Pasaulyje

2021.10.23 22:52

Mianmaro chunta atsisako susėsti derybų su perversmo priešininkais

BNS2021.10.23 22:52

Mianmaro chunta šeštadienį pareiškė, kad nedalyvaus derybose su perversmui besipriešinan-čiais disidentais, įskaitant nušalintos civilinės lyderės Aung San Suu Kyi vyriausybės narius, nors kariuomenės lojalistai perspėjo, jog išgelbėti šalį gali tiks dialogas.

Chaosas šioje Pietryčių Azijos valstybėje tvyro nuo vasarį įvykdyto perversmo. Vietos stebėtojų duomenimis, per vėliau prasidėjusį susidorojimą su disidentais iš viso žuvo daugiau nei 1 100 žmonių, o dar per 8 tūkst. buvo suimti.

Penktadienį ginkluotąsias pajėgas remiančios Sąjungos solidarumo ir plėtros partijos (USDP) atstovas paragino chuntos lyderį Miną Aungą Hlaingą užmegzti dialogą su perversmo priešininkais, kad būtų rasta išeitis iš krizės.

Tačiau vėlai šeštadienį karinė vyriausybė pareiškė, kad „negali sutikti... pradėti dialogą ir derybas su teroristinėmis ginkluotomis grupuotėmis“. Viena iš tokių organizacijų generolai laiko ir šešėlinę vyriausybę, suformuotą įstatymų leidėjų iš nušalintos administracijos.

Aung San Suu Kyi partija Nacionalinė lyga už demokratiją (NLD) pernai vykusiuose rinkimuose sutriuškino USDP, tačiau kariuomenė tvirtina, jog per tą balsavimą buvo masiškai sukčiaujama.

Praėjus beveik devyniems mėnesiams po perversmo ir nesibaigiant sukilimui prieš chuntos valdymą, tarptautinė bendruomenė vis labiau spaudžia generolus užmegzti ryšius su oponentais.

Jungtinės Tautos penktadienį perspėjo, kad Mianmarą gali ištikti net didesnė žmogaus teisių katastrofa, pasirodžius pranešimams, kad tūkstančiai karių telkiami šalies šiaurėje ir vakaruose, kur aktyviai veikia vietos „savigynos pajėgos“.

Tokie kovotojai vakarinėje Činų valstijoje mėgina sutrukdyti dešimtims kovos mašinų judėjimui toliau į šį atokų, kalnuotą regioną, šeštadienį agentūrai AFP pranešė vienas iš sukilėlių.

Pasak jo, disidentai taip pat susprogdino tiltą, kad kariškiai negalėtų pasiekti Tantlango miesto, o ginkluotųjų pajėgų naikintuvai esą kelis kartus praskrido virš kovotojų bazės.

Naujienų agentūrai AFP nepavyko patikrinti šių pranešimų iš atokaus regiono.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt