Pasaulyje

2016.10.20 12:30

Filipinuose praūžęs taifūnas „Haima“ nusinešė mažiausiai penkias gyvybes

BNS2016.10.20 12:30

Galingas taifūnas „Haima“, vėlų trečiadienio vakarą smogęs šiaurinėms Filipinų provincijoms, nusinešė mažiausiai penkių žmonių gyvybes ir, atnešęs smarkių vėjų ir liūčių, užtvindė keletą miestų bei privertė tūkstančius gyventojų palikti savo namus, pranešė pareigūnai.

Ketvirtadienį taifūnas nusilpo ir pasiekė Pietų Kinijos jūrą.

„Haima“ atnešti vėjo gūsiai ir lietus priminė 2013 metais siautusį taifūną „Haiyan“, kuris, kiek žinoma, buvo smarkiausia kada nors sausumą pasiekusi audra.

Dėl nutrūkusio elektros tiekimo ir sugadintų komunikacijos sistemų iškart nebuvo gauta informacijos apie audros padarytą žalą, o vyriausybės pagalbos ir gelbėjimo tarnybos negalėjo pasiekti kelių kaimų dėl nuvirtusių medžių, kilusių nuošliaužų ir potvynių.

Apie 100 tūkst. kaimų gyventojų buvo evakuoti iš vietovių, kurioms buvo kilusi didžiausia grėsmė artėjant taifūnui, todėl buvo išvengta dar didesnio aukų skaičiaus.

Nuošliaužai nunešus jų trobelę žuvo du statybininkai iš La Trinidado miesto kalnuotoje Bengueto provincijoje, pranešė pareigūnai.

Ifugao provincijoje, esančioje šalia Bengueto, per potvynį paskendo du kaimo gyventojai, o dar vienas asmuo dingo. Isabelos provincijoje vienas 70 metų vyras mirė nuo širdies smūgio, kai iš užlieto rajono buvo vežamas į laikiną slėptuvę, nurodė pareigūnai.

Nors audros Filipinų šiaurėje siaučia gana dažnai, daugumą kaimo gyventojų vis dėlto įbaugino šėlstantis „Haima“.

„Per mano gyvenimą – man jau 60 metų – šis taifūnas yra smarkiausias taifūnas “, – naujienų agentūrai AP sakė kaimo tarybos narys Willie Cabalteja Vigano mieste, Iloko provincijoje.

„Mes nemiegojome. Buvo išrauta medžių, namai neteko savo stogų, o tvoros ir skardos lakštai skraidė aplink visą naktį“, – pridūrė jis.

Sinoptikų duomenimis, greitai judantis Ramiojo vandenyno taifūnas pasiekė šiaurės rytinius Kagajano provincijos krantus vėlų trečiadienį, o tada nuslinko šiaurės vakarų kryptimi Pietų Kinijos jūros link. „Haima“ nešami vėjai siekė 150 km per val. greitį, o gūsių greitis vietomis pakilo iki 185 km per valandą.

Taifūnas, nors ir susilpnėjęs, turėtų pasiekti Kiniją, nurodė Filipinų sinoptikai.

Išaušus paaiškėjo, kokio masto nuostolių patyrė Kagajanas, esantis apie 500 km į šiaurę nuo Manilos, ir šalia esantys regionai. Buvo matyti apverstų furgonų, nulaužtų ar nulinkusių elektros stulpų ir nuolaužų, užgriuvusių kelius. Nedirbo dauguma parduotuvių, kurių langų stiklai buvo išdužę, o stogeliai nuplėšyti vėjo.

Šiaurinėje Iloko provincijoje ryžių laukai priminė rudus ežerus. Vandens lygis juose siekia juosmenį, o tarnybos pradėjo valymo operacijas.

„Vyksta paieškų, gelbėjimo ir atkūrimo operacijos“, – pranešime sakė Civilinės gynybos biuro administratorius Ricardo Jaladas.

Taifūnui praūžus pagrindiniame šiauriniame Lusono regione, valstybinė meteorologijos agentūra sušvelnino savo skelbtus įspėjimus apie audrą.

Dauguma provincijų dar nėra atsigavusios po praėjusį savaitgalį siautusio smarkaus taifūno, nusinešusio dviejų žmonių gyvybes ir privertusio iš savo namų pasitraukti dešimtis tūkstančių kaimų gyventojų.

Filipinų prezidentas Rodrigo Duterte, šiuo metu su vizitu viešintis Kinijoje, paragino žmones, atsidūrusius taifūno kelyje, paklusti krizių valdymo agentūrų nurodymams.

R. Durterte į Filipinus grįš penktadienį.

Kiekvienais metais Filipinuose siaučia apie 20 taifūnų ir audrų. Be to, šaliai nuolat gresia žemės drebėjimai ir ugnikalnių išsiveržimai. Filipinai yra laikomi valstybe, kuriai gresia daugiausiai stichinių nelaimių pasaulyje.

2013 metų lapkritį Filipinams smogė smarkiausias visų laikų sausumą pasiekęs taifūnas „Haiyan“. Per šią audrą žuvo arba dingo apie 7 350 žmonių, o dar per 5 milijonus gyventojų prarado savo namus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt