Pasaulyje

2021.10.18 23:43

JAV teisingumo departamentas prašo Aukščiausiojo Teismo blokuoti Teksaso abortų draudimą

BNS2021.10.18 23:43

JAV teisingumo departamentas pirmadienį paprašė Aukščiausiojo Teismo blokuoti draudimą nutraukti nėštumą dauguma atvejų Teksase, toliau kurstantį aistras dėl reprodukcinių teisių visoje šalyje.

JAV prezidento Joe Bideno administracija sako, kad tas kontroversiškas Teksaso įstatymas kertasi su 1973-iaisiais byloje „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo Teismo priimtu svarbiu sprendimu, įtvirtinusiu teisę į abortą.

Devynių narių Aukščiausiasis Teismas, kuriame aiškią daugumą turi konservatyvių pažiūrų teisėjai, praėjusį mėnesį atsisakė patenkinti skubų teisių gynimo grupių ir abortus atliekančių klinikų prašymą įsikišti ir blokuoti Teksaso įstatymą. Savo sprendimą jis motyvavo procedūrinėmis priežastimis. Teismas nesprendė dėl šios bylos esmės.

J. Bideno administracija pažadėjo kovoti su Teksaso draudimu, motyvuodama savo įsikišimą siekiu ginti amerikiečių konstitucines teises.

Pastaraisiais metais analogiški abortų įstatymai buvo priimti ir kitose valstijose, tačiau jie buvo panaikinti, nes kirtosi su byloje „Roe v. Wade“ priimtu sprendimu, suteikusiu teisę į abortą iki nėštumo momento, kai vaisius gali išgyventi ne gimdoje. Taip paprastai būna apie 22 nėštumo savaitę.

Aukščiausiasis Teismas jau sutiko sutiko svarstyti griežtą Misisipės įstatymą, galintį suteikti galimybę panaikinti sprendimą byloje „Roe v Wade“. Tuo įstatymu draudžiami abortai po 15-os nėštumo savaitės, išskyrus sunkius medicininius ar vaisiaus apsigimimo atvejus.

Anksčiau šį mėnesį Naujajame Orleane įsikūrusio 5-osios apygardos apeliacinio teismo sprendimu buvo laikinai panaikinta anksčiau paskelbta nutartis ir iš esmės Teksase vėl uždrausti abortai nuo tada, kai fiksuojamas vaisiaus širdies plakimas.

Prieš kelias dienas JAV apygardos teisėjas Robertas Pitmanas buvo preliminariai patenkinęs J. Bideno administracijos prašymą blokuoti įstatymo taikymą, kol vyks tolesnis bylinėjimasis.

„Teisingumo departamentas planuoja prašyti Aukščiausiojo Teismo panaikinti 5-osios apygardos teismo sprendimą dėl Teksaso Senato 8-ojo įstatymo laikino sustabdymo panaikinimo“, – praėjusią savaitę pranešė departamento atstovas Anthony Coley.

Kontroversiškas teisės aktas draudžia abortą nuo akimirkos, kai galima fiksuoti vaisiaus širdies plakimą. Paprastai tai būna šešta nėštumo savaitė – kai daugelis moterų tuo metu net nežino, kad yra nėščios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt