Pasaulyje

2016.10.27 14:54

Italijoje dvigubas žemės drebėjimas sugriovė pastatų ir sukėlė paniką

BNS 2016.10.27 14:54

Pora stiprių požeminių smūgių trečiadienio vakarą supurtė vidurio Italiją ir apgriovė bažnyčių bei kitų pastatų, praėjus vos dviem mėnesiams po galingo žemės drebėjimo, šiame regione nusinešusio beveik 300 žmonių gyvybių.

Per pastaruosius smūgius buvo apgadinta pastatų, daug kur dingo elektra, o panikos apimti gyventojai išbėgo į gatves per smarkų lietų.

Visgi praėjus kelioms valandoms po šio žemės drebėjimo nebuvo gauta pranešimų apie sunkiai sužeistus arba po griuvėsiais įstrigusius žmones, sakė Italijos civilinės saugos agentūros vadovas Fabrizio Curcio. Labiausiai paveiktuose Umbrijos ir markės regionuose saujelė žmonių buvo hospitalizuoti dėl lengvų sužeidimų arba patirto didelio išgąsčio, nurodė pareigūnas.

Vienas 73 metų vyras mirė nuo širdies smūgio, galbūt išprovokuotu didelio išgąsčio per požeminius smūgius, vietos pareigūnai sakė naujienų agentūrai ANSA.

„Apskritai visa iki šiol gauta informacija rodo, kad padėtis nėra tokia katastrofinė“, kokia galėjo būti, pažymėjo F.Curcio.

Šis seisminis incidentas laikomas pakartotiniais smūgiais po rugpjūčio 24-ąją smogusio žemės drebėjimo, paveikusio didelę teritoriją Italijos vidurio regione. Tąsyk buvo sugriauta daug pastatų trijuose kalnų miesteliuose ir aplinkinėse gyvenvietėse.

Trečiadienio požeminiai smūgiai irgi padarė nemažai žalos, o ties epicentru esančiame Viso miestelyje pastatų nuolaužos užvertė gatvę.

Pirmasis smūgis įvyko 19 val. 10 min. vietos (20 val. 10 min. Lietuvos) laiku, o jo stiprumas buvo 5,4–5,5 balo. Antrasis smūgis 21 val. 18 min. (22 val. 18 min.) buvo aštuoniskart stipresnis, 6,1 balo, nurodė JAV Geologijos tarnyba (USGS). Tuo metu daug gyventojų jau buvo palikę savo namus ir planavo nakvoti savo automobiliuose arba kitur, todėl tikėtina, kad pirminis silpnesnis smūgis padėjo išgelbėti gyvybių, nurodė pareigūnai.

„(Smūgiai) buvo negirdėto smarkumo. Sugriuvo daug namų“, – televizijai „Sky TG24“ sakė smarkiai nuniokoto Usitos miestelio meras Marco Rinaldi.

„Sugriuvo bažnyčios fasadas. Esu patyręs jau daug žemės drebėjimų. Šis buvo stipriausias per mano gyvenimą. Buvo kažkas siaubinga“, – skundėsi jis.

Pasak M. Rinaldi, du senyvi žmonės buvo išgelbėti iš savo namo, kuriame buvo įstrigę, bet atrodo, kad jų būklė gera. Apie 200 žmonių Usitoje planavo miegoti gatvėse, nes tamsoje buvo neįmanoma pasistatyti palapinių.

Meras sakė, kad drebėjimas buvo „apokalipsinis“ ir kad jo miesteliui bei aplinkiniams kaimams jau „galas“.

Viena bažnyčia sugriuvo senoviniame Norčos miestelyje Perudžos provincijoje, garsėjančiame benediktinų vienuolynu ir rūkytais mėsos gaminiais. Rugpjūčio 24-ąją apgadintas varpinės bokštas nuvirto ir sugriovė vieną pastatą Kamerino miestelyje, nurodė ANSA. Kitus daug pastatų buvo apgadinti, bet daugelis jų buvo zonose, evakuotose po rugpjūtį įvykusio žemės drebėjimo.

„Esame likę be elektros, laukiame gelbėtojų, – „Sky TG24“ sakė netoli epicentro esančios gyvenvietės Kastelsantandželo sul Nera meras Mauro Falcucci. – Nieko negalime įžiūrėti. Sunku, labai sunku.“

Pasak M. Falcucci, jo miestelyje taip pat buvo apgadinta pastatų, bet apie sužeistus arba žuvusius žmones pranešimų nebuvo. Meras pridūrė, kad padėtį sunkina tamsa ir smarkus lietus.

Keliuose miesteliuose buvo nuspręsta, kad mokyklos ketvirtadienį dėl visa pikta liks uždarytos. Taip pat buvo evakuotos kelios apgadintos ligoninės.

Premjeras Matteo Renzi nutraukė vizitą pietų Italijoje, kad galėtų prižiūrėti atsaką į stichinę nelaimę.

Savo „Twitter“ žinutėje jis rašė: „Visa Italija apkabina vėl nukentėjusius.“

Italijos nacionalinio geofizikos ir vulkanologijos instituto duomenimis, pirmojo smūgio epicentras buvo Mačeratos apylinkėse netoli Perudžos, seismiškai aktyviame Apeninų kalnagūbryje.

USGS nurodė, kad jo epicentras buvo netoli Viso, už 170 km į šiaurės rytus nuo Romos, o židinys – seklus, apie 10 km gylyje.

Stipresnio pakartotinio smūgio židinys buvo panašiame gylyje.

Pasak ekspertų, net gana silpni, bet seklūs žemės drebėjimai gali padaryti reikšmingos žalos, nes smūgių energija mažiau išsisklaido. Visgi seismologas Gianluca Valensise sakė, kad 10 km gylis yra įprastas Apeninų žemės drebėjimams.

Rugpjūčio 24 smogęs žemės drebėjimas smarkiai sugriovė kalnų miestelį Amatričę ir aplinkines gyvenvietes. Trečiadienį Amatričės meras Sergio Pirozzi sakė, kad gyventojai pajuto pakartotinius smūgius bet „dėkojame Dievui, kad nėra žuvusiųjų arba sužeistųjų“.

Trečiadienį požeminiai smūgiai buvo juntami nuo Perudžos miesto Umbrijos regione iki sostinės Romos bei šiaurėje esančio Veneto regiono. Taip pat buvo supurtytas L`Akvilos miestas, smarkiai nuniokotas per 2009 metų žemės drebėjimą. Visgi L`Akvilos meras sakė, kad kol kas nebuvo jokių pranešimų apie žalą, padarytą jo mieste naujausio drebėjimo.

Į šiaurę nuo Romos buvo dėl visa pikta uždarytas vienos didelės automagistralės ruožas netoli Arkvata del Tronto, nes nuslinko žemės drebėjimo sukelta žemės nuošliauža, sakė civilinės saugos agentūros atstovė Ornella De Luca.

Arkvata del Tronto miestelio meras Aleandro Petrucci nurodė, kad naujausi smūgiai atrodė smarkesni negu rugpjūtį įvykęs žemės drebėjimas, nuniokojęs dalį šios gyvenvietės. Tačiau jis pridūrė, kad naujų pranešimų apie sužeistus žmones nebuvo gauta, o labiausiai rugpjūtį nukentėjusi zona tebėra negyvenama.

„Nesijaudiname, nes „raudonojoje zonoje“ žmonių nėra. Jeigu kas ir nugriuvo, tai tik sienos“, – aiškino jis.

Romoje naujausi požeminiai smūgiai purtė šimtmečių senumo rūmus, o Užsienio reikalų ministerijos pareigūnai evakavosi iš pastato.