Pasaulyje

2021.10.24 13:40

Septyneri metai kalėjimo už „Telegram“ stebėjimą? Kai kurie baltarusiai apsidrausdami atsisako prenumeratos

Todd Prince, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.10.24 13:40

Baltarusijos autokratinio vadovo Aliaksandro Lukašenkos Vyriausybė uždarė nepriklausomą žiniasklaidą, užblokavo internetinius tinklalapius, įkalino ir kankino žurnalistus, siekdama užgniaužti kritiką savo dažnai brutaliems valdymo metodams.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Dabar jos žvilgsnis, panašu, krypsta į paskutinių nepriklausomos žiniasklaidos apraiškų šalyje vartotojus.

Spalio 13 d. Baltarusijos milicija įspėjo, kad pagal naują Vyriausybės rezoliuciją oficialiai „ekstremistiniais“ pripažintų „Telegram“ kanalų prenumeratoriai bus laikomi „ekstremistinių“ organizacijų nariais ir tuo pagrindu traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Tai reikštų, kad už populiarių nepriklausomų kanalų, tokių kaip „Nexta Live“ ar „Tut.by“, kurie yra tarp daugiau nei 170 kanalų ir pokalbių svetainių, Vyriausybės pripažintų „ekstremistiniais“, prenumeratą piliečiams gali grėsti iki septynerių metų nelaisvės.

Milicija tvirtina, kad jie turi tokią galią pagal naują rezoliuciją, kurią Ministrų Taryba priėmė praėjusios savaitės pradžioje ir kuri įsigaliojo nuo spalio 14 d.

Tačiau rezoliucijoje, kuria siekiama kovoti su „ekstremizmu ir nacizmo reabilitacija“, baudžiamoji atsakomybė „Telegram“ abonentams neminima, todėl natūraliai kyla klausimas, ar milicija nesiekia tiesiog juos įbauginti.

Dėl teisės viršenybės principo nepaisymo nuolat kritikuojamoje šalyje kai kurie piliečiai nelaukia, kol tai išsiaiškins savo kailiu.

Spalio 13 d., tą pačią dieną, kai milicija pranešė apie naują rezoliuciją, „Nexta Live!“ – populiariausias „Telegram“ kanalas Baltarusijoje – neteko daugiau nei 18 tūkst. abonentų.

Tai yra 10 kartų daugiau nei įprastai per dieną kanalą paliekančių abonentų skaičius.

Kitą dieną „Nexta Live!“ neteko dar daugiau nei 10 tūkst. abonentų. Antras pagal dydį kanalas „Tut.by“ per dvi dienas prarado apie 25 tūkst. abonentų, arba apie 5 proc. visų savo sekėjų.

RFE / RL Baltarusijos tarnybos „Telegram“ kanalas nebuvo paskelbtas „ekstremistiniu“, tačiau, kaip ir daugumos kitų nepriklausomos žiniasklaidos kanalų, jo prenumeratorių skaičius nuolat mąžta.

Rezoliucijoje, kuri oficialiai buvo paskelbta tą pačią dieną, kada ir įsigaliojo – spalio 14 d. – baudžiamoji atsakomybė už „ekstremistiniu“ laikomo žiniasklaidos kanalo prenumeratą neminima.

Joje tiesiog išdėstyta tvarka, kaip milicija turi rinkti informaciją ir paskelbti žmonių bei organizacijų, kurias valdžios institucijos laiko „ekstremistinėmis“, sąrašą.

Net jei tam tikra žiniasklaidos priemonė būtų paminėta dekrete, milicija vis tiek neturėtų teisinio pagrindo sulaikyti jos abonentus, RFE / RL sakė baltarusių teisininkas Siarhejus Zikrackis. Jo teigimu, baudžiamoji atsakomybė negali būti įvesta Ministrų Tarybos ar Vidaus reikalų ministerijos nutarimais. Ji gali būti įvesta tik kaip Baudžiamojo kodekso pataisa.

Be to, jis sakė, kad Baudžiamajame kodekse yra straipsnis draudžiantis „ekstremistinius veiksmus“, tačiau žiniasklaidos kanalo prenumerata negali būti laikoma tokiu veiksmu. Visgi S. Zikrackis pripažino, kad Baltarusijoje „ne viskas vyksta pagal įstatymus“ ir kad „niekas negali būti tikras“, jog nebus nubaustas už prenumeratą.

Didinamas spaudimas

Milicijos pareiškimas yra naujausia valdžios naudojama Baltarusijos opozicijos, kuri 2020 m. rugpjūtį protestuodama prieš A. Lukašenkos tariamą pergalę, kaip manoma, suklastotuose prezidento rinkimuose, išėjo į gatves, spaudimo taktika.

Per pastaruosius 14 mėnesių Baltarusijos valdžia įkalino dešimtis tūkstančių protestuotojų, iš kurių šimtai patyrė kankinimus, uždarė nepriklausomos žiniasklaidos interneto svetaines. Daugelis opozicijos lyderių buvo priversti palikti šalį.

Pastaruoju metu Vyriausybė nusitaikė į „Telegram“ kanalus, kurie išlieka viena iš nedaugelio opozicijai ir nepriklausomoms žiniasklaidos priemonėms prieinamų platformų viešai skelbti savo informaciją.

Nuo rugpjūčio Baltarusijos valdžia „ekstremistiniais“ pripažino daugiau nei 170 „Telegram“ kanalų ir pokalbių svetainių, įskaitant beveik visus tuos, kuriuos valdo nepriklausoma žiniasklaida.

Baltarusijos milicija jau ne vieną mėnesį tvirtina, kad „ekstremistinio“ kanalo ar pokalbių svetainės prenumerata yra administracinis teisės pažeidimas, ir ėmėsi tam tikrų veiksmų prieš juos prenumeruojančius asmenis.

Remiantis žmogaus teisių centro „Viasna“ duomenimis, nuo rugpjūčio pabaigos už „ekstremistinių“ „Telegram“ kanalų prenumeratą ar komentarus juose piniginėmis baudomis arba trumpomis laisvės atėmimo bausmėmis (nuo vienos iki kelių dienų) buvo nubausta daugiau nei 30 asmenų.

Represijos sustiprėjo po rugsėjo 28 d. įvykusio susišaudymo tarp IT darbuotojo Andrejaus Zeltsaro ir KGB saugumo tarnybos pareigūnų.

Dėl komentarų internete apie šį incidentą, kurio metu žuvo A. Zeltsaras ir vienas pareigūnas, Baltarusijos milicija sulaikė daugiau nei 100 žmonių. Įvykio aplinkybės lieka neaiškios.

Milicija sulaikytuosius daugiausia kaltino „Vyriausybės pareigūno įžeidimu“ arba „socialinės nesantaikos kurstymu“. Daugelis iš jų incidentą komentavo „Telegram“ kanaluose ir pokalbių svetainėse.

Be to, šio mėnesio pradžioje Baltarusijos milicija sulaikė protestuose dalyvavusį 38 metų šaltkalvį Ruslaną Kuzmičių, už tai, kad jis paskelbė komentarą ekstremistiniu pripažintame „Telegram“ kanale. Po vaizdo įrašu, kuriame matyti vyras su ginklu, R. Kuzmičius, kaip teigiama, parašė, kad metas piliečiams imti į rankas ginklus. Ekstremistinių veiksmų skatinimu kaltinamam vyrui gresia laisvės atėmimas iki šešerių metų.

„Human Rights Watch“ Europos ir Vidurinės Azijos skyriaus direktoriaus pavaduotoja Rachel Denber RFE / RL sakė, kad Baltarusijos valdžia imasi tokių „kraštutinių priemonių, siekdama užsmaugti informacijos ir saviraiškos laisvę“, todėl nieko nenustebintų, jei staiga tam tikrų „Telegram“ kanalų prenumerata būtų kriminalizuota.

„Tik griežčiausias represijas taikančios vyriausybės griebiasi savo šalių piliečių baudžiamojo persekiojimo už tai, ką jie atvirai ar slapta skaito“, – sakė R. Denber.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt