Pasaulyje

2021.10.13 12:35

JAV žiniasklaida: į Baltarusiją vyksta ir migrantai iš Kubos, baltarusių pareigūnai juos žiauriai muša

LRT.lt2021.10.13 12:35

Lenkijos-Baltarusijos pasienyje lankėsi JAV transliuotojo NPR žurnalistas Robas Schmitzas, kuris čia sutiko ir du migrantus iš Kubos. Jis kalbėjosi su vyrais Sokolkos miestelyje, kur juos sulaikė lenkų pareigūnai.

Per trumpą pokalbį NPR žurnalistas išsiaiškino, kad į Lenkiją kubiečiai pateko iš Baltarusijos, čia jie atvyko gavę vizas, o sieną kirto su baltarusių pareigūnų pagalba.

„Jie atskrido iš Havanos į Maskvą, (žmonių) kontrabandininkas juos nugabeno į Baltarusiją. Jie sakė, kad Baltarusijos kariai padėjo jiems perlipti per spygliuotą vielą į Lenkiją, – pasakojo R. Schmitzas. – Pastarąsias 10 dienų jie vaikščiojo po miškus, miegojo apsikasę lapais. Dukart juos buvo sugavę lenkų pasieniečiai. Kaskart juos nugabendavo į Baltarusiją.“

Vienas iš kubiečių – Donielis Mochado Pujolis – sakė NPR žurnalistui, kad Baltarusijos kariai jį sumušė lazdomis ir vėl pasiuntė į Lenkiją, vyras rodė žaizdas ant savo kūno.

„Kai buvau išstumtas atgal, jie mane žiauriai mušė. Nedavė mums maisto ir vandens. Dabar mes jau 10 dienų beveik nieko nevalgėme ir negėrėme“, – R. Schmitzas perpasakojo kubiečio žodžius. Migrantai teigė besijaučiantys lyg kamuoliai, mėtomi tarp Lenkijos ir Baltarusijos. „Niekas jo nenori. Ir jis ne vienintelis“, – apie vieną iš kubiečių sakė NPR žurnalistas.

NPR žurnalistui pavyko susisiekti su vieno iš kubiečių šeima. Šie jam papasakojo, kad kai migrantų pora buvo vėl išstumta į Baltarusiją, pareigūnai juos mušė taip smarkiai, kad vienam vyrui skilo kaukolė.

Nevyriausybinės organizacijos „Fundacja Ocalenie“, kuri teikia pagalbą migrantams, atstovė Kalina Czwarnog sakė NPR, kad tarp migrantų yra irakiečių, Jemeno, Sirijos, Afrikos valstybių gyventojų.

K. Czwarnog pabrėžė, kad Baltarusijos režimas kviečia migrantus atvykti į šalį, suteikia jiems vizas. Tačiau esą Lenkijos pareigūnai neleidžia migrantams prašyti prieglobsčio. „Vietoje to dauguma yra susodinami į autobusiukus ir vežami atgal į Baltarusiją, kur kariai juos dažnai sumuša ir vėl siunčia į Lenkiją“, – aktyvistės žodžius perpasakojo R. Schmitzas.

Lenkija, Lietuva ir kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės kaltina Aliaksandro Lukašenkos režimą vykdant migrantų gabenimą iš Artimųjų Rytų ir Afrikos į Baltarusiją bei stumiant juos per sieną į Vakarus.

Lenkų aktyvistai teigia, kad baltarusių kariai su migrantais elgiasi vis žiauriau, kai jie yra grąžinami į Baltarusijos teritoriją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt