Pasaulyje

2021.10.13 22:08

Išpuolis Norvegijoje: šūviais iš lanko su strėlėmis nužudyti 5 asmenys, 2 sužeisti, užpuolikas sulaikytas

atnaujinta 06.36
LRT.lt, BNS, LRT TV naujienų tarnyba2021.10.13 22:08

Lanku ginkluotas 37-erių Danijos pilietis Norvegijos pietryčiuose esančiame Kongsbergo mieste nušovė penkis žmones ir dar du sužeidė. Vyras šiuo metu sulaikytas ir nuvežtas į netoliese esantį Drameną.

Kaip skelbia „SkyNews“, incidentas įvyko Kongsbergo mieste, Norvegijoje. Ataka apėmė didelę centrinę miesto dalį, kurioje gyvena maždaug 28 tūkst. žmonių.

Liudininkai teigia, kad atakos epicentras buvo prie maisto prekių parduotuvės. Ataka įvykdyta apie 18.13 val. vietos laiku.

„Žmogus buvo sulaikytas.... Iš dabar turimos informacijos, asmuo išpuolį atliko vienas“, – „Reuters“ sakė policijos atstovas Oyvindas Aaasas.

Vėliau paaiškėjo, kad policija susidūrė su šauliu apie 18.47 val vietos laiku.

Tarp sužeistųjų – policininkas

Kiek po vidurnakčio (Lietuvos laiku – LRT.lt) policija oficialiai pranešė, kad per ataką mirė 5 asmenys. Tarp mirusiųjų – ne darbo metu parduotuvėje buvęs pareigūnas.

Kaip skelbiama, du asmenys paguldyti intensyviosios priežiūros palatą. Vienas iš jų taip pat policininkas, ne darbo metu buvęs parduotuvėje.

Kaip skelbia Norvegijos policija, šiuo metu yra suteikiama pagalba nukentėjusiems asmenims bei parduotuvės „Coop Extra“ darbuotojams.

Policijos atstovas O. Aaasas iš karto po atakos žiniasklaidai neatskleidė, kiek asmenų per ataką nužudyta ir kiek yra sužeista. Sužeistieji buvo išgabenti į ligoninę, tačiau informacija apie jų būklę buvo nepateikiama.

Šaulio motyvai nežinomi

Kol kas nėra žinoma, kodėl šaulys įvykdė ataką, policija neatskleidžia ir jo tapatybės.Televizija TV2 pranešė, kad vyras taip turėjo peilį ir kitų ginklų.

Įtariamasis dabar pristatytas į policijos nuovadą Drammeno mieste, pranešė policija.

Išpuolio motyvai kol kas neaiškūs, tačiau pareigūnai neatmeta, kad tai galėjo būti ir teroristinė ataka.

„Svarbu pasakyti, kad daug dalykų apie išpuolį dar nežinome, per anksti kalbėti ir apie motyvus, bet policija neatmeta, kad tai buvo teroro išpuolis. Informacija iš Kongsbergo yra siaubinga, situacija dramatiška ir daranti įtaką visai bendruomenei. Suprantu, kad daugelis bijo, bet policija tiki, kad situacija šiuo metu yra kontroliuojama“, – kalbėjo Norvegijos premjerė Erna Solberg.

Socialiniuose tinkluose pasirodžius informacijai, kad užpuolikų gali būti ir daugiau, policija tokią informaciją paneigė ir sako, kad įtariamasis veikė vienas.

Norvegijos teisingumo ir viešosios saugos ministrė Monica Maeland teigia, kad įdėmiai seka situaciją.

Visiems Norvegijos pareigūnams liepta nešiotis su savimi ginklą, skelbia BBC. Norvegijoje policininkai darbo metu neprivalo turėti ginklų.

Sienoje stirksanti strėlė

Policija paragino žmones likti namuose; pareigūnai kelis kvartalus uždarė. Televizijos reportažuose matyti į įvykio vietą suvažiavę skubiosios pagalbos automobiliai ir ginkluoti policininkai.

Į įvykio vietą taip pat pasiųstas sraigtasparnis ir sprogmenų ekspertų grupė.

NRK tinklalapyje buvo paskelbta įvykių liudininko atsiųsta nuotrauka, kurioje matyti stirksanti sienoje įstrigusi juoda strėlė.

Norvegija tradiciškai būdavo taiki šalis, bet pastaraisiais metais joje įvyko kraštutinių dešiniųjų ekstremistų išpuolių.

Ekstremistas Andersas Behringas Breivikas 2011 metų liepos 22-ąją per dvigubą ataką nužudė 77 žmones.

A. B. Breivikas pirmiausiai detonavo sprogmenų prikrautą mikroautobusą sostinėje Osle netoli ministro pirmininko biuro. Vėliau jis nuvyko į netoliese esančią Utiojos salą ir nušovė dešimtis žmonių ten veikusioje kairiosios Darbo partijos jaunimo sparno vasaros stovykloje.

2019 metų rugpjūtį neonaciu pasiskelbęs Philipas Manshausas apšaudė vieną mečetę Oslo pakraštyje. Galiausiai maldininkai jį sugebėjo sutramdyti; per tą incidentą niekas sunkiai nenukentėjo.

Tačiau Ph. Manshausas anksčiau nušovė savo 17-metę įseserę, įvaikintą Kinijoje. Prokurorai jo veiksmus apibūdino kaip „rasistinį aktą“.

Norvegų saugumo tarnybos taip pat yra sužlugdžiusios kelias šalyje planuotas džihadistų atakas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt