Pasaulyje

2021.10.21 11:56

Kroatijos pasienyje pabėgėliai teigia patiriantys smurtą: policija elgiasi kaip žvėrys

ELTA2021.10.21 11:56

Artėjant žiemai Bosnijoje, prie laužų besišildantys pabėgėliai, desperatiškai tikėdamiesi naujo gyvenimo Europos Sąjungoje, rizikuoja būti sumušti ir pažeminti Kroatijos policijos.

Dauguma jų, daugiausia iš Afganistano, mėnesius ar metus bėgo nuo karo ir skurdo, o prie vartų į ES teritoriją jų laukė Kroatijos policijos lazdos ir į juos nukreipti ginklai.

„Kroatijos policija elgiasi kaip žvėrys, muša visus... vaikus, moteris, jaunuolius ir pagyvenusius žmones“, – AFP sakė 32 metų Ibrahimas Rasoolas.

Netoli Šiaurės vakarų Bosnijos pasienio miestelio Velika Kladusa skurdžią stovyklą įsirengusi grupė žmonių, daugiausia afganistaniečių, tikisi patekti į ES. Kai kurie iš jų keliauja jau ne vienus metus, o kiti paliko tėvynę, kai rugpjūtį Talibanas nuvertė Vakarų remiamą vyriausybę.

Nors migrantai jau seniai skundžiasi dėl policijos smurto prie ES sienų, šį mėnesį didžiųjų Europos žiniasklaidos priemonių atliktas naujas tyrimas atskleidė įtarimus, kad Kroatijoje, Graikijoje ir Rumunijoje specialiosios pajėgos sistemingai taikosi į pabėgėlius.

Vėliau Zagrebas pripažino savo policijos kaltę – tai buvo pirmas toks pripažinimas po daugelį metų trukusių neigimų. Graikija tik pranešė, kad tiria kaltinimus.

Prieš tris mėnesius iš Afganistano išvykęs Amiras Ali Mirzai sakė, kad buvo užpultas ir apiplėštas, kai bandė įvažiuoti į Kroatiją.

„Turėjau 400 eurų, kuriuos policija paėmė, taip pat mano mobilųjį telefoną“, – sakė A. A. Mirzai, kuris keliavo su šeima, įskaitant ir penkių mėnesių kūdikį.

Net ir susidūrę su smurto pavojumi, I. Rasoolas ir kiti vis tiek ketina rizikuoti.

„Mums labiau patinka tankūs miškai ir galimi susidūrimai su pavojingais gyvūnais“, – sakė jis. Policija, jo manymu, yra „pavojingesnė“. Kartą vieno žygio pasienyje metu jis sutiko lokį.

Smurto vis daugėja

Kroatija ir Bosnija driekiasi vadinamuoju Balkanų maršrutu, kuriuo šimtai tūkstančių žmonių iš Artimųjų Rytų ir Azijos keliavo ieškoti naujo gyvenimo Vakarų Europoje.

Šis maršrutas buvo oficialiai uždarytas, kai ES ir Turkija 2016 metais pasirašė susitarimą dėl sienos kirtimo kontrolės, 2015 metais smarkiai išaugus atvykėlių skaičiui.

Tyrimo, kurį šį mėnesį atliko tokie leidiniai kaip Vokietijos „Der Spiegel“ ir Prancūzijos „Liberation“, metu buvo rasta vaizdo įrašų, kuriuose matyti, kaip vyrai su kaukėmis ir nepaženklintomis uniformomis užpuola migrantus ir stumia juos atgal į Bosniją.

„Bet kokia tokia praktika yra neteisėta ir nacionalinės valdžios institucijos privalo ją ištirti“, – atsakė Europos Komisijos atstovas Adalbertas Jahnzas.

Tačiau kritikai sako, kad Briuselis yra suinteresuotas, jog sąlygos pasienyje būtų kuo priešiškesnės.

„Migrantų antplūdis nepatinka Europai ir jų atvyks mažiau, jei atgrasymo priemonės bus griežtesnės“, – AFP sakė Kroatijos politikos apžvalgininkas Jasminas Klaričius.

Nuo 2019 metų birželio daugiau kaip 30-čiai tūkst. žmonių, daugiausia vyrams iš Afganistano, Bangladešo ir Pakistano, buvo užkirstas kelias patekti į Kroatiją iš Bosnijos, teigia Danijos pabėgėlių taryba.

Manoma, kad tūkstančiai žmonių, norėdami vykti toliau, į šiaurines ES dalis, į Kroatiją pateko siauru koridoriumi šalia Bosnijos, kurį sudaro tankūs miškai ir patvinusios upės.

„Europos tvirtovė“

Nors Kroatija pripažino, kad jos policija buvo kalta, ji tvirtina, kad neseniai įvykęs smurtinis incidentas buvo pavienis atvejis.

Tačiau aktyvistai teigia, kad nuo 2016 metų, kai buvo oficialiai uždarytas Balkanų maršrutas, policijos smurtas nuolat didėjo, o valdžios institucijos naudojo jėgą kaip atgrasymo priemonę.

„Žodiniai įžeidinėjimai ir šiurkštus elgesys peraugo į fizinį smurtą“, – sakė Tea Vidovič iš Zagrebe įsikūrusio Taikos studijų centro.

Diskusija kilo Kroatijai siekiant iki 2024 metų prisijungti prie Šengeno zonos su sąlyga, kad Zagrebas sugebės apsaugoti savo sienas.

„Briuselis ir kai kurios šalys elgiasi veidmainiškai, – rašė Kroatijos dienraštis „Vecernji List“. – Jos smerkia smurtą, bet neatveria durų migrantams ir reikalauja, kad pasienio valstybės, tarp jų ir Kroatija, neįsileistų jų į „Europos tvirtovę“.

Keičiantis orams, afganų migrantas Zahiras Panahis ruošiasi jau 29-ajam šeimos bandymui patekti į ES.

„Čia darosi tikrai labai šalta“, – sako jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt