Pasaulyje

2021.10.21 19:33

Navalnas padėkojo Europos Parlamentui už paskirtą Sacharovo premiją: tai ne tik garbė, bet ir didelė atsakomybė

atnaujinta 19.38
BNS2021.10.21 19:33

Kalinamas Kremliaus kritikas ir Rusijos opozicijos politikas Aleksejus Navalnas ketvirtadienį pareiškė, kad išvakarėse paskirta prestižinė Europos Parlamento Andrejaus Sacharovo premija už minties laisvę jam yra „garbė“.

„Tesu vienas iš daugelio, kurie kovoja su korupcija, nes manau, kad tai ne tik yra valstybių skurdo ir degradacijos priežastis, bet ir pagrindinė grėsmė žmogaus teisėms“, – sakoma žinutėje, paskelbtoje A. Navalno tviterio paskyroje, kurią tvarko jo komanda.

„Tai ne tik garbė, bet ir didelė atsakomybė, – teigė 45 metų opozicionierius. – Esu labai dėkingas Europos Parlamentui už tokį didelį mūsų darbo įvertinimą. Ir toliau stengsimės.“

Europos Parlamentas išvakarėse paskelbė nusprendęs „už išskirtinę drąsą“ skirti A. Navalnui Sacharovo premiją.

„Aleksejus Navalnas narsiai mėgino grąžinti Rusijos žmonėms pasirinkimo laisvę. Jis daugelį metų kovojo už žmogaus teises ir laisves savo šalyje. Tai jam kainavo laisvę ir vos nepareikalavo gyvybės, – paskelbdama nugalėtoją sakė Europarlamento vicepirmininkė Heidi Hautala ir paragino nedelsiant paleisti A. Navalną iš kalėjimo.

Sacharovo premiją už minties laisvę Europos Parlamentas kasmet skiria žmonėms, reikšmingai prisidėjusiems prie kovos už žmogaus laisves.

45 metų A. Navalnas, balsingiausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas, pernai per plauką liko gyvas po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl savo apnuodijimo jis kaltina Kremlių.

Sausį sugrįžęs į Rusiją iš Vokietijos, kur buvo gydomas po apnuodijimo, A. Navalnas iškart buvo suimtas. Vasarį jis buvo nuteistas kalėti pustrečių metų už tai, kad pažeidė senoje byloje dėl sukčiavimo jam skirtos lygtinės bausmės sąlygas, kai po apnuodijimo buvo išskraidintas gydytis į Vokietiją.

Šiuo metu A. Navalnas atlieka bausmę kolonijoje netoli Pokrovo Vladimiro regione, už maždaug 100 km į rytus nuo Maskvos.

Sprendimas skirti A. Navalnui prestižinę Sacharovo premiją, kurį palaikė didžiausios EP frakcijos, tikriausiai dar padidins įtampą Europos Sąjungos ir Rusijos santykiuose, smarkiai pašlijusiuose po 2014-aisiais Maskvos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksijos.

Kremlius savo ruožtu ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija gerbia Europos Parlamentą, tačiau niekas negali priversti gerbti jo sprendimų.

„Manome, kad tokiais sprendimais Europarlamentas tikriausiai smarkiai devalvuoja šių žodžių prasmę“, – sakė prezidento V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Mes, žinoma, gerbiame šią instituciją, bet niekas negali priversti mūsų gerbti tokius sprendimus“, – kalbėjo D. Peskovas.

Anot jo, Kremlius mano, kad „tokius sprendimus priima žmonės, kurie, tarkim, šiuo konkrečiu atveju ir konkrečiai dėl šio [bylos] figūranto, o tiksliau nuteistojo, atliekančio bausmę, paprasčiausiai neturi patikimos informacijos“.

A. Navalnas buvo nominuotas ir šių metų Nobelio taikos premijai, tačiau ją pelnė rusų žurnalistas Dmitrijus Muratovas, populiaraus nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta“ vyriausiasis redaktorius, ir žurnalistinius tyrimus atliekanti filipinietė Maria Ressa.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt