Pasaulyje

2021.10.16 22:16

Kaktomuša susirėmusios Europos Sąjunga ir Lenkija: variantų išspręsti keblią situaciją daug, bet konkretaus – nė vieno

Mindaugas Laukagalis, Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2021.10.16 22:16

Europos Sąjungoje (ES) didėja spaudimas Lenkijai, kuri praeitą savaitę atmetė ES teisės viršenybę nacionalinių įstatymų atžvilgiu. Nyderlandų premjeras valstybių vadovų susitikime ragins stabdyti finansavimą Varšuvai, o Europos Parlamentas kviečia imtis teisinių veiksmų prieš Europos Komisiją, kuri esą delsia nubausti Lenkiją.

Anglies kasykla Lenkijai kasdien kainuojanti po pusę milijono eurų – tokią baudą Varšuvai skyrė Europos Teisingumo Teismas, kai ši atsisakė kasyklą uždaryti. Europos Sąjunga tokį reikalavimą iškėlė dėl aplinkosaugos problemų, bet Lenkijai nė motais nei teismo verdiktas, nei baudos.

Nuolatinė Bendrijos kritika atvedė prie santykių pamatus supurčiusio Konstitucinio Tribunolo sprendimo – dalis Europos Sąjungos teisės nesuderinama su Lenkijos.

Panorama. Siekiant atpiginti biokurą, žadamos pataisos, kurios šilumą gaminti leistų iš miško atliekų

Varšuva neapgalvojo, kokias pasekmes turės šis sprendimas, sako įtakinga Briuselio apžvalgininkė Alice Stolmajer.

„Lenkija save pateikia kaip kovotoją su Rusija, bet manau, kad šis politinis sprendimas yra tarsi dovana Putinui. Europos Sąjunga stipri tiek, kiek stiprus silpniausias narys. Šiuo atžvilgiu, Lenkija nėra stipri“, – teigia organizacijos „Defend Democracy“ vadovė A. Stollmeyer.

Taip pat – finansinės pasekmės. Greta už Turovo kasyklą susikaupusios milijoninės baudos, Bendrija dar nepatvirtino Lenkijos 60 milijardų eurų vertės ekonomikos gaivinimo plano.

Vis garsiau skamba raginimai šiuos pinigus apskritai įšaldyti. To pastarosiomis dienomis paprašė Nyderlandų parlamentas, o premjeras Markas Rutte įšaldymo sieks ir kitos savaitės Europos Vadovų Taryboje.

„Atkreipėme dėmesį į olandų parlamento rezoliuciją, bet ne mums spręsti, kokie klausimai aptariami Europos Vadovų Taryboje. Komisija analizuoja Lenkijos Konstitucinio Tribunolo sprendimą. Preliminarią analizę jau aptarėme, bet mums reikia parengti visą dokumentą“, – nurodo Europos Komisijos atstovas spaudai Ericas Mameris.

Tą patį atsakymą visą savaitę kartojanti Europos Komisija sulaukia vis daugiau spaudimo. Europos Parlamento teisės komitetas Europos Komisiją grasina paduoti į teismą. Anot jų, delsiama per ilgai. Taigi, arba veiksmų bus imtasi per artimiausias savaites, arba – teismo ieškinys.

Neoficialiomis žiniomis, Europos Komisija veiksmų imsis dar šį mėnesį.

„Dabar tas atsargus spaudimas irgi galbūt gerai, negali ir ES, arba tie, kurie dabar atsakingi už jos valdymą, daryti tokių veiksmų, kad padėtis dar labiau paaštrėtų“, – sako europarlamentarė Rasa Juknevičienė

Kaip išeiti iš šios keblios situacijos – apžvalgininkai ir politikai mato daug variantų, bet nė vieno konkretaus. Drąsiausi kalba apie Lenkijos pasitraukimą iš Europos Sąjungos – „Polexitą“.

„Aš tikiu, kad Lenkija tikrai neišstos iš ES“, – mano Teisingumo komitete dirbanti Rasa Juknevičienė. Ji tikisi, kad kaktomuša išsispręs.

„Galų gale politinės jėgos keičia viena kitą ir bent jau šiandien joks referendumas Lenkijoje nepasiektų jokio tikslo“, – įsitikinus europarlamentarė.

Kiti mano, kad krizę gali užbaigti tik Europos Sąjungos spaudimas.

„Europos Sąjunga teoriškai negali priversti gyventi demokratiškai. Bet gali padėti lenkams juos palaikant. Komisija turėtų imtis iniciatyvos ir būti sutarčių sergėtoja. Europos Vadovų Taryba turėtų daryti tą patį“, – pabrėžia A. Stollmeyer.

Dalis apžvalgininkų tikisi, kad Lenkija paprasčiausiai atsitrauks. Bet šią savaitę šalies Vyriausybė paskelbė Konstitucinio Teismo sprendimą – jis įsigaliojo. O Varšuva toliau atvira – Briuselis nenurodinės, kaip tvarkytis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt