Pasaulyje

2021.10.18 14:49

Rusija nutraukia savo misiją prie NATO, nurodo uždaryti Aljanso atstovybę Maskvoje

atnaujinta 17.23
LRT.lt, ELTA, BNS2021.10.18 14:49

Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad nutrauks savo diplomatinę misiją prie NATO organizacijos.

Anot Rusijos užsienio reikalų ministro, misijos darbas bus stabdomas jau nuo lapkričio 1 dienos.

Rusija taip pat nuo lapkričio 1-osios suspenduoja NATO atstovybės Maskvoje darbą ir atšaukia misijos darbuotojų akreditacijas. Nurodyta uždaryti ir Aljanso informacinį biurą Maskvoje.

Anot S. Lavrovo, nuo šiol Rusija su NATO kontaktuos per rusų ambasadą Belgijos karalystėje.

„Rusija nebeapsimetinės, kad įmanomi kokie nors pokyčiai santykiuose su NATO“, – sakė S. Lavrovas, kurį cituoja agentūra „RIA Novosti“.

NATO spalio pradžioje paskelbė atšaukianti akreditacijas 8 Rusijos diplomatams misijoje prie Aljanso, nes jie po priedanga dirbo žvalgybinį darbą. NATO vadovas Jensas Stoltenbergas atsisakė komentuoti Rusijos atstovų vykdytą veiklą, bet pabrėžė, kad Aljansas nori palaikyti kontaktus su Maskva.

Kremlius pareiškė, kad tariamos iliuzijos dėl Rusijos-NATO dialogo subliuško.

Aljansas panašaus žingsnio ėmėsi dar 2018 m., kai po buvusio Rusijos šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ buvo atšaukti septyni Rusijos diplomatai.

S. Lavrovas taip pat paskelbė, kad bus uždaryti NATO kariniai ryšių ir informacijos biurai Maskvoje.

Rusijos misija yra įsikūrusi ne pačioje NATO būstinėje, o miškingame Belgijos sostinės Briuselio pietiniame rajone.

NATO iš esmės sustabdė bendradarbiavimą su Rusija 2014 metais, jai aneksavus Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, tačiau paliko atvirus kanalus kanalus aukšto lygio susitikimams ir kariniam bendradarbiavimui. Nuo to laiko praktiškai nevyksta ir NATO ir Rusijos tarybos susitikimai.

„Žalinga veikla“

„Stebime suaktyvėjusią Rusijos žalingą veiklą, bent jau Europoje, todėl turime veikti“, – tuo metu, kai buvo išsiųsti aštuoni Rusijos misijos prie NATO nariai, kalbėjo J. Stoltenbergas.

J. Stoltenbergas pabrėžė: „NATO ir Rusijos santykiai yra žemiausiame lygyje nuo Šaltojo karo pabaigos, ir taip yra dėl Rusijos elgesio.“

Rusijos stebėtojų misija prie NATO buvo prieš du dešimtmečius įsteigtos NATO ir Rusijos tarybos, skirtos skatinti bendradarbiavimą bendrais saugumo klausimais, dalis.

Rusijos misija jau kartą buvo mažinama: septyni jos nariai buvo nušalinti po 2018 metais Anglijoje įvykdyto buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dar trijų Rusijos diplomatų prašymai išduoti akreditaciją buvo atmesti.

NATO ir Rusijos tarybos posėdžiai dėl padidėjusios įtampos nevyksta nuo 2019 metų.

Vakarų ir Maskvos ryšiai pastaraisiais metais prastėjo, ypač po 2014 metais Kremliaus įvykdytos Krymo aneksijos, taip pat dėl Rusijos vaidmens Rytų Ukrainos konflikte.

Vakarų šalys dėl Ukrainos, įtariamo kišimosi į rinkimus, kibernetinių atakų ir bandymo nunuodyti Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną įvedė virtinę sankcijų Rusijai.

Maskva savo ruožtu kaltina Vakarus kišimusi į jos rinkimus ir parama prieš Kremlių nusistačiusioms jėgoms tokiose šalyse kaip Ukraina ir Sakartvelas, Rusijos priskiriamose savo tradicinei įtakos sferai.

S. Lavrovas kalbėjo JAV gynybos sekretoriui Lloydui Austinui pirmadienį atskridus į Sakartvelą ir pradėjus kelionę po tris Amerikos sąjungininkes Juodosios jūros regione. Gynybos sekretorius, kuris taip pat lankysis Ukrainoje ir Rumunijoje, šioms trims šalims, susiduriančioms su Rusijos keliama grėsme, perduos Vašingtono palaikymo žinią.

NATO gynybos ministrai, tarp jų L. Austinas, ketvirtadienį ir penktadienį bus Briuselyje, kur vyks virtinė susitikimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt