Pasaulyje

2021.10.15 10:34

Pekiną supykdė Landsbergio susitikimas su Britanijos ministre: netrukdykite mūsų santykiams

LRT.lt2021.10.15 10:34

Kinijos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje ketvirtadienį išplatino pranešimą, kuriame ragina Londoną nekurti papildomų kliūčių santykiuose su Pekinu. Taip kinai reagavo į britų ministrės Elizabeth Truss susitikimą su Lietuvos užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu ir Londono paramą Lietuvai ginče su Pekinu.

G. Landsbergis Londone pirmadienį susitiko su užsienio reikalų ir vystomojo bendradarbiavimo sekretore E. Truss, ministrai aptarė santykius su Rusija ir Kinija. JK Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad susitikime Londonas išreiškė paramą į diplomatinį ginčą su Pekinu įsivėlusiai Lietuvai bei visoms susijusioms valstybėms, kurios „susiduria su (Kinijos) metamu iššūkiu“.

Lietuva patiria Kinijos spaudimą dėl to, kad Vilniuje akreditavo Taivaniečių diplomatinę atstovybę. Pekinas teigia, kad tai pažeidžia „vienos Kinijos“ principą, nors Lietuva tai neigia.

„Tai, kaip Lietuva elgiasi su Taivano klausimu, smarkiai prieštarauja „vienos Kinijos“ principui ir smarkiai pažeidžia Kinijos suverenumą bei teritorinį vientisumą. Kinijos reakcija į šį sprendimą (atidaryti atstovybę) yra teisėta ir tinkama“, – rašoma ambasadoriaus Zheng Zeguang pareiškime.

Diplomatas neigė, kad Kinija grasina Lietuvai, esą jo šalis yra „taikos ir stabilumo jėga“. Tačiau jis paragino Londoną nerodyti solidarumo Lietuvai.

„Kinija ragina JK laikytis teisingo atitinkamo klausimo supratimo ir su tuo elgtis tinkamai bei susilaikyti nuo naujų kliūčių kūrimo Kinijos-JK santykiuose“, – rašoma ambasadoriaus pareiškime.

Su E. Truss Londone pirmadienį susitiko ir Latvijos bei Estijos užsienio reikalų ministrai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt