Pasaulyje

2021.10.14 11:28

Išpuolis Norvegijoje: tarnybos įtaria ekstremizmą, užpuolikas yra atsivertęs į islamą

atnaujinta 15.01
LRT.lt, BNS2021.10.14 11:28

Trečiadienio pavakarę Norvegijos policija gavo pranešimų, kad Kongsbergo miestelyje nenustatytas asmuo į žmones taikosi šaudydamas iš lanko. Pareigūnai per pusvalandį sulaikė šaulį, tačiau jis nušovė 5 žmones, dar 2 yra sužeisti.

Norvegijos žvalgybos tarnyba PST ketvirtadienį nurodė, kad ankstesnę dieną surengta lanku ir strėlėmis ginkluoto vyro ataka, per kurią žuvo penki žmonės, atrodo esanti „teroro aktas“.

„Įvykiai Kongsberge šiuo metu atrodo esantis teroro aktas, bet tyrimas... pateiks išsamesnių detalių, kuo buvo motyvuoti šie veiksmai“, – sakoma PST pranešime.

Po išpuolio sulaikytas 37-erių danas buvo atsivertęs į islamą ir buvo žinomas policijai dėl su radikalizacija susijusių būgštavimų, anksčiau ketvirtadienį pranešė policija.

„Kalbame apie atsivertėlį į islamą“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė norvegų policijos pareigūnas Ole Bredrupas Saeverudas.

„Anksčiau būta būgštavimų, susijusių su radikalizacija“, – nurodė jis.

Pasak O. B. Saeverudo, 37 metų įtariamasis per apklausą prisipažino.

„Be kitų dalykų, aiškinamės, ar tai buvo teroristinė ataka“, – pridūrė jis.

Pranešimai, susieję įtariamąjį su radikalizacija, buvo gauti ne šiais metais, bet anksčiau, policija tuo metu vykdė tyrimą, nurodė O. B. Saeverudas.

„Mes gana tvirtai įsitikinę, kad jis veikė vienas“, – sakė jis.

Kaip viskas vyko

Kaltinimai žmogžudystėmis pateikti 37-erių Danijos piliečiui. Jis gyveno Kongsberge 3 metus, o dabar yra sulaikytas Drammene. Anot kaltinamojo advokato, pirminė apklausa truko 3 valandas, įtariamasis bendradarbiavo su tyrėjais. Anot prokurorų, vyras policijai buvo žinomas, nes yra susijęs su keliomis ankstesnėmis bylomis. Taip pat buvo gauti keli pranešimai dėl galimos jo radikalizacijos, nes vyriškis yra atsivertęs į islamą, rašo norvegų transliuotojas NRK.

„Nusprendėme patvirtinti šią informaciją, nes socialiniuose tinkluose plinta daug gandų apie atakos vykdytojus. Kai kada (kaltinami) visai su tuo nesusiję asmenys“, – rašoma policijos pareiškime.

Anot policijos atstovų, Danijos pilietis pripažįsta „atakos aplinkybes“, tačiau išsamesnė suimtojo apklausa numatoma tik ketvirtadienio vakarą.

„(Jis pripažįsta), kad vykdė veiksmus, kuriais yra kaltinamas“ – sakė policijos teisininkė Ann Irén Svane Mathiassen.

Po incidento visiems Norvegijos policijos pareigūnams duotas įsakymas su savimi nešioti ginklus.

„18.13 val. policija gavo kelis pranešimus iš žmonių, kad Kongsbergo centre vaikšto ginkluotas žmogus, jis nešioja lanką ir strėles. Laikas tarp pranešimų gavimo ir suėmimo yra painus. Vyras buvo suimtas 18.47 val., tad užtruko kol patruliai atvyko ir jis buvo sulaikytas“, – rašoma policijos pranešime.

Vietos policijos vadas Oyvindas Aas patvirtino, kad policininkams nepavyko sulaikyti užpuoliko per pirmąją konfrontaciją. Pirminiais policijos duomenimis, visos žmogžudystės įvykdytos tarp pirmojo bandymo sulaikyti užpuoliką ir jo sulaikymo.

Vietovėje patruliavo ginkluoti pareigūnai, buvo atsiųstas sraigtasparnis ir išminuotojų būrys. Anot Norvegijos TV2 kanalo, vyras su savimi turėjo peilį ar kitų ginklų, rašo „The Local“. Jis į žmones iš lanko šaudė skirtingose miestelio vietose, tarp jų – ir prekybos centre „Coop Extra“.

„Mačiau bėgančius žmones, jie bandė išsigelbėti. Tarp jų buvo ir moteris, už rankos laikiusi savo vaiką“ – pasakoja viena liudininkė.

Policija buvo atitvėrusi kelias miestelio vietas, gyventojams nurodyta likti namuose.

Išpuolio motyvai kol kas yra nežinomi. Nors policija neatmeta, kad tai galėjo būti teroro aktas, tačiau kol kas nurodo nematanti priežasčių didinti galimo teroristinio išpuolio pavojaus perspėjimo lygį.

Liudininkai pasakoja, kad vyras tiesiog stovėjo prie sankryžos ir taikėsi į praeivius, o pastebėję pavojų šie ėmė bėgti.

Norvegijos policija pranešė, kad žuvo 4 moterys ir vienas vyras, visų amžius svyruoja nuo 50 iki 70 metų. „The Local“ žiniomis, sužeistųjų gyvybėms pavojus negresia, vienas iš sužeistų asmenų – policininkas, įvykio vietoje buvęs ne tarnybos metu.

Kadenciją baigianti Norvegijos premjerė Erna Solberg „šalį sukrėtusią“ ataką pavadino „siaubinga“.

„Suprantu, kad daug žmonių bijo, bet būtina pabrėžti – viską dabar kontroliuoja policija“, – sakė politikė.

Paskirtasis šalies premjeras Jonas Gahr Støre sakė, kad ataka yra „žiauri ir brutali“, ir išreiškė užuojautą visiems nukentėjusiesiems bei jų artimiesiems.

Tai kruviniausia ataka Norvegijoje nuo 2011-ųjų liepos, kai Andersas Breivikas Utojoje nužudė 77 žmones, daugiausiai – vaikus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt