Pasaulyje

2021.10.13 15:32

Paluckas kritikuoja užsienio politiką: prezidentas, ministras ir Seimas yra atskiros respublikos

Julius Palaima, LRT.lt2021.10.13 15:32

Socialdemokratų partijos narys Gintautas Paluckas teigia, kad dabartinė Lietuvos užsienio politika stokoja racionalumo ir yra konfliktiška.

„Turime situaciją, kai Lietuva yra stipriai arši ir konfliktiška ir veliasi į konfliktus, pasiduodama „Zeitgeist“ dėsniui, tiek Baltarusijos atveju, tiek Kinijos ir Taivano atveju“, – LSDP diskusijoje kalbėjo buvęs partijos pirmininkas G. Paluckas.

„Prie viso to labai prisideda ir ryški fragmentacija užsienio politikoje. Prezidentas ieško savęs, užsienio reikalų ministras turi savo planą, tuo tarpu Seime mes turime atskirą, sakyčiau „užsienio reikalų respubliką“, kuri mėgina apsiginkluoti savais instrumentais. (...) Tam tikra prasme vyksta savotiškas rungimasis ir toje konfliktiškoje, taisyklių stokojančioje aplinkoje, Lietuvai tai nėra gerai“, – aiškino Seimo narys.

Pasak G. Palucko, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) pozicija lėmė visiško santykių su Baltarusijos režimu ir dialogo nutraukimą.

„Savo ruožtu, tos situacijos eskalacija lėmė, kad Lukašenka ir toliau pardavinėja savo šalies suverenitetą“, – LSDP organizuotoje diskusijoje sakė G. Paluckas.

„Pasekmes tikrai reikia modeliuoti ir sverti“, – aiškino Seimo Europos reikalų komiteto narys G. Paluckas.

Kalbėdamas apie Baltarusijos opozicijai sukurtą galimybę Lietuvoje įsteigti diplomatinę atstovybę, Seimo narys teigia nesuprantantis šio sprendimo.

„Kodėl mes paskelbėme valstybės vadove asmenį, nors mes nežinome, kas teisėtai buvo išrinktas Baltarusijos vadovu. Diplomatinės atstovybės atidarymas yra dar vienas žingsnis, kuris apart tos simbolinės reikšmės, nebuvo išdiskutuotas ir pasvertas. Aš tam nematau paaiškinimo“, – kalbėjo socialdemokratas.

Ambasadorius Vytautas Plečkaitis taip pat teigė, kad toks sprendimas yra perteklinis.

„Jis nesustiprino nei opozicijos, jį net galima vadinti „komišku“, nelabai rimtu. Akivaizdu, kad mes remiame Baltarusiją, bet mums būtų svarbiau, kad ši šalis išliktų savarankiška valstybe. Juolab, kad kartais, taip griežtindami sankcijas mes darome šios šalies žmonėms „meškos paslaugą“. Mūsų geopolitinis interesas yra toks, kad Baltarusija būtų savarankiška, kad ji nesuartėtų su Rusija. (...) Tos sankcijos stumia ją arčiau Rusijos“, – LSDP diskusijoje aiškino diplomatas.

„Sviatlana Cichanouskaja nėra vienintelė opozicijos lyderė, jų yra ir Lenkijoje. Reikia turėti galvoje, kad nemažai Baltarusijos opozicijos lyderių dabar yra savo šalies kalėjimuose“ – pridūrė V. Plečkaitis.

Pasak G. Palucko, norint „pataisyti Lietuvos padėtį santykiuose su Kinija reikia laikytis „nustatytų taisyklių ir formų“, o ne skatinti „politinį demaršą“.

„Reikia, kad tai nesukeltų konflikto lygioje vietoje ir neužtrauktų sunkiai prognozuojamų pasekmių ilgalaikėje ir trumpalaikėje perspektyvoje“, – dėstė G. Paluckas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt