maitinimo įstaigos galės tik pristatyti maistą į namus arba pardavinėti patiekalus išsinešimui. Vis dėlto toliau dirbs maisto parduotuvės, vaistinės ir svarbiausią infrastruktūrą aptarnaujančios įmonės.

Galimybė lankyti muziejus, teatrus, koncertų sales ir kitas renginių vietas bus suvaržyta – žmonės privalės pateikti skaitmeninius pažymėjimus, patvirtinančius, kad jie yra pasiskiepiję arba persirgę COVID-19. Ši praktika liks galioti ir po lapkričio 7-osios.

V. Putinas nurodė vietos valdžios pareigūnams įpareigoti nepasiskiepijusius vyresnius nei 60 metų žmones likti namuose, taip pat uždaryti naktinius klubus ir kitas pramogų vietas.

Tarnybos taip pat griežtina reikalavimus dėl kaukių dėvėjimo, ypač visuomeniniame transporte ir patalpose vykstančiuose renginiuose, kurių iki šiol buvo menkai laikomasi.

Rusijos lyderis ragino smarkiausiai paveiktus regionus nedarbo laikotarpį pradėti anksčiau ir galbūt palikti jį galioti po lapkričio 7-osios. Šešiuose iš 85 Rusijos regionų tokios priemonės imtasi jau pirmadienį, o antradienį prie jų prisidėjo dar keli. Maskvoje dauguma žmonių turėtų baigti darbą ketvirtadienį.

Šalies tarnybos tikisi, kad nedarbo laikotarpis padėsi sulėtinti užkrato plitimą, kai žmonės nebesilankys darbovietėse ir mažiau naudosis viešuoju transportu.

Tačiau artėjant šiam laikotarpiui smarkiai išaugo lėktuvų bilietų pardavimai ir viešbučių rezervacijos Rusijos Juodosios jūros kurortuose. Dėl šios priežasties pietinių regionų vyriausybės buvo priverstos uždaryti pramogų vietas ir apriboti lankymąsi restoranuose ir baruose – į juos galės patekti tiks turintys skaitmeninius pažymėjimus. Tuo metu kelionių biurai pranešė apie išaugusią kelionių į Egipto kurortus paklausą.

Atnaujinta 14.43

Bulgarijoje registruoti rekordiniai COVID-19 mirčių ir naujų infekcijų skaičiai

Bulgarija registravo rekordinius COVID-19 mirčių ir naujų infekcijų skaičius. Per parą mirusiųjų skaičius išaugo 243 iki 23 316, rodo oficialūs duomenys. Be to, per 24 valandas suskaičiuoti 5 863 nauji užsikrėtimų atvejai, praneša agentūra „Reuters“.

Dėl koronaviruso ligoninėse antradienį buvo gydoma daugiau kaip 7 100 pacientų, 608 jų – intensyviosios terapijos skyriuose. 90 proc. ligonių buvo neskiepyti.

Bulgarija kovoja su ketvirtąja pandemijos banga. Gyventojai labai skeptiškai vertina vakciną. Šalyje pilnai paskiepyta tik 24 proc. suaugusių žmonių. ES vidurkis yra 74 proc.

Ukrainoje nuo COVID-19 mirė rekordiškai daug pacientų

Ukrainoje per pastarąją parą nustatyta 14 634 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai ir mirė 330 anksčiau užsikrėtusių žmonių – daugiausiai nuo pandemijos pradžios, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 14 634 naujus COVID-19 atvejus ir 330 pacientų mirtį.

Per praėjusią parą šalyje hospitalizuoti 2 939 COVID-19 pacientai, 9 738 šia infekcija persirgę žmonės pasveiko, nurodoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime platformoje „Telegram“.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje koronavirusinė infekcija nustatyta iš viso 2 803 159 žmonėms, 64 936 užsikrėtusieji mirė, 2 390 112 – pasveiko.

Nuo vakcinavimo kampanijos pradžios maždaug 41 mln. gyventojų turinčioje šalyje mažiausiai vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę gavo 9 151 480 žmonių, o vakcinavimo kursą užbaigė iš viso 7 058 802 žmonės.

Atnaujinta 13.52

Latvijoje – 2 117 naujų COVID-19 atvejų, mirė 27 pacientai

Latvijoje per pastarąją parą atlikus 23 089 testus patvirtinta 2 117 naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, taip pat mirė 27 anksčiau užsikrėtę žmonės, antradienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 887 naujus užsikrėtimo atvejus ir 21 paciento mirtį.

Pastarųjų dviejų savaičių sergamumo koronavirusine infekcija rodiklis siekia 1 686,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų ir yra aukščiausias nuo pandemijos pradžios.

Tarp naujai užregistruotų užsikrėtusiųjų 1 521 yra nepasiskiepijęs ar nebaigęs vakcinavimo kurso.

Latvijoje iki šiol patvirtinti iš viso 205 577 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 3 066 užsikrėtusieji mirė.

Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos duomenimis, vakcinacijos kursą yra baigę 52,2 proc. šalies gyventojų.

Atnaujinta 12.48

Lenkijoje – 6 265 nauji COVID-19 atvejai, 93 pacientai mirė

Lenkijoje per praėjusią parą nustatyti 2 950 naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, taip pat mirė 93 anksčiau užsikrėtę žmonės, antradienį pranešė visuomeninis radijas, remdamasis šalies sveikatos apsaugos tarnybų informacija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 2 950 naujų COVID-19 atvejų, bet pacientų mirčių nebuvo užregistruota.

Antradienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse gydomi 5 416 COVID-19 pacientų, iš kurių 449 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Sveikatos apsaugos ministerijos naujausi duomenys rodo, kad 38 mln. gyventojų turinčioje šalyje nuo pandemijos pradžios patvirtinta iš viso 2 982 143 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 76 540 užsikrėtusiųjų mirė.

Ministerija taip pat pranešė, kad nuo pandemijos pradžios Lenkijoje persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 2 690 118 žmonių, iš jų 1 219 – per praėjusią parą.

Kaip skelbiama vyriausybės tinklalapyje, iki šiol šalyje bent vieną vakcinos dozę yra gavę beveik 20,13 mln. gyventojų, o visą vakcinavimo kursą baigė beveik 19,85 mln. žmonių.

Atnaujinta 12.34

Estijoje – 1 190 naujų COVID-19 atvejai, mirė aštuoni žmonės

Estijoje per praėjusią parą atlikus 7 836 testus nustatyta 1 190 naujų koronavirusinės infekcijos atvejų, taip pat mirė aštuoni anksčiau užsikrėtę žmonės, antradienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 1 282 naujus COVID-19 atvejus ir aštuonių pacientų mirtį.

Tarp naujai užregistruotų užsikrėtusiųjų 734 žmonės nėra pasiskiepijęs arba baigę vakcinavimo kurso.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 1 348 atvejus 100 tūkst. gyventojų.

Antradienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 gydoma 513 pacientų, iš jų 47 – intensyviosios terapijos skyriuose, įskaitant 25, kuriems reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje patvirtinti 184 509 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 1 467 užsikrėtę žmonės mirė, 161 349 – pasveiko.

Bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę Estijoje jau gavo 784 076 žmonės – 68,77 proc. suaugusių arba 58,95 proc. visų šalies gyventojų. Visą vakcinavimo kursą baigė 752 387 gyventojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt