Pasaulyje

2021.10.15 16:31

Iš ko gyvena Kim Jong Unas: prekyba narkotikais ir ginklais, kol milijonai miršta badu

LRT.lt2021.10.15 16:31

BBC gavo interviu iš, kaip manoma, vieno aukščiausio rango pabėgusių Šiaurės Korėjos režimo pareigūnų. Kim Kuk Songas atskleidė paslaptis apie režimo turtus, kuriuos Pchenjanas susikrauna iš prekybos narkotikais ir ginklais.

Kim Kuk Songas užėmė aukštas pareigas uždaros valstybės žvalgybos tarnybose, ​kurios buvo „aukščiausiojo lyderio akys, ausys ir smegenys“. Vyras teigia saugojęs režimo paslaptis, siuntęs agentus nužudyti kritikų ir net prisidėjęs prie nelegalios narkotikų laboratorijos statybų – ši režimui esą sukrovė papildomų pajamų.

Tai pirmas kartas, kai tokio aukšto rango pareigūnas duoda interviu Vakarų žiniasklaidai, rašo BBC. Anot žurnalistų, interviu buvo derinamas ištisas savaites, Kim Kuk Songu prisistatantis vyras nerimavo dėl galimo pasiklausymo. Pokalbyje jis dėvėjo akinius nuo saulės. BBC pavyko patvirtinti vyro tapatybę ir kai kuriuos jo minimus faktus, tačiau viso pasakojimo autentiškumo nebuvo įmanoma patikrinti.

Kim Kuk Songas teigia buvęs „raudoniausias iš raudoniausiųjų“, ištikimas komunistinis tarnas. Tačiau 2014 metais jis buvo priverstas pabėgti iš šalies ir nuo to laiko gyvena Seule bei dirba šios šalies žvalgyboje.

Pareigūnas pasakoja, kad Šiaurės Korėjos režimas mėgina bet kokiomis priemonėmis prasimanyti pinigų, todėl nevengia prekiauti ginklais ir narkotikais Artimuosiuose Rytuose bei Afrikoje.

„Karys“

Kim Kuk Songas papasakojo BBC apie dabartinio šalies lyderio Kim Jong Uno karjeros pradžią. 2009 m. buvo duotas įsakymas žvalgybai suformuoti naują Stebėjimo generalinį biurą. Tuo metu Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Ilas buvo kątik patyręs insultą, todėl įpėdiniu augintas tapti Kim Jong Unas norėjo jam įsiteikti ir įrodyti savo vertę. Naujojo dalinio tikslas – nužudyti į Pietų Korėją pabėgusį aukšto rango šiauriečių pareigūną Hwang Jang Yopą.

Tačiau pasikėsinimas nepavyko, o du jį rengę Šiaurės Korėjos pulkininkai vis dar atlieka 10 metų kalėjimo bausmes.

Anot Kim Kuk Songo, visi sprendimai uždaroje valstybėje yra priimami su aukščiausiojo lyderio palaiminimu. Todėl jis turėjo duoti leidimą ir 2010 m. paskandinti pietų korėjiečių laivą su torpeda bei tais pačiais metais artilerijai apšaudyti Pietų Korėjai priklausančią salą.

Terorizmas Šiaurės Korėjos režime yra „dovana“, kuria savo tikslų siekia norintys įsiteikti režimo vadovams, teigia perbėgėlis.

„Tokie kariniai darbeliai yra kuriami ir vykdomi specialiais Kim Jong Uno įsakymais. Tai pasiekimas“, – BBC sakė Kim Kuk Songas.

Perbėgėlis taip pat sakė, kad Šiaurės Korėja yra sukūrusi 6 tūkst. hakerių pajėgas, kurios vykdo kibernetines atakas visame pasaulyje, režimas jas vadina „Kim Jong Uno informaciniu centru“.

„Lėšų rinkimas“

Kim Kuk Songas taip pat sakė BBC, kad jam buvo patikėta misija „surinkti lėšų“ Šiaurės Korėjos režimui. Tai reiškė vykdyti prekybą narkotikais. Šiam tikslui į šalį buvo atgabenti keli užsieniečiai, pastatytos naujos gamyklos, gaminusios metamfetaminą.

BBC pažymi, kad Šiaurės Korėja jau anksčiau buvo pagarsėjusi dėl heroino ir opiumo gamybos.

Tačiau gauti pinigai nebuvo skiriami valstybės gyventojų reikmėms. „Už tuos pinigus jis (Kim Jong Unas) pirkdavo vilas, automobilius, maistą, drabužius ir kitas prabangos prekes“, – sakė Kim Kuk Songas.

Manoma, kad dėl maisto stygiaus Šiaurės Korėjoje praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje mirė iki milijono žmonių.

Dar vienas režimo pajamų šaltinis – nelegali prekyba ginklais, juos tiekiant Iranui. Anot Kim Kuk Songo, Šiaurės Korėja gamina itin gerus nedidelius povandeninius laivus. Ši informacija abejotina, tačiau žinoma, kad Šiaurės Korėja Iranui net pardavinėjo balistines raketas. Kim Kuk Songas teigia, kad režimas ginklus tiekia ir kitoms vidinių konfliktų drąskomoms valstybėms, Jungtinės Tautos Pchenjaną kaltina ginklų prekyba su Sirija, Mianmaru, Libija ir Sudanu.

Pats Kim Kuk Songas teigia, kad dėl lojalumo režimui galėjo mėgautis įvairiomis privilegijomis, pavyzdžiui, naudotis prabangiais automobiliais ir laisvai keliauti po užsienio valstybes, ieškodamas pajamų režimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt