Pasaulyje

2021.10.13 20:13

Blinkenas perspėja apie „kitus variantus“, jei diplomatija su Iranu žlugs

atnaujinta 21.48
BNS2021.10.13 20:13

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas trečiadienį perspėjo, kad Jungtinės Valstijos turi „kitų variantų“, jei diplomatija dėl Irano branduolinės programos žlugs, o Vašingtone viešintis jo kolega izraelietis pareiškė, kad žydų valstybė pasilieka teisę tokiu atveju panaudoti jėgą.

Derybos su Iranu tebėra paralyžiuotos, o trečiadienį A. Blinkenas surengė trišales diskusijas su Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų užsienio reikalų ministrais. Šias dvi JAV sąjungininkes, pernai užmezgusias tarpusavio diplomatinius santykius, vienija bendras susirūpinimas dėl Teherano politikos.

A. Blinkenas pakartojo JAV prezidento Joe Bideno pasiūlymą, kad Vašingtonas galėtų vėl prisijungti prie 2015 metų galingųjų valstybių sutarties su Iranu, pagal kurią Teheranas įsipareigojo apriboti savo branduolinę programą mainais į sankcijų sušvelninimą. 2018 metais Jungtines Valstijas iš šios sutarties išvedė J. Bideno pirmtakas Donaldas Trumpas, o Iranas palaipsniui liovėsi laikytis daugelio šio pakto straipsnių.

„Esame vieningi sakydami, kad Iranui negali būti leista įgyti branduolinio ginklo“, – per bendrą spaudos konferenciją Vašingtone sakė A. Blinkenas.

„Esame įsitikinę, kad diplomatinis kelias yra veiksmingiausias būdas užtikrinti, jog tai nenutiktų“, – pridūrė jis.

Tačiau amerikiečių diplomatijos vadovas atkreipė dėmesį, jog Iranas nuo J. Bideno atėjimo į valdžią jau turėjo devynis mėnesius savo įsipareigojimams pademonstruoti.

„Su kiekviena praeinančia diena ir Iranui atsisakant geranoriškai bendrauti šis pakilimo takas trumpėja, – perspėjo jis. – Esame pasirengę imtis kitų variantų, jei Iranas nepakeis kurso.“

Šios minties jis išsamiau neplėtojo, bet Izraelio užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas pakomentavo A. Blinkeno žodžius ir nesulaukė kolegos prieštaravimų: „Manau, visi supranta – čia, Izraelyje, taip pat Emyratuose ir Teherane – ką turime galvoje.“

Y. Lapidas anksčiau sakė, kad jis ir A. Blinkenas, būdami Holokaustą išgyvenusių žmonių sūnūs, „žinome, kad būna momentų, kai valstybės privalo panaudoti jėgą, kad apsaugotų pasaulį nuo blogio“.

„Jeigu teroro režimas ketina įgyti branduolinį ginklą – privalome veikti. Privalome aiškiai pareikšti, kad civilizuotas pasaulis to neleis“, – tvirtino Y. Lapidas.

„Izraelis pasilieka teisę veikti bet kuriuo duotu momentu bet kokiu būdu. Tai ne vien mūsų teisė, bet ir mūsų atsakomybė“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt