Pasaulyje

2021.10.13 09:55

„Frontex“ pasitrauks iš Lietuvos? Tarnyba fiksuoja daugiau pažeidimų, nei pranešama oficialiai

atnaujinta
LRT.lt, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2021.10.13 09:55

Šiuo metu žinoma apie maždaug 20 Lietuvoje užfiksuotų pažeidimų prieš migrantus, paskelbė Europos Sąjungos sienos apsaugos tarnybos „Frontex“ vadovas Fabrice`as Leggeri.

„Fiksuota, jei teisingai prisimenu, 17 ar beveik, sakykime, 20 rimtų incidentų, kur įtariami pamatinių teisių pažeidimai Lietuvoje“, – F. Leggeri sakė renginyje pirmadienį. Jį cituoja portalas „EUobserver“.

„Mano supratimu, to priežastis – Lietuvos teisės interpretacijos. Klausimas, ar Lietuvos sienos apsaugos ir prieglobsčio įstatymai atitinka ES teisę“, – sakė „Frontex“ vadovas.

Anksčiau „EUobserver“ pranešė, kad yra fiksuota apie 14 vadinamųjų rimtų incidentų, kurie susiję su grupiniu migrantų išstūmimu per sieną. Grupinis prieglobsčio siekiančių žmonių išstūmimas pažeidžia Europos žmogaus teisių konvenciją.

Ataskaitas apie incidentus rengia „Frontex“ pareigūnai, dirbantys Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje.

Agentūra gali sustabdyti ir atšaukti pareigūnų dalyvavimą operacijoje, jei fiksuoja rimtus pažeidimus. Ar taip „Frontex“ pasielgs Lietuvoje, F. Leggeri nekomentavo, rašo „EUobserver“. Anksčiau tarnyba nutraukė savo misiją Vengrijoje dėl žmogaus teisių pažeidimų.

Lietuva, Lenkija ir kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės kaltina Aliaksandro Lukašenkos režimą gabenant migrantus iš Artimųjų Rytų ir Afrikos į Baltarusiją ir stumiant juos per sieną į Vakarus. Į Lietuvą šiemet jau atvyko virš 4 tūkst. migrantų.

Lietuva, kaip ir kaimyninės šalys, yra paskelbusi ekstremialiąją situaciją. Vilnius taip pat priėmė įstatymus, kurie leidžia atstumti migrantus. Dabar Lietuva kartu su bent 12 kitų šalių siūlo peržiūrėti ES migracijos politiką ir, be kita ko, įteisinti migrantų atstūmimus ekstremaliosios padėties atveju.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas praėjusią savaitę sakė, kad tyrimus dėl galimų pažeidimų tarnyba atlieka kartu su „Frontex“, Lietuva esą teikia visą būtiną informaciją. Lietuvos vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė taip pat nurodė, kad ketinama tirti incidentus.

VSAT vadas: Lietuva teikia visą informaciją

Lietuva teikia Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūrai „Frontex“ išaiškinimus dėl jos fiksuotų keliolikos pažeidimų, pati šalis nėra nustačiusi atvejų, kai teisės aktų nebūtų laikomasi, sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas R. Liubajevas.

„Kalbant apie tuos pranešimus, kurie turi ryšį su galimais pažeidimais žmogaus teisių, vyksta nagrinėjimas ir diskusija su valstybe, šiuo atveju, su Lietuva, ir mes turime atsakyti. Mes į daugiau negu pusę tų raportų arba užklausimų jau pateikėme atsakymus, dabar tuos vertinimus daro „Frontex“ agentūra“, – BNS sakė R. Liubajevas.

Pasak jo, nebuvo atvejų, kai Lietuva, teikdama atsakymą, įvertintų, jog pažeidimo iš tiesų būta: „mes tokių nefiksavome“.

Kaip naujienų portalas „EUobserver“ cituoja „Frontex“ vadovą F. Leggeri, Lietuvoje fiksuota „beveik, sakykime, 20 pranešimų apie rimtus incidentus“. R. Liubajevas sako žinantis apie 16: antradienį gautas vienas papildomas be tų, kurie buvo žinomi anksčiau. Vienu atveju pažeidimo atvejis buvo „uždarytas“ – nustatyta, kad jo nebuvo.

R. Liubajevas sako susitikęs su F. Leggeri ir kalbėjęsis apie šiuos incidentus, bet kol kas papildomų duomenų neturi, nes jie vis dar tebėra tiriami.

„Šiandien susitikome su direktoriumi, trumpai pakalbėjome, paklausiau, kokia yra situacija su tais pranešimais, tuo labiau, kad jis apie tai minėjo. Sakė, kad jis irgi kažkokių ypatingų rezultatų neturi, bet kol kas nemato poreikio nutraukti operaciją“, – sakė VSAT vadas.

R. Liubajevas pabrėžė, kad „Frontex“ nenagrinėja pažeidimų – tiesiog vertina, ar jie galėjo būti, o į tai atsižvelgdamas agentūros vadovas sprendžia, ar tęsti „Frontex“ operaciją, ar ne.

„Dauguma tų raportų buvo parengti rugpjūčio mėnesį. Nežiūrint į tuos pranešimus ir tą situaciją, direktorius priėmė sprendimą vis dėlto tą operaciją tęsti ir spalio 6 dieną ta operacija buvo pratęsta iki lapkričio 30 dienos“, – sakė R. Liubajevas.

Jo teigimu, incidentų raportų ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse vykdomų operacijų metu „surašoma pakankamai daug“, dalis jų nebūtinai būna susiję su žmogaus teisių pažeidimais.

Lietuva, pasak R. Liubajevo, pateikia išaiškinimą apie šalyje galiojančius teisės aktus.

„Mes pateikėme pirmiausiai išaiškinimą, informaciją apie tai, kokia pas mus yra teisinė bazė, kokie sprendimai priimami. Mūsų pagrindinis principas bendraujant ir su „Frontex“, ir su Europos Sąjunga, yra tikrai atvirumas, mes tikrai nieko neplanuojame slėpti“, – sakė VSAT vadas.

Ši publikacija patikslinta. Anksčiau joje buvo klaidingai teigiama, kad Lietuva yra paskelbusi nepaprastąją padėtį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt