Pasaulyje

2021.10.25 08:58

Perversmas Sudane: per kariuomenės ir demonstrantų susirėmimus žuvo du žmonės, dešimtys sužeista

atnaujinta 19.09
BNS2021.10.25 08:58

Sudano kariai nukovė du žmones ir dar per 80 sužeidė, pirmadienį įsiplieskus protestams prieš praeitą naktį įvykdytą karinį perversmą, pranešė medikai.

„Nuo karinės tarybos perversmo pajėgų ugnies žuvo du žmonės“, – nurodė Sudano gydytojų centrinis komitetas, nepriklausoma medikų profesinė sąjunga.

Pranešime nurodoma, kad gydytojai pateikė informacijos apie „daugiau kaip 80 sužeistųjų“.

Generolas Abdel Fattahas al Burhanas anksčiau paskelbė paleidžiantis parlamentą ir įvedantis nepaprastąją padėtį, kariams nuvertus lyderius, turėjusius sugrąžinti šalį prie visiškai civilio valdymo po 2019 metų balandį įvykusio perversmo, per kurį buvo nuverstas prezidentas autokratas Omaras al Bashiras.

„Kada atitaisytume revoliucijos kursą, nusprendėme paskelbti nepaprastąją padėtį šalies mastui... paleisti pereinamąją suverenią tarybą ir paleisti kabinetą“, – pranešė A. F. al Burhanas. Jis taip pat nurodė, kad bus suformuota nauja technokratų vyriausybė.

Tuo metu sostinėje Chartume kariai šaudė į gatvėse susirinkusius demonstrantus, protestavusius prieš pučą.

„Civilis valdymas yra liaudies pasirinkimas, – skandavo demonstrantai. – Ne kariniam valdymui.“

Didžiausi neramumai vyko aplink kariuomenės būstinę sostinėje. Keliomis valandomis anksčiau kariai sulaikė ministrą pirmininką Abdallą Hamdok, jo vyriausybės ministrus ir Sudano valdančiosios tarybos civilius narius, pranešė Informacijos ministerija.

Ministerijos „Facebook“ žinutėje sakoma, kad jie buvo išvežti, kai „atsisakė palaikyti perversmą“.

Sudano premjero biuras ragina žmones išeiti į gatves

Sudano premjero Abdallos Hamdokobiuras pirmadienį paragino piliečius išeiti į gatves, saugumo pajėgoms sulaikius aukšto rango civilinių lyderių iš pereinamojo laikotarpio vyriausybės.

„Raginame Sudano žmones protestuoti naudojant visas įmanomas taikias priemones... ir atsiimti iš vagių savo revoliuciją“, – sakoma A. Hamdoko biuro pranešime.

Pats premjeras anksčiau pirmadienį buvo sulaikytas saugumo pajėgų. Informacijos ministerija tai pavadino „perversmu“.

Kariuomenė sulaikė premjerą, ministrus ir politikus

Ginkluotosios pajėgos anksti pirmadienį suėmė kelis Sudano lyderius, pranešė Informacijos ministerija, kelias savaites tvyrant įtampai tarp kariuomenės ir civilinės pereinamojo laikotarpio valdžios institucijų.

Visoje šalyje atjungtas internetas, pranešė AFP žurnalistas, dešimtims demonstrantų išėjus į sostinės Chartumo gatves protestuoti prieš lyderių sulaikymą. Gatvėse susirinkę protestuotojai degino padangas.

„Civiliai pereinamojo laikotarpio suverenios tarybos nariai ir keletas pereinamojo laikotarpio vyriausybės ministrų buvo sulaikyti jungtinių karinių pajėgų“, – sakoma ministerijos pranešime socialiniame tinkle „Facebook“.

Be kita ko, sulaikytas Sudano ministras pirmininkas Abdalla Hamdokas, šiam atsisakius paremti „perversmą“, pranešė Informacijos ministerija.

„Po to, kai jis atsisakė dalyvauti perversme, pajėgos iš kariuomenės sulaikė ministrą pirmininką Abdallą Hamdoką ir nuvežė į nenustatytą vietą“, – sakoma ministerijos pranešime.

Kariai taip pat įsiveržė į Sudano valstybinio transliuotojo būstinę ir sulaikė kai kuriuos darbuotojus, pranešė Informacijos ministerija.

„Jungtinės karinės pajėgos šturmavo televizijos ir radijo būstinę Umdurmane ir sulaikė darbuotojų“, – sakoma ministerijos pranešime, paskelbtame feisbuke.

Vyrai karinėmis uniformomis blokavo pagrindinius kelius, vedančius į Chartumą ir jo miestą dvynį Umdurmaną, o valstybinė televizija pradėjo transliuoti patriotines dainas.

Viena pagrindinių 2019-ųjų sukilimo jėgų, Sudano profesinių sąjungų asociacija, pirmadienį pasmerkė „valstybės perversmą“ ir paragino pradėti „pilietinio nepaklusnumo“ kampaniją.

Jungtinės Valstijos savo ruožtu pareiškė esančios „labai sunerimusios“ dėl pranešimų apie „karinį perversmą“ Sudane.

„JAV yra labai sunerimusios dėl pranešimų apie karinį perversmą prieš pereinamojo laikotarpio vyriausybę“, – pirmadienį sakė JAV specialusis pasiuntinys Afrikos kyšuliui Jeffrey Feltmanas.

„Tai prieštarautų Konstitucinei deklaracijai (kurioje aprašytas pereinamasis laikotarpis) ir Sudano žmonių demokratiniams siekiams“, – sakoma pranešime.

„Šliaužiantis perversmas“

Apie areštus pranešta praėjus dviem dienoms po to, kai Sudano politinė grupė, raginanti pereiti prie civilių valdymo, įspėjo apie „šliaužiantį perversmą“. Šį įspėjimą ji paskelbė per spaudos konferenciją, kurią pabandė sužlugdyti nenustatytų asmenų grupė, surengusi išpuolį.

Sudane politiniai neramumai ir kova dėl valdžios tęsiasi nuo 2019 metų balandžio, kai buvo nušalintas prezidentas Omaras al Bashiras.

Nuo 2019 metų rugpjūčio šaliai vadovauja civilių ir kariškių administracija, kuriai pavesta parengti šalį perėjimui prie visiško civilių valdymo.

Tačiau pagrindinis civilių blokas, Aljansas už laisvę ir permainas (FFC), 2019 metais vadovavęs protestams prieš O. al Bashirą, suskilo į dvi konkuruojančias frakcijas.

„Ši krizė specialiai sukonstruota, ir tai yra šliaužiantis perversmas“, – šeštadienį per spaudos konferenciją Chartume sakė pagrindinės FFC frakcijos lyderis Yasseras Armanas.

„Deklaruojame pasitikėjimą vyriausybe, ministru pirmininku Abdalla Hamdoku ir pereinamojo laikotarpio institucijomis, tačiau negali būti jokio diktato ar piktnaudžiavimo“, – pridūrė jis.

Konkuruojančių stovyklų protestai

Įtampa tarp abiejų stovyklų ruseno ilgą laiką, tačiau smarkiai padidėjo po šių metų rugsėjo 21-osios nepavykusio perversmo.

Praėjusią savaitę keliuose šalies miestuose dešimtys tūkstančių sudaniečių dalyvavo demonstracijose, reikalaudami visiško valdžios perdavimo civiliams. Tuo metu konkuruojanti stovykla tęsė sėdimąją akciją prie prezidentūros sostinėje Chartume, reikalaudama sugrąžinti „karinį valdymą“.

A. Hamdokas anksčiau pereinamojo laikotarpio vyriausybės pasidalijimą į priešiškas stovyklas pavadino „rimčiausia ir pavojingiausia krize“.

Šeštadienį premjeras paneigė gandus, esą jis sutiko pertvarkyti kabinetą, pavadinęs juos „netiksliais“.

A. Hamdokas taip pat pabrėžė, kad jis „nemonopolizuoja teisės spręsti dėl pereinamojo laikotarpio institucijų likimo“.

Šeštadienį J. Feltmanas surengė bendrą susitikimą su A. Hamdoku, Sudano valdančiosios tarybos pirmininku generolu Abdel Fattahu al Burhanu ir sukarintų pajėgų vadu Mohamedu Hamdanu Daglo.

„J. Feltmanas pabrėžė JAV paramą civilinei demokratinei pereigai, gerbiant Sudano žmonių pareikštus pageidavimus“, – nurodė JAV ambasada Chartume.

Analitikai sakė, kad pastarojo meto masiniai protestai rodo tvirtą paramą civilių vadovaujamai demokratinei valdžiai. Tačiau jie įspėjo, kad demonstracijos gatvėse tikriausiai turės mažai poveikio įtakingoms frakcijoms, siekiančioms sugrįžimo prie karinio valdymo.

ES ragina atkurti politinį pereinamąjį laikotarpį

Europos Sąjunga ragina visus pastarųjų įvykių Sudane dalyvius grįžti prie politinio pereinamojo proceso, pirmadienį sakė Bendrijos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis

„Su didžiausiu susirūpinimu stebime įvykius Sudane. ES ragina visas šalis ir regioninius partnerius atnaujinti pereinamąjį procesą“, – tviteryje rašė J. Borrellis.

Ginkluotosios pajėgos anksti pirmadienį suėmė kelis Sudano lyderius, pranešė šalies Informacijos ministerija, kelias savaites tvyrant įtampai tarp kariuomenės ir civilinės pereinamojo laikotarpio valdžios institucijų.

Jungtinės Tautos pirmadienį taip pat pareiškė, kad Sudano saugumo pajėgų įvykdytas civilinių lyderių, tarp jų – premjero Abdallos Hamdoko, sulaikymas yra „nepriimtinas“.

„Esu labai susirūpinęs dėl pranešimų apie vykstantį perversmą ir bandymus pakenkti Sudano politiniam pereinamajam laikotarpiui. Pranešimai apie ministro pirmininko, vyriausybės pareigūnų ir politikų sulaikymą yra nepriimtini“, – sakė JT specialusis atstovas Sudanui Volkeris Perthesas.

„Raginu saugumo pajėgas nedelsiant paleisti tuos, kurie buvo neteisėtai sulaikyti arba kuriems buvo skirtas namų areštas“, – sakoma jo pareiškime socialiniame tinkle „Twitter“.

JAV savo ruožtu pareiškė esančios „labai sunerimusios“ dėl pranešimų apie „karinį perversmą“ Sudane.

„JAV yra labai sunerimusios dėl pranešimų apie karinį perversmą prieš pereinamojo laikotarpio vyriausybę“, – pirmadienį sakė JAV specialusis pasiuntinys Afrikos kyšuliui Jeffrey Feltmanas.

„Tai prieštarautų Konstitucinei deklaracijai (kurioje aprašytas pereinamasis laikotarpis) ir Sudano žmonių demokratiniams siekiams“, – sakoma pranešime.

JT: Sudano civilinių lyderių sulaikymas – „nepriimtinas“

Jungtinės Tautos pirmadienį pareiškė, kad Sudano saugumo pajėgų įvykdytas civilinių lyderių sulaikymas yra „nepriimtinas“.

„Esu labai susirūpinęs dėl pranešimų apie vykstantį perversmą ir bandymus pakenkti Sudano politiniam pereinamajam laikotarpiui. Pranešimai apie ministro pirmininko, vyriausybės pareigūnų ir politikų sulaikymą yra nepriimtini“, – sakė JT specialusis atstovas Sudanui Volkeris Perthesas.

„Raginu saugumo pajėgas nedelsiant paleisti tuos, kurie buvo neteisėtai sulaikyti arba kuriems buvo skirtas namų areštas“, – sakoma jo pareiškime socialiniame tinkle „Twitter“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt