Pasaulyje

2016.10.30 21:19

Australija nori visiškai atsiriboti nuo pabėgėlių

2016.10.30 21:19

Į šiurpią kelionę jūra į Australiją išsiruošę pabėgėliai galimai ateityje pagalvos du kartus prieš ryždamiesi šio pavojingo projekto įgyvendinimui.

Jei naujasis įstatymas, kurio iniciatorius – Australijos ministras pirmininkas Malcolmas Turnbullas, bus priimtas, pabėgėliams nebus leidžiama likti šioje valstybėje. Kitaip tariant, naujasis įstatymas skirtas užkirsti kelią pabėgėliams ir prieglobsčio ieškantiesiems išsilaipinti Australijos teritorijoje atplaukus valtimis.

Kaip rašo CNN, pranešimas, pasirodęs praėjus trejiems metams po to, kai buvo pažadėta užverti duris pabėgėliams, neteisėtai atvykstantiems laivais, vienos humanitarinės pagalbos teikimo grupės pavadintas žiauriu ir visiškai nereikalingu žingsniu.

Griežtos ir nedviprasmiškos priemonės

Spalio 30 d. surengtoje spaudos konferencijoje M. Turnbullas nusprendė pasiųsti absoliučiai tvirtą ir nedviprasmišką žinutę, pasiūlydamas draudimą laivais atvykstantiems pabėgėliams išsilaipinti. Jo teigimu, naujasis įstatymas sąžiningesnis vizos gavimo procesą pereinančių pabėgėlių atžvilgiu.

„Dosni humanitarinė programa, harmoninga multikultūriška visuomenė priklauso nuo Australijos valdžios vykdomos sienų kontrolės, – pareiškė jis. – Tai priklauso nuo mūsų siunčiamo vieningo ir suderinto atsako žmones nelegaliai gabenantiems asmenims, kurie turi žinoti, kad siekdami nugabenti žmonių į Australiją jie niekada negalės jų išlaipinti šioje šalyje.“

M. Turnbullas, pareiškęs, kad jo šalis jau įsileido tūkstančius pabėgėlių, patikino, kad tokia politika palies visus prieglobsčio prašančius asmenis, nuo 2013 m. liepos 19 d. atsidūrusius Nauru ar Papua Naujojoje Gvinėjoje esančiuose pabėgėlių centruose. Jaunesniems nei 18 m. prieglobstį gauti siekiantiems asmenims, mėginantiems į Australiją patekti laivais, šis įstatymas taikomas nebus.

Prieglobsčio prašantieji, į Australiją laivais atvykę po 2012 m., siųsti į specialius centrus atokiose Nauru ir Papua Naujosios Gvinėjos teritorijas, siekiant aiškiai parodyti, kad jiems nebus suteikiama galimybė patekti į Australiją.

Australijos valdžios atstovai anksčiau išreiškė paramą šiai politikai kaip būtiną priemonę tam, kad žmonės nebeskęstų, nepaisant pranešimų dėl smurto proveržių atokiose teritorijose įkurdintose pabėgėlių stovyklose.

M. Turnbullas patarė opozicijai vadovaujančiam leiboristų lyderiui Billui Shortenui paremti šį įstatymo projektą, nes jis visiškai atitinka B. Shorteno vadovaujamos partijos viešai deklaruojamą poziciją.

Sienų apsauga ar pabėgėlių baudimas?

Amy Lamoin iš „UNICEF Australia“ pažėrė kritikos M. Turnbullo pasiūlytam draudimui ir spalio 30 d. pavadino jį nebūtina, nepamatuota ir neproporcinga priemone, labiau skirta bausti pabėgėlius nei siųsti tinkamą įspėjimą nelegaliems žmonių gabentojams.

Ji savo ruožtu patarė M. Turnbullui imtis regioninio modelio, skirto pabėgėliams perkelti, sukuriančio saugų kelią migrantams, skirto spręsti pagrindines persikėlimo priežastis ir padedančio suformuoti į aukas nukreiptą modelį pabėgėlių problemoms spręsti. „Sudėtinga įžvelgti teisėtą šio draudimo tikslą“, – neabejojo A. Lamoin.