Pasaulyje

2021.10.22 13:37

Socialdemokratai apie Landsbergio diplomatiją: tai, ką jis daro ir šneka, yra skandalinga

LRT.lt2021.10.22 13:37

Socialdemokratai reikalauja užsienio reikalų ministro paaiškinti, kokiais racionaliais principais grindžiami jo užsienio politikos sprendimai, ir nepraranda vilties akis į akį pasikalbėti su Gabrieliumi Landsbergiu. Pasak socdemų, ministras, kaip įmanydamas, vengia akistatos su savo oponentais, rašoma Socialdemokratų partijos pranešime žiniasklaidai.

Socialdemokratų atstovų vertinimu, konservatorių užsienio politika, visada pasižymėjusi konfliktiškumu, darosi vis radikalesnė ir neprognozuojama.

„Tai, ką vykdo konservatoriai su liberalų palaikymu, jau sunku vadinti diplomatija. Tai greičiau antidiplomatija, tampanti tarptautinių apkalbų objektu. Galima tik apgailestauti, kad Lietuvos diplomatijos vairas atsidūrė tokių nediplomatiškų žmonių rankose“, – konstatuoja Seimo Europos reikalų komiteto narys socialdemokratas Gintautas Paluckas.

Socialdemokratams ypač kliūva tai, kad G. Landsbergio vadovaujami užsienio politikos formuotojai ėmėsi vykdyti „vienašališką, su niekuo nederinamą politiką Kinijos atžvilgiu“.

„Taivano atstovybės steigimas buvo beprasmis kaprizas, kurio padarinius kęsime dar ilgai. Nors tai pateikiama kaip žygdarbis, svarbu neišleisti iš akių, kad tai buvo spyris ES diplomatijai“, – paaiškina G. Paluckas.

G. Landsbergio pareiškimą, esą jis lauks, kol pasikeis Kinijos tonas, socialdemokratai vertina kaip skandalingą: „Iš esmės ministras taip deklaruoja nieko neveiksiąs iki kadencijos pabaigos!“ – stebisi socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas A. Sysas.

Anot G. Palucko, Lietuva ES institucijose dažnai vadinama „vieno klausimo valstybe“, sugebančia generuoti konfliktus ten, „kur niekam to nereikia“, rašoma Socialdemokratų partijos pranešime žiniasklaidai.

„Sakartvelas, Kinija, dviprasmiška pozicija Lenkijos atžvilgiu, iškilus teisės principo viršenybės klausimui, ir blaškymasis žmogaus teisių klausimais – visa tai formuoja prieštaringą Lietuvos ir jos diplomatijos reputaciją“, – sako Europos reikalų komiteto narys.

Socialdemokratai taip pat mini pašlijusius santykius su Latvija dėl energetinių klausimų. Metų pradžioje po nevykusio energetikos ministro komentaro susvyravo santykiai su šia kaimyne. Vėliau būta skandalu pasibaigusio bandymo tarpininkauti politinėje krizėje Sakartvele.

Socialdemokratų vertinimu, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Žygimantas Pavilionis iš esmės „pradėjo vykdyti savo asmeninę, o ne valstybės diplomatiją“.

Neseniai surengę diskusiją su ekspertais, socialdemokratai pritaria išvadai, kad valdančioji koalicija, pasiskelbdama vykdysianti „vertybinę užsienio politiką“, pati sau paspendė spąstus, rašoma Socialdemokratų partijos pranešime žiniasklaidai.

„Įsisukę į konfliktų ir antidiplomatijos spiralę, konservatoriai nenori ir gal net jau nebegali pripažinti vieno: diplomatijoje aršumas niekada nebuvo ir nebus vertybė. Lietuvos diplomatija tampa neadekvati“, – pažymi G. Paluckas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt