Pasaulyje

2016.10.27 10:18

Ar H. Clinton planas Sirijai įveltų JAV į karą su Rusija?

15min.lt2016.10.27 10:18

Demokratų kandidatė į JAV prezidento postą, buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton jau kurį laiką siūlo Sirijoje paskelbti neskraidymo zoną. Šis pasiūlymas sulaukė ne tik respublikonų, bet ir šalies žvalgybos pareigūnų kritikos. Jie pabrėžia neskraidymo zonos keliamą grėsmę.

Nenuostabu, kad H. Clinton pasiūlymą jos oponentas Donaldas Trumpas isteriškai paskelbė žingsniu Trečiojo pasaulinio karo link. Vis dėlto demokratės planas kelia nerimą ir Nacionalinės žvalgybos vadovui Jamesui Clapperiui.

Jo teigimu, neskraidymo zonos sukūrimas Sirijoje įveltų JAV ir Rusiją į neišvengiamą konfliktą. „Aš neatmetu galimybės, kad jie numuštų amerikiečių lėktuvą, jei manytų, kad šis kelia grėsmę jų sausumos pajėgoms“, – teigė Nacionalinės žvalgybos vadas.

Jis pabrėžė, kad Rusija jau perkėlė į Siriją moderniausią savo oro gynybos sistemą. „Jie nebūtų to darę, jei nesvarstytų galimybės ją panaudoti“, – sakė J. Clapperis.

Putiną lygino su caru

Rusijos prezidento Vladimiro Putino požiūrį Nacionalinės žvalgybos vadovas vadino panašiu į carinės Rusijos. „Manau, kad jis turi didžios Rusijos viziją, grąžinti jai pasaulinės galios statusą“, – kalbėjo J. Clapperis.

„Jam labai svarbu, kad pasauliniu lygiu Rusija būtų traktuojama taip pat, kaip ir Jungtinės Valstijos. Manau, kad tai lemia ir jo elgesį“, – konstatavo jis.

Be to, interviu metu jis pripažino, kad Rusija galėjo rengti atakas, kurios buvo nukreiptos prieš demokratų partiją. J. Clapperis nesiryžo svarstyti naujų sankcijų prasmingumo, tačiau pabrėžė, kad Rusija už šias atakas vienaip ar kitaip bus priversta sumokėti.

Kalbėdamas apie Šiaurės Korėją ir amerikiečių bandymą suvaldyti jos branduolinės programos procesą, žvalgybos vadovas konstatavo, kad visiškai užkirsti tam kelio nepavyko ir dabar būtinas kuo didesnis spaudimas, kad korėjiečiai nedarytų greito progreso.

Skaldo net respublikonus

Dabartinio prezidento Baracko Obamos administracija susilaikė nuo neskraidymo zonos Sirijoje paskelbimo būtent dėl Rusijos provokacijos pavojaus. Tiesa, vieningo požiūrio dėl H. Clinton neturi net respublikonų kandidatai.

Kandidatas į viceprezidento postą, buvęs Indianos gubernatorius Mike`as Pence`as netiesiogiai pritarė griežtesniam požiūriui į Rusijos veiksmus Sirijoje ir H. Clinton siūlomoms priemonėms. Tuo metu D. Trumpas atmeta neskraidymo zonos idėją kaip itin pavojingą sumanymą. „Mes baigsime Trečiuoju pasauliniu karu, jei įgyvendinsime jos siūlymą“, – antradienį kalbėjo respublikonų kandidatas.