Pasaulyje

2021.10.16 12:31

Įtampa dėl žuvies: Prancūzija iki kitos savaitės pabaigos žada paskelbti atsakomuosius veiksmus JK

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.16 12:31

Prancūzija iki kitos savaitės pabaigos žada paskelbti atsakomuosius veiksmus Jungtinei Karalystei (JK) dėl žvejybos nesutarimų. Įtampa kilo kai Londonas atsisakė Prancūzijos žvejams išduoti visus prašomus leidimus, leisiančius patekti į salos teritorinius vandenis. Tokia tvarka įvesta JK pasitraukus iš Europos Sąjungos (ES) ir skaičiuojamos paskutinės dienos dokumentams susitvarkyti.

Prancūzijos laivui traukiant šios dienos laimikį, žvejų mintyse nerimas. Liko mėnuo užsitikrinti leidimą šiuose vandenyse gaudyti žuvį toliau. Visgi ne visiems šiuos dokumentus gali pavykti gauti.

Šią savaitę JK pranešė atmetusi 75 paraiškas, nors 95 Prancūzijos laivai leidimus gavo, didesnė dalis – laikini.

Žinios. Nuo šiandien nepasiskiepiję studentai už COVID-19 testus turės mokėti patys

„Mums buvo pažadėta, kad galėsime žvejoti Anglijos vandenyse, tačiau nuo sausio pirmosios uždraUdžia, prarandame pusę pajamų“, – sako žvejys Pierre-Yves Dachicourt.

Paskutiniais mėnesiais Prancūzijos žvejai vis garsiau kritikuoja JK veiksmus neišduoti leidimų plaukioti jų vandenyse. Jei situacija nesikeis, jie žada pagrindinių uostų blokadas, o tai gali atsiliepti prekybai su JK.

Apie atsakomuosius veiksmus šią savaitę prabilo ir Prancūzijos Vyriausybė, šalies premjeras teigia, kad jei Londonas ir toliau ignoruos pasirašytą žuvininkystės teisių susitarimą, šalis yra pasirengusi peržiūrėti tarpusavio bendradarbiavimą. Paryžius kaltina kaimYnes savavališkai keičiant licencijų išdavimo tvarką, įtraukiant naujus punktus ir užkertant kelia daliai žvejų leidimus gauti.

„JK valdžios institucijų politika yra nepriimtina, nes neatitinka pasirašyto „Brexito“ susitarimo. Situacija kelianti nerimą, bet mūsų žvejai nepaprastai kantrūs, jie tik nori toliau dirbti. Mes visada laikėmės savo susitarimo dalies, gerbiame jį, ko akivaizdžiaii šią akimirką nenori daryti JK“, – teigia Prancūzijos Vyriausybės atstovas Gabriel Attal.

Londonas teigia, kad išduodamas leidimus laikosi protingo požiūrio. Šiuo metu dokumentUs yra gavę kiek mažiau nei du tūkstančiai Bendrijos laivų. Jie galės ir toliau žvejoti išskirtinėje Britanijos ekonominėje zonoje, kuri siekia nuo šešių iki dvylikos jūrmylių arba nuo 11-Os iki 22-jų kilometrų nuo karto.

Tačiau leidimų negavusiems – liūdnos žinios. Po mėnesio jie nebegalės žvejoti JK vandenyse, o tai reiškia daugiau laivų Prancūzijos vandenyse.

„Tikrai bus sunku. Visi būsime vienoje teritorijoje, nebeužteks žuvies“, – neslepia apmaudo žvejys.

Prancūzijos žvejai dėl žvejybos teisių Džersyje protestuoja nuo metų pradžios. Tačiau vienas taikus protestas vos nesibaigė jūriniu incidentu, kai protestuotojams prižiūrėti Londonas atsiuntė du karinių jūrų laivyno patrulius, o Paryžius atsakė tuo pačiu. Tačiau įtampa tada nuraminta ir sutarta trims mėnesiams pratęsti dokumentų išdavimo terminą, jis baigiasi šią savaitę.

Žvejybos teisės buvo vienas iš sudėtingiausių „Brexito“ susitarimo punktų, dėl kurio ilgą laiką protokolo pasirašymas buvo atidėliojamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt