Pasaulyje

2021.10.19 12:38

JAV ir Sakartvelas sutarė dėl naujos programos gynybos pajėgumams stiprinti

BNS2021.10.19 12:38

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas pirmadienį pažadėjo didesnę paramą Sakartvelo kariuomenei ir pasmerkė Rusijos vykdomą Sakartvelo teritorijų okupaciją bei bandymus plėsti savo įtaką Juodosios jūros regione. 

Per viešnagę Sakartvele, kur pradėjo kelionę po tris NATO sąjungininkes Juodosios jūros regione, Pentagono vadovas su Sakartvelo gynybos ministru Džuanšeru Burčuladze pasirašė susitarimo memorandumą dėl naujos karinio bendradarbiavimo ir mokymo programos.

„Jungtinės Valstijos smerkia Rusijos vykdomą Sakartvelo okupaciją ir jos mėginimus plėsti įtaką Juodosios jūros regione naudojant karinę prievartą ir užsiimant priešiška veikla“, – Sakartvelo ministrui pirmininkui Irakliui Garibašviliui sakė Ll. Austinas ir pridūrė, kad mokymo programa padės šaliai ginti savo sienas.

„Tai svarbus regionas, ir saugumas bei stabilumas yra nepaprastai svarbūs siekiant iki galo įgyvendinti mūsų bendrą nedalomos, laisvos ir taikiai gyvenančios Europos viziją“, – kalbėjo gynybos sekretorius.

Ll. Austinas gyrė Sakartvelą už didžiulį indėlį į JAV vadovaujamų koalicinių pajėgų misijas Irake ir Afganistane.

„Sakartvelas sumokėjo didžiulę kainą“, – sakė Pentagono vadovas per bendrą spaudos konferenciją su gynybos ministru Dž. Burčuladze, primindamas, kad Sakartvelas Afganistane neteko 32 savo karių.

Tačiau abu šie konfliktai neturėtų būti vienintelis pamatas, kuriuo grindžiamos dvišalių karinių ryšių ateities perspektyvos, ir Vašingtonas nori padėti Tbilisiui stiprinti savo gynybinius pajėgumus, sakė Ll. Austinas.

Rusija yra okupavusi 20 proc. Sakartvelo teritorijos, sakė gynybos sekretorius, turėdamas galvoje Sakartvelo separatistinius Pietų Osetijos ir Abchazijos regionus, kur dislokuoti Rusijos kariai.

„Tvirtai remiame Sakartvelo suverenitetą ir teritorinį vientisumą“, – pabrėžė jis.

Dž. Burčuladzė žurnalistams sakė, kad Sakartvelas vis dar tikisi, kad bendradarbiavimas atvers jam kelią į visateisę narystę NATO, kurios Tbilisis seniai siekia. Ll. Austinas šios temos nepalietė.

„Pasirašėme nepaprastai svarbų dokumentą, žymintį naują mūsų bendradarbiavimo su Jungtinėmis Valstijomis etapą. Jis numato Sakartvelo gynybos pajėgumų stiprinimą ir aukščiausią atgrasymo bei atitikties NATO standartams lygį“, – sakė gynybos ministras.

„Okupacija yra kasdienis iššūkis. Okupacija yra įvairių formų, prieš mūsų šalį naudojami skirtingi metodai“, pradedant kariuomene ir baigiant kibernetinėmis atakomis, kalbėjo Dž. Burčuladzė.

Iš Tbilisio Ll. Austinas vyksta į Ukrainą ir Rumuniją, kurioms taip pat perduos Vašingtono paramos Rusijos grėsmės akivaizdoje žinią.

Ukraina, tebekariaujanti su Maskvos remiamais separatistais šalies rytuose, taip pat siekia tapti visateise NATO nare, o Rumunija jau įstojusi į Aljansą.

Baigiantis savaitei Ll. Austinas planuoja Briuselyje dalyvauti NATO gynybos ministrų susitikime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt