Pasaulyje

2021.10.20 17:48

Stoltenbergas: NATO bendradarbiaus sprendžiant klausimą dėl nelegalios migracijos į ES

atnaujinta 18.36
BNS2021.10.20 17:48

NATO glaudžiai bendradarbiaus su Lenkija, Latvija ir Lietuva sprendžiant klausimą dėl padidėjusio migrantų, bandančių nelegaliai patekti į Europos Sąjungos šalis per Baltarusiją, srauto, trečiadienį sakė Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„NATO solidari su sąjungininkėmis – Lenkija, Lietuva ir Latvija; matome išaugusį migrantų, kurie atvyksta ten per Baltarusiją, srautą. Šis migrantų srautas buvo surežisuotas ir panaudotas Baltarusijos kaip hibridinis ginklas“, – teigė jis per spaudos konferenciją.

Pasak jo, „NATO nusiuntė ekspertų į Lietuvą, kad suteiktų paramą reaguojant į su migrantais susijusius iššūkius“.

Pastaraisiais mėnesiais Lenkijoje, Lietuvoje ir Latvijoje fiksuojami padidėję migrantų, bandančių nelegaliai patekti į ES per Baltarusiją, srautai.

Europos Sąjunga, įskaitant Baltijos šalis, kaltina baltarusių režimą šių srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija keršijant už bloko sankcijas Minskui dėl represijų prieš opoziciją.

Gegužę kilus tarptautiniam skandalui dėl „Ryanair“ lėktuvo priverstinio nutupdymo Minske, Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad jo šalis nebepadės Vakarų valstybėms kontroliuoti neteisėtos migracijos ir narkotikų gabenimo į Europą.

Stoltenbergas: NATO pasirengusi dialogui su Rusija, taip pat per bendrą Tarybą

Šiaurės Atlanto aljansas išlieka atviras dialogui su Maskva, taip pat ir per Rusijos ir NATO Tarybą, nepaisant Maskvos sprendimo uždaryti savo misiją prie NATO, trečiadienį pareiškė organizacijos generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Mes apgailestaujame dėl to sprendimo, kuris neprisideda prie dialogo ir tarpusavio supratimo“, – sakė J. Stoltenbergas NATO gynybos ministrų susitikimo išvakarėse.

„Tačiau NATO politika išlieka nepakitusi. Mes ir toliau esame atviri dialogui, taip pat ir per Rusijos ir NATO Tarybą“, – pabrėžė jis.

Tačiau NATO generalinis sekretorius pabrėžė, kad aljansas „toliau vertins, kaip stiprinti savo atgrasymo ir gynybos pajėgumus ateityje“.

Pasak jo, dabar NATO santykiai su Rusija yra blogiausi nuo Šaltojo karo laikų, ir dėl to yra kalta Maskva.

„Mūsų santykiai dabar yra blogiausi nuo Šaltojo karo laikų. Ir tokia padėtis susiklostė dėl Rusijos elgesio“, – J. Stoltenbergas sakė per spaudos konferenciją Briuselyje.

„Rusija užgrobė kaimynių teritorijas, kišosi į demokratinius procesus, elgėsi agresyviai NATO narių atžvilgiu“, – kalbėjo jis.

„Tačiau tam tikrame etape Rusija turės suprasti, kad pasaulis taps saugesnis, jei pradėsime prasmingą dialogą“, – pridūrė J. Stoltenbergas.

Pirmadienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Sergejus Lavrovas pranešė, kad Rusija stabdo savo nuolatinės misijos prie NATO darbą.

„Reaguodami į NATO veiksmus stabdome mūsų nuolatinės atstovybės prie NATO darbą, įskaitant vyriausiojo karinio atstovo darbą. Tikriausiai nuo lapkričio 1-osios, bet gali prireikti dar kelių dienų“, – S. Lavrovas sakė žurnalistams Maskvoje pirmadienį.

Jis pridūrė, kad Rusija taip pat stabdo NATO karinės ryšių misijos Maskvoje darbą; jos darbuotojų akreditacija panaikinama nuo lapkričio 1 dienos.

S. Lavrovas taip pat paskelbė, kad bus uždarytas NATO informacijos biuras Maskvoje, veikęs prie Belgijos ambasados.

Anot S. Lavrovo, skubiais atvejais NATO galėtų palaikyti ryšį per Rusijos ambasadorių Belgijoje.

Anksčiau šį mėnesį NATO paskelbė, kad nuspręsta išsiųsti aštuonis Rusijos misijos prie Aljanso narius. Aljansas pareiškė, kad toks žingsnis tapo atsaku į Rusijos „žalingą veiklą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt