Pasaulyje

2021.10.19 21:14

Nuo COVID-19 liepsnojančioje Latvijoje įves griežtą karantiną, numatoma ir komendanto valanda: „stovime ant bedugnės krašto“

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.19 21:14

Latvijoje spalio 21-ąją beveik mėnesiui įvedamas karantinas. Šalies valdžia sako, kad pačių griežčiausių ribojimų esanti priversta imtis dėl itin vangaus gyventojų noro skiepytis. Susirgimų skaičius šalyje auga drastiškai – per pastarąją savaitę naujų atvejų padaugėjo beveik 50 procentų, o pastarųjų dviejų savaičių sergamumo rodiklis Latvijoje didžiausias nuo pandemijos pradžios. Kad įsigaliotų, planą dar turi patvirtinti ministrų kabinetas.

Rygoje esančioje Paulo Stradinio klinikinės ligoninės darbuotojai intensyviajai priežiūrai skirtas lovas išrikiuoja ligoninės koridoriuje.

„Antrojo lygio intensyviosios priežiūros pacientai gulės čia. Vadinasi – ligoniai, kuriems reikalingas dirbtinis plaučių ventiliavimas, jų veiklos palaikymas ir cirkuliacija“, – rodydama į lovas ligoninėje teigia P. Stradinio universitetinės ligoninės gydytoja Eva Strike.

Medikai sako, kad jei susirgimų skaičius ir toliau augs dabartiniu tempu, rasti lovų ligoniams bus mažiausia iš problemų – esą jei susirgimų ir toliau daugės kaip pastarosiomis savaitėmis, greitai neužteks ir pačių gydytojų.

„Deja, sunku prognozuoti net ir tai, kam teks dirbti su pacientais. Galbūt tai galėtų būti artimieji, žmonės iš Samariečių judėjimo, gal tiesiog socialiai atsakingi žmonės? Šiuo metu prognozuoti sunku“, – teigia gydytoja.

Valdžia dėl situacijos kaltina vangų gyventojų skiepijimąsi. Daugumoje Europos šalių nuo koronaviruso visiškai pasiskiepiję apie trys ketvirtadaliai suaugusiųjų, Latvijoje – vos daugiau nei 50 procentų, o sergamumo augimas – didžiausias pasaulyje. Vyriausybės atstovai pripažįsta, kad tokiomis aplinkybėmis sveikatos priežiūros sistema krūvio gali neatlaikyti.

„Stovime ant bedugnės krašto. Ant bedugnės krašto stovi ir mūsų ligoninių sistema. Šiandien ligoninėje turime 1114 pacientų. Jei nieko nedarysime ar darysime nepakankamai, šis skaičius greitai augs“, – sako Latvijos sveikatos ministras Danielis Pavliutas.

Tad pirmadienį nutarta imtis griežčiausių priemonių.

Užsidaryti teks visoms nebūtinųjų prekių parduotuvėms, bus ribojamas paslaugų teikimas – nedirbs kirpyklos, grožio salonai ir maitinimo įstaigos. Moksleiviai iki karantino pabaigos mokysis iš namų, prie nuotolinio mokymo numatoma grįžti ir universitetuose bei profesinio ugdymo įstaigose. Susitikimai su draugais ir artimaisiais ribojami, nuo 8-ių vakaro iki 5-os ryto numatoma komendanto valanda.

„Visų pirma, atsiprašau tų Latvijos gyventojų, kurie buvo atsakingi, ir veikė tiek savo pačių, tiek savo šeimų, valstybės labui, ir pasiskiepijo. Mums – valdžiai ir visuomenei – nepavyko pasiekti pakankamo skiepijimo lygio, todėl privalome prašyti jūsų pristabdyti gyvenimą kelioms savaitėms, kad išvengtume blogiausio scenarijaus“, – sako Latvijos sveikatos ministras.

Vyriausybė tikisi, kad įvedus karantiną žmonių kontaktų sumažės 40 procentų. Ministrų kabineto sprendimo dėl karantino tikimasi trečiadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt