Pasaulyje

2016.10.20 18:05

Škotijos vyriausybė pateikė naujo referendumo dėl nepriklausomybės projektą

ELTA 2016.10.20 18:05

Škotijos vyriausybė pateikė naujo referendumo dėl nepriklausomybės nuo Jungtinės Karalystės projektą. Premjerė Nicola Sturgeon ketvirtadienį pareiškė, kad jos vyriausybė ir toliau pasirengusi derėtis su Londonu dėl būsimų santykių su Europos Sąjunga (ES), kurie galios visai Jungtinei Karalystei. Tačiau jei paaiškės, kad Škotijos interesus bus galima apginti tik turint nepriklausomybę, „tada škotams turi būti sudaryta galimybė dar kartą iškelti šį klausimą – ir tai padaryti dar prieš Jungtinei Karalystei paliekant ES“, praneša agentūra AFP.

Jungtinės Karalystės gyventojai birželio 23-iąją vykusiame „Brexit“ referendume pasisakė už pasitraukimą iš ES. Tačiau škotai 62 proc. dauguma balsavo už pasilikimą – nepaisant to, jiems dabar gresia kartu su likusia Karalystės dalimi palikti Bendriją.

Naujausi Londono pareiškimai dėl išstojimo iš ES Škotijos vyriausybei kelia „rimtų būgštavimų“, sakė N. Sturgeo, pateikdama įstatymo projektą. Esą kyla „nepriimtina rizika dėl Škotijos demokratinių, ekonominių ir socialinių interesų bei Škotijos parlamento balso teisės“.

Įstatymo projektas didele dalimi panašus į įstatymą dėl 2014-ųjų nepriklausomybės referendumo. Tada škotai kartą jau balsavo dėl nepriklausomybės nuo Londono: 55 proc. pasisakė už pasilikimą Jungtinėje Karalystėje.

Britų premjerė Theresa May iki kovo galo ketina pateikti oficialų prašymą dėl išstojimo iš ES. Tada prasidėtų dvejus metus truksiančios derybos. Th. May ketvirtadienį pirmą kartą dalyvauja ES viršūnių susitikime Briuselyje, kur informuos kolegas apie išstojimo planus.