Pasaulyje

2021.10.22 17:01

EVT smerkia hibridinę Baltarusijos režimo ataką, ragina keisti ES migracijos politiką

atnaujinta 20.26
LRT.lt, Milena Andrukaitytė, BNS2021.10.22 17:01

Europos Vadovų Taryba (EVT) penktadienį paskelbė išvadas dėl migracijos, kuriomis smerkia trečiųjų šalių vykdomas hibridines atakas prie Europos Sąjungos valstybių, įskaitant ir Lietuvos, sienų, „Twitter“ tinkle skelbė Charles`io Michelio atstovas spaudai Barendas Leytsas.

Tekste EVT taip pat paragino Europos Komisiją (EK) siūlyti „teisinius pakeitimus dabartinei sistemai, taip užtikrinant efektyvų ir veiksmingą atsaką į krizę, nepažeidžiant tarptautinių įsipareigojimų ir Europos Sąjungos (ES) teisės“.

Taigi, Europos lyderiai sutarė kreiptis į Europos Komisiją dėl konkrečių pasiūlymų keičiant reikiamus migracijos politikos teisės aktus.

B. Leytso išplatintame dokumente taip pat teigiama, kad „ES ir toliau kovos prieš Baltarusijos režimo vykdomą hibridinę ataką, įskaitant papildomų apribojimų taikymą prieš tam tikrus asmenis ir institucijas“.

Teigiama, kad EVT ir toliau ragina laikytis readmisijos planų ir juos įgyvendinti.

Tekste pažymima, kad ES ir toliau išlieka „pasiryžusi užtikrinti efektyvią išorinių sienų kontrolę“.

Nausėda: Lukašenkos režimas pamatys, kad ES pasiruošusi ginti save

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad po Europos Sąjungos (ES) lyderių patvirtintos išvados dėl hibridinės atakos Aliaksandro Lukašenkos režimui parodys, kad Bendrija yra „pasiruošusi apginti save“.

„Lukašenkos režimas dabar pamatys, kad ES gali reaguoti, gali priimti sprendimus ir yra pasiruošusi apginti save, tai svarbiausias klausimas, pagrindinė žinia iš šios Europos Vadovų Tarybos“, – žurnalistams Briuselyje penktadienį po Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžio sakė G. Nausėda.

Jis teigė, kad penktadienį patvirtintas tekstas atspindi svarbiausius su migrantų krize kovojančių šalių poreikius.

„Visų pirma, Baltarusijos režimo veiksmai buvo apibrėžti kaip hibridinė ataka prieš Lietuvą, Lenkiją ir Latviją, ir mes matome platų galimų priemonių ir teisinio reguliavimo pataisų spektrą, jei reikės, siekiant užkirsti kelią problemoms, su kuriomis susiduriama prie išorinės ES sienos“, – sakė Lietuvos vadovas.

„Mes negalime išspręsti antrinės migracijos problemos neišsprendę pirminės, ir pirminė migracija yra prie mūsų sienos“, – pažymėjo prezidentas.

ES lyderiai penktadienį pasmerkė Baltarusijos „hibridines atakas“ išnaudojant migraciją politiniams tikslams bei pareiškė, jog į tai bus reaguojama imantis „tolesnių ribojimo priemonių“ prieš juridinius ir fizinius asmenis.

„Europos Vadovų Taryba nepriims jokių trečiųjų šalių bandymų paversti migrantus politinių tikslų siekimo instrumentais. EVT smerkia visas hibridines atakas prie ES sienų ir reaguos atitinkamai“, – teigiama EVT penktadienį priimtose išvadose dėl migracijos.

Jas savo „Twitter“ paskyroje paskelbė EVT pirmininko Charles'o Michelio atstovas Barendas Leytsas.

„ES toliau imsis veiksmų atremiant vykstančias hibridines atakas, vykdomas Baltarusijos režimo, įskaitant tolesnes ribojimo priemones prieš fizinius ir juridinius asmenis, laikantis laipsniško požiūrio, skubiai“, – rašoma dokumente.

EVT taip pat pareiškė kviečianti komisiją siūlyti „visus reikiamus pakeitimus ES teisinei sistemai“ ir konkrečias priemones, pagrįstas reikiama finansine parama, siekiant užtikrinti „skubią ir tinkamą reakciją laikantis ES teisės ir tarptautinių įsipareigojimų, įskaitant ir pamatines teises“.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko beveik 4,2 tūkst. migrantų. Tiek Briuselis, tiek Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt