Pasaulyje

2016.10.25 10:28

Venesuelos opozicija ginčija vyriausybės dialogo planą

2016.10.25 10:28

Venesuelos vyriausybė pirmadienį, įsikišus popiežiui Pranciškui, pasiūlė derybas šalies politinei krizei palengvinti, bet vienas opozicijos lyderis jas pavadino prezidento Nicolas Maduro taktiniu manevru, siekiant išsilaikyti valdžioje.

Šiuo žingsniu buvo siekiama malšinti įtampą, kai opozicijai apkaltino „valstybės perversmu“ socialistų prezidentą, blokavusį bandymą surengti referendumą dėl jo nušalinimo.

Tačiau opozicija sakė, kad N. Maduro per anksti paskelbė apie derybas, nes nebuvo susitarta dėl sąlygų. Vienas lyderis apkaltino jį naudojantis popiežiaus „geranoriškumu“.

Įtampa tvyro jau ištisus mėnesius, o retkarčiais įsiplieksdavo riaušių. Praėjusią savaitę valdžia papiktino opoziciją, blokuodama jos veiksmus dėl referendumo prezidentui atšaukti iš pareigų.

„Koks dialogas?“

N. Maduro pirmadienį Vatikane turėjo privačią audienciją pas popiežių. Vėliau prezidentas sakė, kad Pranciškus parėmė „oficialaus dialogo“ tarp vyriausybės ir opozicijos pradėjimą.

Popiežiaus pasiuntinys Emilis Paulis Tscherrigas atskirai Karakase sakė, kad abi šalys pradėjo „nacionalinį dialogą“.

Jis sakė, jog siekiama oficialiai pradėti derybas spalio 30 dieną, Venesuelos Margaritos saloje.

Opozicijos koalicija MUD vėliau tvirtino, kad nesutiko su tokiomis sąlygomis, nors sveikino Vatikano pastangas padėti.

„Koks dialogas? Venesueloje nepradėtas joks dialogas“, – sakė MUD aukšto rango veikėjas Henrique Caprilesas, kurio kalba buvo transliuojama internetu.


N. Maduro šalis „bando pasinaudoti popiežiaus ir Vatikano pasiuntinio geranoriškumu, ... kad pasakytų: čia nieko bloga nenutiko“, sakė jis.

„Būkite tikri, kad opozicija niekada su tuo nesutiks“, – pridūrė H. Caprilesas.

Opozicijos sąlygos

Atskirai paskelbtame MUD pareiškime sakoma, kad ji derybose dalyvaus tik tuo atveju, jei vyriausybė, be kita ko, gerbs teisę į referendumą ir paleis politinius kalinius.

N. Maduro ne kartą atsisakė leisti surengti referendumą.

MUD pareiškime taip pat sakoma, kad bet kokios derybos turėtų vykti sostinėje Karakase, „visuomenės akyse“.

„Susitikimas Margaritoje niekad nebuvo aptarinėjamas, – sakė H. Caprilesas. – Išgirdau apie tai per televiziją.“

Opozicijos nariai, kurie turi daugumą parlamente, antradienį žadėjo pradėti debatus dėl to, ar surengti prezidentui „politinį teismą“.

Jie taip pat žadėjo masinius gatvių protestus visoje šalyje šį trečiadienį.

Didėjanti įtampa
 
Analitikai yra perspėję dėl padidėjusios smurtinių neramumų Venesueloje rizikos. 2014 metais per susirėmimus antivyriausybinių protestų metu žuvo 43 žmonės.

Pirmadienį viena studentų grupė paskelbė, kad 27 žmonės buvo sužeisti per susirėmimus su policija, kurie įvyko antivyriausybinio protesto metu šalies vakaruose esančiame San Kristobalio mieste.

Tos valstijos gubernatorius Jose Vielma Mora sakė, kad studentai „smurtavo“ ir blokavo gatves.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt