Pasaulyje

2016.10.26 15:48

J. Stoltenbergas: NATO ir Rusija siekia mažinti incidentų riziką virš Baltijos jūros

BNS 2016.10.26 15:48

NATO kartu su Rusija siekia mažinti incidentų riziką virš Baltijos jūros, sako Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas.

Jo teigimu, NATO neseniai atsakė į Rusijos pasiūlymus virš Baltijos jūros kariniams lėktuvams skraidyti tik su įjungtais automatiniais atsakikliais ir tęsia derybas.

„NATO atsakė (į Maskvos pasiūlymus) ir dabar mes tęsiame dialogą su Rusija, siekdami toliau išnagrinėti skirtingus pasiūlymus ir skirtingas idėjas tam, kad sukurtume daugiau nuspėjamumo, daugiau skaidrumo ir mechanizmus rizikai sumažinti“, – trečiadienį Briuselyje prieš prasidedant NATO gynybos ministrų susitikimui sakė J. Stoltenbergas, atsakydamas į BNS klausimą.

Aljanso diplomatai sakė, jog skraidymas su įjungtais atsakikliais tėra didelio paveikslo dalis, kurio esminė problema yra pačių pilotų agresyvus skraidymo būdas.

Jis teigė Maskvos pasiūlymus aptaręs su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, o derybos dėl rizikos mažinimo bus pratęstos NATO – Rusijos taryboje. Posėdžio datos Aljanso vadovas nenurodė.

Pasak J. Stoltenbergo, dėl galimybių didinti skrydžių saugą virš Baltijos jūros NATO taip pat kalbasi ir su Suomija bei Švedija.

NATO generalinio sekretoriaus teigimu, būtina susitarti dėl mechanizmų, kurie padėtų išvengti incidentų, o tokiems nutikus neprivestų prie dar didesnės eskalacijos.

Nerimas dėl skrydžių saugos virš Baltijos jūros kilo dėl daugiausiai šių metų pavasarį vykusių incidentų, susijusių su Rusijos naikintuvų manevrais greta amerikiečių laivų ir lėktuvų Baltijos jūroje.

Anksčiau pasiūlymą Rusijos prezidentu Vladimirui Putinui virš Baltijos jūros kariniams lėktuvams skraidyti tik su įjungtais atsakikliais pateikė Suomijos prezidentas Sauli Niinisto. Savo ruožtu rusai tokį pasiūlymą pateikė Aljanso pareigūnams NATO – Rusijos taryboje ir dvišaliu pagrindu kai kurioms Baltijos jūros regiono šalims, įskaitant Lietuvą. Tačiau atskiros Aljanso narės pareiškė neketinančios derėtis su Rusijos ekspertais techniniu lygiu ir siūlo klausimą spręsti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos formate.

J. Stoltenbergas prieš NATO gynybos ministrų susitikimą dar kartą pasmerkė Rusijos veiksmus Karaliaučiuje pratyboms dislokuojant branduolinį užtaisą galinčius nešti raketų kompleksus „Iskander“.

„Šie veiksmai nemažina įtampos ir nesugrąžina nuspėjamumo mūsų santykiams“, – sakė NATO vadovas.

Be kitų dalykų, NATO ministrai trečiadienį peržvelgs tarptautinių batalionų Baltijos šalyse ir Lenkijoje steigimo procesą.