Pasaulyje

2021.10.26 13:49

Migrantai būriuojasi Baltarusijoje – režimas aiškina, kad Vakarai bando apsitverti kapų barjeru

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.10.26 13:49

Į Lietuvą ir Lenkiją iš Baltarusijos toliau plūstant neteisėtiems migrantams, visuomenėje diskutuojama, kokie kiekiai tokių beklaidžiojančių asmenų dar yra Baltarusijoje ir koks jų likimas?

Rytų Europos studijų centro asocijuotas analitikas Maksimas Milta teigia, kad tokių asmenų Baltarusijoje gali būti tūkstančiais, net ir dešimtimis tūkstančių, tačiau sunku pasakyti tikslius duomenis. Dėl režimo priespaudos nepriklausoma sociologija, anot M. Miltos, jau seniai nėra įmanoma.

Milta apie migracijos krizę Baltarusijoje: neteisėti migrantai tampa Lukašenkos režimo įkaitais

Jo teigimu, yra keli šaltiniai, kurie padeda orientuotis šioje situacijoje. Galima kliautis informacija iš Minsko oro uosto, kur galima matyti, kokiomis apimtimis iš tokių šalių kaip Irakas migrantai gabenami į Baltarusiją. Kitas šaltinis – pasienio ruožuose esančių gyventojų informacija.

Internete taip pat plinta vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuoti Minsko gatvėse besibūriuojantys migrantai.

LRT.lt jau anksčiau skelbė, kad migrantai kai kuriuose Baltarusijos miestuose miega tiesiog gatvėse, nors Baltarusijos pareigūnai įprastai stengiasi palaikyti itin griežtą tvarką viešosiose miestų erdvėse. Socialiniuose tinkluose baltarusiai praneša matę, kaip Baltarusijos pareigūnai kariniu transportu veža migrantus į turgavietes, čia vertėjai jiems padeda apsirūpinti būtiniausiaias reikmenimis, prieš išvykstant į pasienį.

Rytų Europos studijų centro asocijuotas analitikas pabrėžia, kad dėl režimo priespaudos nepriklausoma žurnalistika praktiškai išnykusi, o pasienio gyventojai taip pat bijo, kad pateikus informaciją apie migrantus gali būti atskleistos jų tapatybės. Tuo tarpu Aliaksandro Lukašenkos režimas visą situacija pateikia kitaip ir Vakarų šalis vaizduoja kaip itin žiaurias.

„Naratyvai, kurie figūruoja Minsko propagandoje beveik kasdien, jie labiausiai artikuliuoja esą Lietuvos ir Lenkijos valdžių žiaurumą, vos ne gestapo metodus. <...> Sakoma, kad Vakarai siekia iš sienos su Baltarusija padaryti kapų barjerą, susidariusį iš užšalusių migrantų kūnų“, – sako M. Milta.

Daugiau apie tai – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt