Pasaulyje

2021.10.18 20:17

Borrellis: ES pasirengusi skelbti sankcijas Baltarusijos oro linijoms

BNS2021.10.18 20:17

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad Bendrija yra pasirengusi skelbti sankcijas Baltarusijos valstybinei oro bendrovei „Belavia“, siekiant pažaboti migrantų srautus, kuriuos, bloko teigimu, per sieną siunčia Minskas.

ES tvirtina, kad Baltarusijos vyriausybė nukreipia migrantus iš Artimųjų Rytų ir Afrikos į bloką, taip keršydamos už sankcijas, įvestas Minskui dėl susidorojimo su opozicija.

„Esame pasirengę taikyti sankcijas Baltarusijos nacionalinei [avia]kompanijai“, – pareiškė J. Borrellis po ES užsienio reikalų ministrų susitikimo Liuksemburge.

Po pernai rugpjūtį įvykusių ginčytinų rinkimų ES jau paskelbė sankcijas pagrindiniams Baltarusijos ekonomikos sektoriams ir daugybei pareigūnų, įskaitant autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką ir jo sūnus.

Pastaraisiais mėnesiais į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją pateko tūkstančiai migrantų, neteisėtai kirtusių sieną iš Baltarusijos pusės. Briuselis šiuos veiksmus laiko sąmoningai vykdoma kampanija.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pavadino A. Lukašenką „valstybės organizuoto žmonių kontrabandos tinklo šulu“.

„Nebenorime stebėti, kaip tokios bendrovės kaip oro linijos uždirba pinigus atgabendamos pabėgėlius“, – sakė H. Maasas.

„Mums reikia imtis sankcijų, kad leistume suprasti, jog nebegalime daugiau to toleruoti“, – pridūrė ministras.

Baltijos šalys siekia nutraukti lėktuvų nuomą Baltarusijos nacionalinei oro vežėjai „Belavia“ Briuselyje rengiamu nauju sankcijų paketu.

Tačiau Airija, kur įsikūrusios daugelis svarbių orlaivių nuomotojų, įspėjo, kad gali būti sunku nutraukti jau sudarytas sutartis.

„Nežinome, kaip teisiškai būtų galima nutraukti galiojančias sutartis, tačiau tikrai norime pasakyti, kad ateityje sutarčių neturėtų būti“, – pareiškė Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney.

ES sudarė susitarimų su Iraku dėl migrantų skraidinimo į Minską sustabdymo, ir tai padėjo sumažinti asmenų, atvykstančių iš šios valstybės, skaičių.

J. Borrellis sakė, kad blokas intensyvina kontaktus su kitomis valstybėmis, kad jos pasektų Irako pavyzdžiu, taip pat bando įtikinti tarptautines oro bendroves neskraidinti potencialių migrantų į Minską.

Padidėjęs žmonių, neteisėtai kertančių ES rytinę sieną su Baltarusija, skaičius labai apkrauna valstybes nares, neįpratusias dorotis su atvykėlių antplūdžiu.

Varšuva kritikuojama dėl griežtos pozicijos šiuo klausimu, šalies pasieniečiams apgręžiant migrantus pasienyje su Baltarusija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt