Pasaulyje

2016.10.25 09:50

Banginių apsaugos klausimus spręs Slovėnijoje susirinkusi komisija

Slovėnijoje darbą pradėjo tarptautinė banginių reikalų komisija. Lygiai prieš 30 metų ši organizacija sugebėjo uždrausti pramoninį didžiausių pasaulio žinduolių medžiojimą, bet, gamtosaugininkų nuomone, padaryta dar ne viskas, kad šie gyvūnai būtų tikrai apsaugoti.

Prieš pasaulinio masto banginių medžioklės moratoriumą kasmet būdavo užmušama mažiausiai po 30 tūkstančių didžiausių ir vertingiausių vandenynų milžinų. Po to kai 1987-aisiais moratoriumas įsigaliojo, šis niūrus skaičius sumažėjo dagiau kaip dešimteriopai, bet, gamtosaugininkų nuomone, banginių medžioklę reikėtų uždrausti visiškai. 

Labiausiai kritikuojama Japonijos programa, pagal kurią, neva dėl mokslo tikslų, kasmet sumedžiojama, o po to nukeliauja į parduotuves  šimtai  banginių. Kita vertus, draudimų nesilaikantys norvegai ir islandai sumedžioja dar daugiau banginių nei japonai. 

Visą savaitę vysiančiame forume bus bandoma griežčiau nustatyti,  kas yra medžioklė mokslo tikslams, ir ar apskritai ji reikalinga, nes banginiams, ypač mažesniems, didelį pavojų kelia ne banginių medžiotojai, o paprasčiausi žvejai.

„Iš esmės tai reiškia,  kad jie netyčia sugaunami per žvejybos operacijas. To, be abejo, niekas nenori, bet taip kasmet žūsta apie 300 tūkst. banginių“, – aiškina Pasaulinio gamtos fondo atstovė Aimee Leslie.