Pasaulyje

2016.10.23 14:53

Irako pajėgos pradėjo naują puolimą į šiaurės rytus nuo Mosulo

BNS 2016.10.23 14:53

Irako ir kurdų pajėgos pradėjo naują miesto, esančio šalia Mosulo, puolimą, tęsdami antro pagal dydį šalies miesto atsikovojimo iš „Islamo valstybės“ operaciją.

Kurdų pajėgos, dar vadinamos pešmergais, nurodė, kad sekmadienį auštant jie pradėjo puolimą dviem frontais į šiaurės rytus nuo Mosulo, šalia Bašikos miesto.

Irako specialiųjų pajėgų generolas majoras Haideras Fadhilas taip pat sakė, kad pradėjo Bašikos puolimą, apsupo miestą ir atsikovojo kai kurias jo dalis. Jo teigimu, kurdai užėmė du kaimus šalia Bašikos ir nedidelę šiitų šventyklą toje teritorijoje.

Per pastarąją savaitę Irako ir kurdų pajėgos kovojo su IS daugiausiai negyvenamų miestų ir kaimų ruože aplink Mosulą. Jiems teko susidurti su pakelės bombomis, snaiperiais ir mirtininkų vairuojamais užminuotais sunkvežimiais.

Mosulo puolime dalyvauja daugiau kaip 25 tūkst. Irako sausumos pajėgų karių ir JAV vadovaujamos koalicijos lėktuvai bei patarėjai. Manoma, kad IS išvarymas iš Mosulo truks keletą savaičių ar net mėnesių. Šiame mieste gyvena per milijoną civilių.

Bašika yra netoli tokio pat pavadinimo karinės bazės, kur apie 500 turkų karių rengia sunitų ir kurdų kovotojus Mosulo puolimui.

Turkijos karių dalyvavimas operacijoje papiktino Iraką, kuris teigia, kad niekuomet nėra davęs leidimo jiems įžengti į šalį ir paprašė jų atsitraukti. Turkija nepaisė šio raginimo ir pareiškė dalyvausianti operacijoje dėl Mosulo atsikovojimo iš IS.

JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris pastarosiomis dienomis lankėsi abiejose šalyse; sekmadienį jis atvyko į kurdų regiono sostinę Irbilį, kuriame, tikimasi, bus aptarta ši tema su kurdų vadovu Masoudu Barzani.

Po susitikimo su Turkijos lyderiais, A. Carteris paskelbė apie „susitarimą iš esmės“ dėl Turkijos vaidmens šioje operacijoje.

Tačiau Irako ministras pirmininkas Haideras al-Abadi atrodo nelinkęs pritarti šiai idėjai, kai susitikęs A. Carterį šeštadienį tvirtino, kad Mosulas yra „Irako kova“.

„Žinau, kad turkai nori dalyvauti, o mes sakome jiems „ačiū“, nes tai irakiečių reikalas, ir irakiečiai išvaduos Mosulą bei kitas teritorijas“, – sakė H. al-Abadi.

Mosulo puolime dalyvauja šios pajėgos: Irako vyriausybės, pešmergų, sunitų genčių ir valstybės sankcionuotos šiitų sukarintos grupuotės.

Daugelis baiminasi, kad ši operacijas gali pasididinti įtampa tarp skirtingų Irako bendruomenių, kurios yra susi vienijusios prieš „Islamo valstybę“, bet nesutaria kitais klausimais, pavyzdžiui, dėl teritorijų greta daugiausia sunitiško Mosulo, nes į jas pretenduoja ir autonominis kurdų regionas ir centrinė vyriausybė.