Pasaulyje

2021.10.20 23:20

Lenkijos ir ES konfliktas dėl vertybių: Morawieckis atmeta „grasinimų kalbas“, Merkel ragina ieškoti kompromiso

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.20 23:20

Europos Komisijos pirmininkė sako, kad Lenkijos Konstitucinio Tribunolo verdiktas, skelbiantis, jog Bendrijos teisė kai kuriais atvejais nesuderinama su Lenkijos konstitucija, kelia iššūkį Europos Sąjungos pamatams ir vienybei. Lenkijos ministras pirmininkas atkerta, kad Komisija esą peržengia savo įgaliojimus ir kaltina Briuselį dėl šantažo.

Pirmasis aukščiausių Lenkijos ir Europos Sąjungos pareigūnų susitikimas akis į akį nuo tada, kai Lenkijos Konstitucinis Teismas priėmė verdiktą, kad kai kuriais atvejais Bendrijos teisė nesuderinama su valstybės konstitucija. Sprendimą, kurį Ursula von der Leyen vadina iššūkiu Bendrijos pamatui.

„Teismo verdiktas kvestionuoja Europos Sąjungos pamatus. Tai – tiesioginis iššūkis Europos Sąjungos teisinei tvarkai“, – sako U. Von der Leyen.

Ji Europos Parlamente, Lenkijos ministro pirmininko akivaizdoje, įspėja – Komisija reaguos.

„Teisės viršenybė yra mūsų sąjungos pamatas ir pamatinių sąjungos vertybių, demokratijos, laisvės, lygybės, pagarbos žmogaus teisėms, apsauga. Visos 27 narės tam pritarė, kaip suverenios valstybės ir laisvi žmonės. Garbingieji nariai, negalime leisti, kad mūsų bendroms vertybėms iškiltų grėsmė. Komisija veiks, o mūsų pasirinkimai, kaip veikti, yra aiškūs“, – teigia Europos Komisijos pirmininkė.

Pirmiausia, prieš Varšuva Komisija galėtų pradėti teisinę procedūrą, galinčią lydėti ir į baudas. Kaip antrąją priemonę U. von der Leyen įvardijo Bendrijos gaivinimo fondo lėšų, skirtų Lenkijai, sustabdymą, trečioji – Bendrijos sutarčių 7-asis straipsnis, numatanti galimybę apriboti valstybės narės teisę, jei šalis pažeidžia bloko vertybes.

Bet ir vertybių, ir principų Lenkija laikosi, sako šalies ministras pirmininkas. Savo pranešimui numatytą laiką Mateuszas Morawieckis viršijo, kaltindamas Komisiją, kad ši esą peržengia įgaliojimu ribas, ir pakartodamas teismo verdiktą.

„Europos Sąjungos teisė turi viršenybę prieš nacionalinius įstatymus tais klausimais, kuriuos delegavo valstybė narė. Šį principą pripažįsta visos narės. Bet aukščiausia teisė Europos Sąjungoje yra valstybių konstitucijos“, – sako Lenkijos premjeras.

Įspėjimus iš Komisijos Lenkijos valdantieji vadina šantažu.

„Nepriimtina naudoti finansinį šantažą, kalbėti apie sankcijas ir naudoti žodyną, nukreiptą prieš kai kurais valstybes nares. Tokias grasinimų ir prievartos kalbas atmetu“, – sako M. Morawieckis.

Išvakarėse apie tariamą šantažą žurnalistams sakė ir Lenkijos valdančiųjų lyderis Jaroslawas Kaczynskis, žadėjęs, kad Bendrijos kritikuojamą teisėjų drausminimo kolegiją uždarys. Bet tai Varšuva žadėjo ir anksčiau. O pats tonas Varšuvoje aštrėja. Lenkijos teisingumo ministras sakė, į Bendrijos Teisingumo Teismą kreipsis dėl esą Vokietijoje politizuojamos teismų sistemos. Europos lyderiams laiške M. Morawieckis rašė, kad Bendrija esą gali užvaldyti nedemokratiška, centralizuota valdžia.

Laiškas valstybių lyderiams skirtas artėjant Europos Vadovų Tarybos susitikimui šią savaitę. Jo detales antradienį aptarė ir Europos ministrai, kai Nyderlandai, Liuksemburgas ir Belgija įspėja, kad Bendrija turi reaguoti.

„Europa neišgyvens teisės viršenybės pabaigos. Tokiu atveju Europa mirtų. Tą reikia žinoti ne tik šalyse, kurios gerbia teisės viršenybę, bet ir vietose, kur žmonės jos neįvertina. Jei tokia viršenybe abejojate, tą darote tyčia, su priežastimi. O priežastis yra valdžios išsaugojimas“, – sako Liuksemburgo užsienio reikalų ministras Jeanas Asselbornas.

Bet dalis lyderių, pavyzdžiui, Vokietijos kanclerė, ragina laikytis dialogo, ieškoti kompromisų.

„Visos esame Europos Sąjungos valstybės narės ir todėl turime pareigą visuomet ieškoti kompromisų. Žinoma, nepaminant mūsų principų. Manau, dabar laikas rimtai kalbėtis su Lenkijos vyriausybe dėl to, kaip įveikti šiuos sunkumus“, – sako Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Bet kai ginčai kyla dėl pamatinių klausimų, kompromisai gali ir nebesuveikti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt