Pasaulyje

2021.10.17 15:47

Erdoganas: Turkija derasi su JAV dėl naikintuvų F-16 pirkimo

BNS2021.10.17 15:47

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį pranešė, kad jo šalis derasi su Jungtinėmis Valstijomis dėl naikintuvų F-16 įsigijimo po to, kai Turkija dėl rusiškų oro erdvės gynybos sistemų įsigijimo buvo pašalinta iš naikintuvų F-35 programos.

Vašingtonas 2019 metais pašalino Ankarą iš radarais sunkiai susekamų NATO naikintuvų F–35 programos po to, kai šalis, nepaisydama Vakarų sąjungininkų perspėjimų, įsigijo rusiškų S-400 priešraketinės gynybos sistemų.

Šis sandoris neigiamai paveikė Turkijos ir Jungtinių Valstijų santykius, tad Vašingtonas blokavo Turkijos planus įsigyti apie šimtą naikintuvų F-35.

Dabar Turkija siekia kompensacijos už pašalinimą iš JAV vadovaujamos programos ir taip pat nori susigrąžinti prieš pašalinimą įmokėtus 1,4 mlrd. JAV dolerių.

Turkijos planai iš Amerikos įsigyti naikintuvų F-16, „žinoma, yra susiję su F-35 reikalu“, žurnalistam Stambulo oro uoste prieš išvykdamas į turą po Afriką sakė R. T. Erdoganas.

Jo teigimu, JAV mainais pasiūlė Turkijai parduoti naikintuvų F-16, kad šalis galėtų atnaujinti savo naikintuvų parką.

„Mes pasakėme, kad imsimės bet kokių žingsnių, siekdami patenkinti mūsų šalies gynybos poreikius“, – sakė Turkijos prezidentas.

Tačiau sutikimą bet kokiam sandoriui su Turkija privalo duoti Kongresas, kuriame yra gajos antiturkiškos nuotaikos.

R. T. Erdoganas praėjusį mėnesį pranešė, kad Turkija vis tiek planuoja nusipirkti antrą S-400 sistemų partiją iš Rusijos. JAV jau perspėjo, kad šalis rizikuoja dar labiau pakenkti dvišaliams santykiams, jei pirks daugiau ginkluotės iš Rusijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt