Pasaulyje

2021.10.18 14:14

Lukašenka kaltina Lenkiją ir Lietuvą „migrantų persiuntimu Vokietijai ir Prancūzijai“

atnaujinta 16.15
BNS2021.10.18 14:14

Baltarusijos autoritaras Aliaksandras Lukašenka tvirtina, kad Lenkija ir Lietuva kuria kelius migrantams iš jų sulaikymo vietų patekti į Vokietiją ir Prancūziją.

„Lenkija ir Lietuva tikslingai kaltina Baltarusiją esą dirbtiniu migracijos krizės kūrimu. [Tačiau] tuo pačiu vykdo migrantų išvykimo iš sulaikymo vietų į Vokietijos ir Prancūzijos teritoriją kanalų kūrimo specialiąsias operacijas, dideliu mastu ir ciniškai pažeidinėdamos žmogaus teises“, – pareiškė A. Lukašenka. Jo žodžius pirmadienį citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Anot A. Lukašenkos, Lenkija ir Lietuva demonstruoja, kad laiko migrantus tam tikrose vietose, stovyklose, „o iš tikrųjų tai tik persiuntimo punktai“.

„Jos specialiai išleidžia iš stovyklų šiuos žmones, suprasdamos, kad jie atėjo ne į Lenkiją ir ne į Lietuvą. Taip pat kaip į Baltarusiją. Jie atėjo ir eina toliau. Jie eina į Vokietiją, į „šiltesnes“, kaip jie sako, šalis. Lenkai ir lietuviai, tai suprasdami, juos patyliukais išleidžia iš stovyklų. Ir vokiečiai jau tūkstančiais juos sulaiko savo teritorijoje. Turime šiuos duomenis“, – sakė A. Lukašenka.

Jo teigimu, jis tai kalba „todėl, kad vokiečiai su prancūzais, o ir anglais, kitomis šalimis pagaliau prabustų ir pažiūrėtų, kas vyksta su šiais migrantais Lenkijoje ir Lietuvoje“.

„Tegu jie ten patys išsiaiškina, kas vokiečiams ir prancūzams meta tuos migrantus“, – pareiškė jis.

Pastarosiomis dienomis vokiečių naujienų agentūra DPA remdamasi policija pranešė, kad nuo rugpjūčio į Vokietiją per Baltarusiją atvyko per 4,3 tūkst. neteisėtų migrantų iš Irako, Sirijos, Jemeno, Irano. Nuo sausio iki liepos „baltarusišku maršrutu“ į Vokietiją atvyko 26 žmonės, rugpjūtį – 474, rugsėjį – 1 914. Spalį iki 11 dienos per Baltarusiją į Vokietiją pateko 1 934 migrantai.

Migrantai apgyvendinti centruose Brandenburge, Saksonijoje ir Meklenburge-Pomeranijoje.

Lenkijoje, Lietuvoje ir Latvijoje pastaraisiais mėnesiais labai padaugėjo neteisėtų migrantų, bandančių iš Baltarusijos patekti į Europos Sąjungą. ES kaltina Baltarusiją dėl chaoso prie bloko sienų, nes ji migrantų neįsileidžia atgal.

Tarptautinei bendrijai griežtai sureagavus į incidentą, kai Minske buvo priverstinai nutupdytas „Ryanair“ keleivinis lėktuvas ir suimtas juo skridęs opozicijos veikėjas, A. Lukašenka gegužės pabaigoje pareiškė, kad dabar Vakarų šalys pačios kontroliuos narkotikų kontrabandą ir neteisėtą migraciją.

Baltijos šalys kaltina Minską migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine ataka.

A. Lukašenka: Vakarai „siekia pakeisti valdžią Baltarusijoje“

Baltarusijos autoritaras Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad kolektyviniai Vakarai siekia pakeisti valdžią Baltarusijoje.

„Noriu atkreipti dėmesį: padėtis išlieka įtempta, ir tai neleidžia mums nusiraminti. Jūs geriau už kitus žinote, kad nesėkmingas bandymas įvykdyti valstybinį perversmą nepakeitė priešo planų. Kolektyviniai Vakarai ir toliau kišasi į šalies vidaus reikalus, siekdami pakeisti valdžią, o pavojingiausias dalykas mums – mūsų valstybės nepriklausomybės sunaikinimas. Privalome tai suprasti. Suprasti ir jausti kiekvieną dieną ir kiekvieną valandą. Ypač jūs“, – sakė A. Lukašenka, kalbėdamas su valstybės saugumo sistemos pareigūnais.

Jį cituoja valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Taikomos sankcijos. Finansuojami protestai, ekstremizmas, terorizmas. Kovotojai atrenkami ir apmokomi. Mes ne tik tai žinome, bet ir su tuo dirbame,“ – pabrėžė jis.

Pasak A. Lukašenkos, referendumo dėl “konstitucijos laikotarpis laikomas viena iš galimų kito bandymo surengti perversmą datų“. Jis taip pat perspėjo, kad naudojamos šiuolaikinės kitose šalyse išbandytos informacinės technologijos, pradėtas „psichologinis karas, kurio tikslas – formuoti neigiamą valdžios įvaizdį Baltarusijos gyventojų akyse“.

„Šie poveikio metodai yra skirti valstybės aparato darbuotojams ir saugumo struktūrų pareigūnams, siekiant juos įtikinti, kad trūksta gyventojų palaikymo, sukelti abejonių dėl valstybės politinio kurso teisingumo“, – kalbėjo Baltarusijos autoritarinis lyderis.

Anot A. Lukašenkos, planuojamos „diversijos gynybiniuose objektuose, ekonomikos, būtiniausių gyvybės palaikymo paslaugų sektoriuose, o politinių emigrantų centrai Varšuvoje ir Vilniuje jau ruošia radikalus bauginimo akcijoms“.

„Užsienio specialiosios tarnybos ir jų bendrininkai analizuoja situaciją darbo kolektyvuose, bando kurstyti streikus“, – sakė autoritarinis vadovas.

Pasak jo, “politinių emigrantų centrai Varšuvoje ir Vilniuje, sukurti kontroliuojant specialiosioms tarnyboms, skatina radikalus imtis bauginimo veiksmų prieš visuomenės ir valstybės veikėjus, žiniasklaidos atstovus, teisėsaugos institucijas“.

„Prisikasė ir iki teismų“, – pareiškė A. Lukašenka.

Baltarusijoje nuo pernai rugpjūtį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų, išprovokavusių istorines demonstracijas prieš beveik tris dešimtmečius trunkantį A. Lukašenkos valdymą, tęsiasi politiniai neramumai. Opozicija ir Vakarų šalys šių rinkimų nepripažino laisvais ir teisingais, o perspektyva, kad autoritarinis lyderis dirbs šeštą kadenciją iš eilės, Baltarusijoje išprovokavo beprecedentę protestų bangą.

Baltarusijos valdžia į opozicijos demonstracijas sureagavo itin griežtomis priemonėmis: milicija sulaikė per 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai protestuotojų skundėsi patyrę jėgos struktūrų pareigūnų smurtą.

Svarbiausi opozicijos veikėjai buvo įkalinti arba priversti palikti šalį, nepriklausomų žiniasklaidos priemonių redakcijos buvo apieškotos, o jų žurnalistai – areštuoti.

Europos Sąjunga sektorines sankcijas Baltarusijai, įskaitant prekybą kalio trąšomis, paskelbė birželio pabaigoje. Anksčiau sankcijos buvo įvestos atskiriems Baltarusijos pareigūnams, prisidėjusiems prie taikių demonstracijų malšinimo ir represijų.

Lygiagrečiai sankcijas Baltarusijai sugriežtino JAV, Jungtinė Karalystė, Kanada.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt