Pasaulyje

2021.10.15 17:34

COVID-19 pažymėjimo naudojimą plečia ir Belgija – bet to reikia ne visoje šalyje

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt iš Briuselio2021.10.15 17:34

Nuo penktadienio Belgijoje COVID-19 pažymėjimo reikės restoranuose, sporto ir naktiniuose klubuose, muziejuose, renginiuose, tačiau ne visoje šalyje. Olandakalbėje Belgijos dalyje Flandrijoje, kur pasiskiepijo daugiau nei 90 procentų suaugusiųjų, gyvenimas jau kelias savaites gali vykti nevaržomai, o kaukių nereikia net lankantis restoranuose ar parduotuvėse.

Griežtesnės taisyklės – tik universitetuose. Į pirmąją olandų kalbos pamoką Antverpeno universitete susirinkę studentai mokosi mėnesių pavadinimus. Į Belgiją būsimi studentai atvyko iš skirtingų pasaulio šalių, jų tikslas – išmokti olandų kalbą, kad kitąmet galėtų stoti į norimas specialybes universitete.

Žinios. Naujausia COVID-19 statistika: 2736 nauji atvejai, mirė 15 žmonių

Aselis iš Jemeno Belgijoje svajoja gauti mechanikos inžinieriaus magistro diplomą, nes bakalauro laipsnį jau įgijo Turkijoje, kur persikėlė pirmiausiai dėl gimtinėje užsitęsusio karo.

„Mūsų šalyje vyksta kova, kovojame tarpusavyje jau 7 metus. Baigus studijas Turkijoje buvo neįmanoma grįžti į Jemeną ir tęsti studijų, dirbti, todėl pasirinkau Belgiją“, – teigia pabėgėlis iš Jemeno Aselis Ahmedas Al-Maveri.

Aseliui ir jo bendramoksliams itin svarbu, kad olandų kalbos pamokos vyktų kontaktiniu būdu.

„Beveik visi studentai nori turėti kontaktines pamokas, kur galima laisvai kalbėti, bendrauti. Matote, pati kalbėdama gestikuliuoju rankomis, naudoju kūno kalbą. Visa tai dingsta, kai studijos vyksta nuotoliniu būdu“ – aiškina Antverpeno universiteto kalbų departamento vadovė Christine Engelen.

58 iš viso pasaulio atvykusiems jaunuoliams svarbu ne tik greičiau išmokti kalbą, bet ir rasti draugų. Kaip juokiasi Christine, rasti draugą kompiuterio ekrane nelengva, be to gyvos paskaitos jiems padeda integruotis.

„Flamandai uždaroki žmonės, kol jų nepažįsti. Reikia žinoti, kaip prieiti ir tada jie patampa šilti, draugiški, todėl kalba yra svarbu“ – sakė Ch. Engelen.

90 proc. suaugusiųjų paskiepijusi Flandrija gali lengviau atsikvėpti, nuo spalio kaukių nebereikia parduotuvėse, restoranuose. Visai kitokia situacija universitetuose, kur jos yra privalomos. Tačiau jas dėvi ne visi. Taip yra, nes laikantis 1,5 m atstumo kaukes galima nusiimti

Olandakalbės Belgijos dalyje tvarka liberali – aukštosios mokyklos nereikalauja nei periodiškai testuotis, nei rodyti COVID-19 pažymėjimo.

Kitokia situacija prancūzakalbėje Belgijos dalyje Valonijoje, kuri skiepydama atsilieka, taip pat Briuselyje. Nors čia mokslai irgi vyksta tik kontaktiniu būdu, baiminamasi, kad ilgai taip nebus.

Šių regionų valdžios ėmėsi priemonių – nuo penktadienio Briuselyje plečiamas belgiškojo galimybių paso naudojimas, o nuo lapkričio – ir Valonijoje. Ir nors rodyti prie universiteto durų jo nereikės, patekti į restoranus, sporto ar naktinius klubus, kuriuos taip mėgsta studentai, nepavyks. Ir bent Valonijoje tai jau suveikė.

„Praėjus vos parai po paskelbimo, kad planuojame plėsti COVID-19 pažymėjimo naudojimą, skiepui užsiregistravo 5 kartus daugiau žmonių. Taip pat mes į universitetus, koledžus pasiuntėme autobusų, kuriuose galima pasiskiepyti, ypač tose savivaldybėse, kur skiepijimo tempai lėtesni“ – sakė Valonijos sveikatos ministrė Christie Morreale.

Tačiau 66 proc. suaugusiųjų paskiepijusiame Briuselyje žinios apie plečiamą galimybių paso naudojimą nepaveikė. Dėl to čia galioja griežtesnės taisyklės – aukštosiose mokyklose, restoranuose, sporto klubuose kaukes dėvėti reikia visąlaik, o galimybių pasas nuo penktadienio reikalaujamas ne tik pietaujant ar pramogaujant klubuose, bet ir lankant artimuosius senelių slaugos namuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt