Pasaulyje

2021.10.21 11:01

NATO neramina augantis Kinijos iššūkis, bet nepamirštama ir Rusijos grėsmė – rengia naują planą

LRT.lt2021.10.21 11:01

NATO šalių gynybos ministrai planuoja priimti kelis strateginius dokumentus ir planą, kaip atgrasyti Rusiją nuo potencialių hibridinių atakų, nepaisant to, kad aljansui vis didesnį nerimą kelią Kinija, rašo „EurActiv“.

„Konfliktai yra rengiami ne tik užtaisais ir bombomis, bet ir bitais bei duomenimis“, – prieš susitikimą kalbėjo NATO vadovas Jensas Stoltenbergas.

Konfidenciali strategija išplės dabartinius regioninius gynybos ir atgrasymo planus. Tikimąsi, kad tokia strategija padės užkirsti kelią netikėtoms atakoms Baltijos ir Juodosios jūros regionuose, įskaitant branduolinių ginklų ir kibernetinių atakų grėsmes.

Per paskutinius kelis metus NATO vis garsiau kalba apie kibernetinę ir kosmoso erdvę, signalizuodami, kad tokių atakų grėsmė ateityje gali didėti.

Dar birželį NATO nusprendė, kad kelios kibernetinės atakos gali leisti aktyvuoti aljanso gynybos punktą, taip pat kaip ir ginkluotos atakos metu.

Šie planai turėtų būti įtraukti į naująjį gynybos planą, kuris skirtas visai aljanso teritorijai ir tęs buvusius planus, po Rusijos neteisėtai įvykdytos aneksijos Ukrainoje 2014 metais.

Pasak Vakarų pareigūnų, gegužę Rusija prie savo sienos su Ukraina dislokavo apie 100 tūkst. karių, o tai yra didžiausias skaičius nuo tada, kai 2014 metais Maskva neteisėtai aneksavo Ukrainos Krymo teritoriją.

Rugsėjį Rusija su sąjungininke Baltarusija karinėse pratybose „Zapad-2021“ panaudojo naujus kovinius robotus, kurie sukėlė nerimą Baltijos šalių sąjungininkams.

Taip pat pažymima, kad Rusija modernizuoja ir keičia sovietų laikų karines sistemas, kad jos galėtų pulti palydovus orbitoje ir kuria dirbtiniu intelektu pagrįstas technologijas, kad sutrikdytų sąjungininkų valdymo sistemas.

NATO šalių gynybos ministrų susitikime taip pat planuojama aptarti branduolinio nusiginklavimo klausimą.

„NATO tikslas yra pasaulis be branduolinių ginklų, bet mes netikime vienašališku sprendimu. Pasaulis, kuriame Kinija, Rusija ir Šiaurės Korėja turi branduolinius ginklus, o NATO ne, tikrai nėra saugesnis“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.

Anksčiau šią savaitę Maskva pranešė, kad sustabdys savo misijos NATO veiklą po to, kai aljansas šį mėnesį pašalino aštuonis rusus iš organizacijos dėl šnipinėjimo.

„NATO politika išlieka nuosekli ir mes esame atviri dialogui su Rusija“, – žurnalistams Briuselyje sakė NATO vadovas Stoltenbergas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt