Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Mirė „Geležinė ledi“ – M. Thatcher (papildyta 20.45 val.)

15min.lt, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2015.09.08 13:45

Pirmadienio rytą mirė viena iš įtakingiausių ir svarbiausių XX amžiaus politinių veikėjų – buvusi Didžiosios Britanijos premjerė Margaret Thatcher.

Pirmadienio rytą mirė viena iš įtakingiausių ir svarbiausių XX amžiaus politinių veikėjų – buvusi Didžiosios Britanijos premjerė Margaret Thatcher.

M. Thatcher atstovas spaudai patvirtino, kad buvusi politikė mirė po insulto. Timothy Bellas sakė: „su dideliu liūdesiu Markas ir Carol Thatcher praneša, kad jų motina – baronienė Thatcher – patyrusį insultą šį rytą mirė“. Anot jo, moteris iškeliavo anapilin ramiai.

Iš ministro pirmininko rezidencijos pasigirdo, kad M. Thacher turėtų būti laidojama laikantis tokių pačių tradicijų, kaip laidojant Karalienę Motiną arba princesę Dianą, tačiau pagal jos pageidavimą, viešas velionės pagerbimas plačiajai visuomenei nebus rengiamas.

„Tai mūsų šaliai labai liūdna diena. Netekome didžios premjerės, lyderės, didžios britės. Ji nugalėjo visas kliŪtis, ne tik vadovavo mūsų šaliai – ji išgelbėjo šalį. Manau, kad ji įeis į istoriją kaip viena įtakingiausių iš mūsų premjerų“, – kalbėjo Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas.

„Mano bendravimas, nors ir labai trumpas (jos priėmime ir apdovanojime Lietuvos ordinu) paliko nepamirštamų įspūdžių. Man ji imponavo tuo, kad turėjo savo principus, kurių labai atkakliai laikėsi. Nors vidaus politikos reikaluose ji buvo vadinama „geležine ledi“, kai palietėme klausimą dėl atsikuriančios Lietuvos, ji – dar tokioje neaiškioje situacijoje – buvo viena iš pirmųjų, be jokių išlygų priėmusi mūsų ministrę pirmininkę ir stipriai palaikiusi Lietuvos nepriklausomybės bylą. Nors, sakyčiau, ji buvo prieš Europos federalizmą, tačiau ji besąlygiškai pasisakė už ES praplėtimą naujomis valstybėmis“, – politikę prisiminė prezidentas V. Adamkus.

„M. Tatcher – sėkmingo dešiniųjų pažiūrų politiko pavyzdys. Kai 1979-aisiais, po leiboristų valdymo, ji tapo ministre pirmininke, kairieji valstybę buvo per daug „įkišę“ į rinkos ekonomiką, M. Tatcher sumažino valstybės intervenciją į rinkos tvarką. Ji labai sėkmingai atliko privatizavimą, leiboristų nacionalizuotas įmones vėl reikėjo privatizuoti, atiduoti laisvai rinkai. Kai valstybė buvo per daug įsikišusi, M. Tatcher sėkmingai žengė žingsnį atgal – buvo poreikis, kad valstybė atsitrauktų, ir ji gerai atliko tą darbą. M. Tatcher buvo tipiška konservatorė. Ji tapo viena ryškiausių XX a. politikių“, – portalui LRT.lt teigė Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas.

M. Thatcher gimė 1925 metais spalio 13 dieną.

Ji buvo pirmoji Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė (1979–1990 m.). Šias pareigas ji ėjo ilgiau nei kuris nors kitas Anglijos vyriausybės vadovas.

M.Thatcher studijavo chemiją, vėliau teisę. 1959 metais ji tapo konservatorių atstove Bendruomenių rūmuose, o 1975 metais tapo konservatorių partijos vadove.

M.Thatcher pagarsėjo savo ugningomis kalbomis ir „Geležinės ledi“ pravardę.

1979 metais laimėjusi rinkimus, M. Thatcher vykdė griežtą ekonominę politiką. 1982 metais Didžiosios Britanijos ir Argentinos konflikto dėl Folklendo salų metu, dėl ryžtingo elgesio jos populiarumas šalyje labai išaugo. 

1987 metais Didžiosios Britanijos politikė trečią kartą laimėjo rinkimus. 

Tolesnis išlaidų socialinėms reikmėms mažinimas, abejotinas komunalinis mokestis, nelanksti neigiama nuostata kitų Europos šalių atžvilgiu labai sumenkino M. Thatcher autoritetą.  1990 metais politikė prarado konservatorių partijos pirmininkės pareigas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.