Pasaulyje

2021.10.17 18:56

Paskelbus, kad nepasiskiepijusieji negalės dirbti kontaktinio darbo, Latvijoje skiepijimo tempai išaugo trigubai

Vesta Tizenhauzienė, Dainius Ožalas, LRT TV naujienų tarnyba, Specialiai iš Latvijos, LRT.lt2021.10.17 18:56

Latvijoje, paskelbus, kad po mėnesio nepasiskiepiję gyventojai negalės dirbti kontaktinio darbo, skiepijimo tempai išaugo trigubai. Šalyje pinigais skatinami skiepytis ne vien senjorai, bet ir mokyklų darbuotojai. Švietimo įstaigos, kuriose paskiepyta per 80 proc. bendruomenės, iš valstybės gauna daugiau lėšų.

Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje mokosi per 400 mokinių, dirba 76 darbuotojai. Pagal pasiskiepijusių skaičių, šios švietimo įstaigos rodikliai vieni aukščiausių šalyje. Čia vakcinuota 90 proc. bendruomenės narių.

„Mums, mokytojams, Rygos Dūma skyrė kaip ir finansinę tokią pagalbą, jeigu pasiskiepija daugiau nei 80 proc. darbuotojų mokykloje. Pavyzdžiui, mūsų mokykla gavo 5 000 eurų. Įvairiems dalykams galima juos išleisti“, – sako Rygos lietuvių vidurinės mokyklos direktorė Jolanta Nagle.

Piniginėmis išmokomis skatinami ir senjorai. Kiekvienas jų šildymo sezono metu penkis mėnesius gaus po 20 eurų. Pasak Latvijos universiteto docento, kai stipriai kyla elektros ir šildymo kainos, toks paskatinimas senjorams itin naudingas.

Žinios. Latvijoje paskelbus, kad nepasiskiepijusieji negalės dirbti, skiepijimo tempai išaugo trigubai

„Jie tam tai [gautus pinigus] panaudos. Bet gaus tik tie, kurie yra vakcinavęsi, taip kad čia tokia dviguba nauda. Aš manau, kad tai yra teisinga. Pagalbos senjorams reikia ir paskatinti reikia. Bet kuriuo atveju, tai geriau už loteriją“, – sako Latvijos universiteto medicinos fakulteto docentas Romualdas Ražukas

Latvijoje skiepijimo tempai kol kas vieni mažiausių Europos Sąjungoje. Vyriausybė priėmė sprendimą, kad nuo lapkričio vidurio nesiskiepijęs žmogus negalės dirbti kontaktinio darbo. Tiesa, profesinės sąjungos teigia, kad ši tvarka – neteisėta. Tačiau latviai jau užplūdo vakcinacijos centrus.

Latvijos gyventojai pasiskiepyti gali atvykę į didžiuosius prekybos centrus. Tokių eilių, kokios susidarė šiomis dienomis, nebuvo nuo vakcinacijos pradžios.

Prie vieno didžiausių prekybos centrų Rygoje atvykusių skiepytis dauguma neslepia, kad to nebūtų darę, jei nebūtų liepęs darbdavys.

„Man darbdavys liepė, anksčiau nesiskiepijau, nes man nebuvo privaloma, nereikėjo ir nesiskiepijau“, – tikina viena LRT TELEVIZIJOS kalbina moteris.

„Norėjau skiepytis „Sputniku“, o čia jo nėra, tad tenka dabar vakcinuotis tuo, kas yra ir saugoti savo sveikatą“ – sako kitas pasiskiepyti atvykęs vyras.

Iki griežtesnių Vyriausybės sprendimų, per dieną skiepydavosi apie 600 Latvijos gyventojų. Dabar – daugiau nei 2 000.

„Žmonės iš tikrųjų pradėjo matyti, kad reikės vakcinuotis ir klausia. Ir darbdaviai jų informavo, kad tai bus neišvengiama ir žmonės iš tikrųjų... padaugėjo eilės“, – situaciją komentuoja Latvijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Rolandas Žalnierius.

Šiuo metu Latvijoje pasiskiepijusių suaugusiųjų tik 52 proc. Tai gerokai žemiau Europos Sąjungos vidurkio, kuris siekia 75 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt