Pasaulyje

2021.10.15 19:41

JK premjeras po parlamentaro nužudymo: „esame sukrėsti iki širdies gelmių“

atnaujinta 21.47
BNS2021.10.15 19:41

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas penktadienį pareiškė esąs sukrėstas dėl jo partijos nario parlamentaro Davido Amesso nužudymo.

69 metų JK parlamentaras konservatorius D. Amessas penktadienį mirė po to, kai buvo padurtas per renginį jo rinkimų apygardoje Pietryčių Anglijoje.

Nuo 1983 metų parlamentaru buvęs D. Amessas dalyvavo kiekvieną savaitę rengiamame susitikime su rinkėjais, vykusiame vienoje metodistų bažnyčioje nedideliame Pajūrio Li miestelyje.

Apie numatomą susitikimą jis buvo paskelbęs savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Policija sakė, kad po šio incidento buvo sulaikytas 25 metų vyras ir kad buvo surastas peilis.

B. Johnsonas pareiškė, kad D. Amessas buvo „vienas maloniausių, geriausių, švelniausių žmonių politikoje“.

„Manau, visi mes esame sukrėsti iki širdies gelmių ir pilni liūdesio netekus parlamento nario sero Davido Amesso, kuris buvo nužudytas per susitikimą su savo apygardos rinkėjais bažnyčioje, po beveik 40 metų nepertraukiamos tarnybos Esekso žmonėms ir visai Jungtinei Karalystei“, – žurnalistams sakė premjeras.

JK politikus pribloškė konservatorių parlamentaro Amesso nužudymas

JK transporto ministras Grantas Shappsas Grantas Šapsas pavadino D. Amessą „atsidavusiu, rūpestingu žmogumi ir tikru parlamentaru, kuris neteko gyvybės tarnaudamas rinkėjams, kuriems jis nenuilstamai dirbo visą savo karjerą“.

J. Cox garbei įkurtas jos vardo fondas tviteryje parašė, kad „pasibaisėjo sužinojęs naujieną apie“ D. Amesso užpuolimą.

„Mes galvojame apie jį, jo šeimą ir jo mylimuosius šiuo sunkiu metu“, – priduriama pranešime.

B. Johnsono žmona Carrie, buvusi konservatorių komunikacijos vadovė, tviteryje parašė: „Visiškai gniuždanti žinia apie serą Davidą Amessą.“

„Jis buvo nepaprastai malonus ir geras. Didžiulis gyvūnų mylėtojas ir tikras džentelmenas. Tai visiškai neteisinga. Mintimis esu su jo žmona ir jų vaikais“, – pridūrė ji.

Susirūpinimas dėl saugumo

Buvusi premjerė Theresa May sakė, kad tai yra „tragiška diena mūsų demokratijai“.

„Padorus žmogus ir gerbiamas parlamentaras nužudytas savo bendruomenėje vykdydamas viešąsias pareigas“, – pridūrė ji.

Opozicinių leiboristų lyderis Keiras Starmeris šią naujieną pavadino „siaubinga ir giliai sukrečiančia“, o Bendruomenių Rūmų pirmininkas Lindsay Hoyle`as sakė, kad D. Amessas per savo ilgą parlamento nario karjerą „susikūrė reputaciją už gerumą“.

„Artimiausiomis dienomis turėsime aptarti ir išnagrinėti parlamento narių saugumą ir bet kokias priemones, kurių reikia imtis, tačiau kol kas mūsų mintys ir maldos yra su Davido šeima, draugais ir kolegomis“, – pridūrė L. Hoyle`as.

2000 metų sausį parlamento narys liberaldemokratas Nigelas Jonesas buvo sužeistas ritualiniu kardu, kai atvyko susitikti su rinkėjais Čeltname, vakarinėje Anglijos dalyje. Jo padėjėjas tuomet buvo nužudytas.

Proeuropietiškų pažiūrų J. Cox buvo nužudyta prieš referendumą dėl „Brexito“, o kitam leiboristų parlamentarui Stephenui Timmsui 2010 metais buvo daug kartų durta peiliu, tačiau jis pasveiko nuo „gyvybei potencialiai pavojingų“ sužeidimų ir tebėra parlamento narys.

S. Timmsas pareiškė, jog yra „sukrėstas“ šios atakos, o J. Cox našlys Brendanas išpuolį prieš D. Amessą pavadino „tokiu bailiu, koks tik gali būti“.

„Mūsų išrinktų atstovų puolimas yra išpuolis prieš pačią demokratiją. Nėra jokio pasiteisinimo ir pateisinimo“, – sakė jis.

Buvęs konservatorių lyderis Iainas Duncanas Smithas išreiškė susirūpinimą dėl vietos parlamentarų saugumo per tokius susitikimus su rinkėjais.

„Kai nesi savo biure ir esi viešoje vietoje... tai iš esmės reiškia, kad neįmanoma imtis saugumo priemonių, kurių kartais tau patariama imtis“, – tviteryje rašė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt