Pasaulyje

2021.10.21 15:09

Prezidentas: Merkel Lietuvai pasiūlė tapti tarpininku konflikte tarp Lenkijos ir ES

atnaujinta 16.28
LRT.lt, Augustas Stankevičius, BNS2021.10.21 15:09

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda dalyvauja Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime Briuselyje. Šalies vadovas teigė, kad jeigu tik reikės, jis ruošiasi padėti ir tarpininkauti tarp Lenkijos ir Europos Sąjungos konflikte dėl teisės viršenybės principo.

„Mes jau turime Konstitucinio Tribunolo sprendimą, kurį turi įvertinti Europos Komisija, tad reikia laukti jos reakcijos. (...) O jau tada bus galima diskutuoti kaip elgtis šioje situacijoje. Tą sakiau ir prezidento Andrzejaus Dudos vizito Lietuvoje metu“, – kalbėjo šalies vadovas.

Nausėda apie Lenkijos ir ES konfliktą: matau galimybę abiem pusėms ieškoti kompromiso

G. Nausėda teigė, kad kadenciją baigianti Vokietijos kanclerė Angela Merkel buvo pasiūliusi Lietuvai imtis iniciatyvos ir tapti tarpininku šiame konflikte.

„Tai įdomi idėja, tačiau negalima medijuoti, nesutikus konflikte esančioms valstybėms. (...) Gali būti ir taip, kad be medijavimo paslaugų bus galima pasiekti rezultatą. Reikia išnaudoti visus gerų norų ir valios likučius ir ieškoti sprendimų, nes kitos alternatyvos yra kur kas blogesnės“, – kalbėjo Lietuvos prezidentas G. Nausėda.

Lietuva sieks aiškios ir bendros Europos lyderių deklaracijos dėl neteisėtos migracijos krizės pasienyje su Baltarusija, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

Mes norime, kad migracijos klausimu būtų labai aiškus tekstas, aiškiai įvardinantis problemą, kad tai yra ne šiaip migracija – taiki humanitarinė migracija, kad tai yra svertas diktatoriaus rankose, kurį jis išnaudoja hibridinei atakai prieš ES valstybes“, – žurnalistams Briuselyje prieš Europos Vadovų Tarybos posėdį teigė šalies vadovas.

„Jei mes tokią išvadą įrašome, reiškia, kad turime atitinkamai pasirengti ir parengti teisės aktų ES pokyčius, pritaikyti juos dabartinėms realijoms, aktualijoms“, – pridūrė jis.

Pasak G. Nausėdos, minimi teisės aktų pokyčiai yra susiję tiek su migracijos ir prieglobsčio politika, tiek su neteisėtos migracijos srautams užkardyti skirto barjero statybą.

Jis akcentavo, kad Lietuva daro „viską, kad mūsų partneriai geriau suprastų situaciją“.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko beveik 4,2 tūkst. migrantų. Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.

Siekiant užkardyti neteisėtą migraciją, nuo rugpjūčio 2-osios Lietuvoje imta taikyti apgręžimo taktika.

Europos Sąjungos institucijos laikosi pozicijos, kad migrantų išstūmimai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas. Lietuva savo ruožtu nurodo, kad migrantams sudarytos sąlygos prieglobsčio prašyti pasienio punktuose ar ambasadoje Minske.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt