Pasaulyje

2016.10.19 23:59

Nyderlandų valdžios nerimas: ar verta pradėti kalbėti apie „Nexit“?

15min.lt 2016.10.19 23:59

Nyderlandai – vieni artimiausių Jungtinės Karalystės partnerių Europos Sąjungoje (ES). Nenuostabu, kad „Brexit“ referendumas sudavė nemažą smūgį olandų planams. Panašu, kad naujoji britų ministrė pirmininkė Theresa May pasirengusi pamiršti šią draugystę visiškai, rašo „Politico“.

Jungtinė Karalystė išlieka trečia didžiausia Nyderlandų eksporto rinka, tačiau šalies valdžia nusiteikusi griežtai reaguoti į britų apsisprendimą palikti ES. Marko Ruttes vyriausybę labai neramina tai, kad jau kitų metų kovo mėnesį laukia rinkimai, kuriuose didžiausią iššūkį mes būtent euroskeptikai.

„Jis neturi politinės erdvės švelniai elgtis su Jungtine Karalyste“, – konstatavo Nyderlandų parlamento Europos reikalų komiteto narys, liberalas Keesas Verhoevenas.

„Vienintelis dalykas, kuris išties svarbus: nesuteikti populistams argumento, kad Jungtinės Karalystės išstojimas iš ES yra pavyzdys“, – pabrėžė jis.

49 metų premjeras, Liaudies partijos už laisvę ir demokratiją lyderis Markas Rutte bando demonstruoti ryžtą. Britų transliuotojui BBC jis aiškino, kad yra pasiruošęs griežtai reaguoti į britų reikalavimus ir eis į debatus „lyg boksininkas į ringą“.

Britų ministro pirmininko Davido Camerono politinė nesėkmė ir jo pasitraukimas tapo tikru smūgiu M. Ruttei. Nyderlandų premjeras dažnai gindavo jį nuo ES kolegų kritikos.

Olandai, britai, danai ir suomiai dažnai veikdavo kaip bendramintė koalicija, bandydama atsverti augančią prancūzų ir ypač vokiečių įtaką sąjungoje.

Nyderlandų analitinio centro „Clingendael“ analitikas Adriaanas Schoutas patikino, kad olandams britų netektis tapo dideliu smūgiu.

„Migracija, karinis bendradarbiavimas, energetikos sistemos liberalizavimas ... Tai yra sritys, kuriose olandai tikrai pasiges Jungtinės Karalystės palaikymo“, – vardino A. Schoutas.

Tuo metu D. Camerono įpėdinė Theresa May į Nyderlandus žvelgia iš aukšto. Simbolišku pareiškimu apie atvėsusius santykius tapo faktas, kad apsilankiusi Danijoje ir Kroatijoje Th. May išplatino žinutes žiniasklaidai, o štai po vizito Nyderlanduose – jokio atsako.

„Akivaizdu, kad turėsime derinti interesus ateityje, tačiau dabar laukia labai sunkios derybos“, – lakoniškai apie Th. May vizito rezultatus atsiliepė ir M. Rutte.

Nyderlandai parėmė Prancūzijos ir Vokietijos žinią – Jungtinė Karalystė negalės likti vienoje rinkoje ir tuo pat metu riboti darbo jėgos judėjimą. Jokių išlygų britai gali nesitikėti.

Britų sprendimas sukrėtė

Nepaisant to, kad daugelis manė, jog „Brexit“ referendumas sukels panašių reikalavimų bangą visoje Europos Sąjungoje, rezultatas buvo kitoks.

„Po britų sprendimo, kalbos apie panašų referendumą Nyderlanduose nurimo“, – pasakojo K. Verhoevenas.

Tiesa, M. Ruttes santūrumas patinka ne visiems. Štai Nyderlandų parlamento narys, socialistas Harry van Bommelis pabrėžė, kad premjeras taip ir neišdėsto aiškios šalies pozicijos.

„Jis laiko mus nežinioje. Mes neturime jokio supratimo“, – apie naują Nyderlandų ir Jungtinės Karalystės dvišalių santykių etapą kalbėjo socialistų politikas. „Premjeras tyli, nes bijo susilpninti derybinę poziciją“, – darė išvadą H. van Bommelis.

„Mūsų reakcija buvo: oho, to jau truputį per daug“, – apie „Brexit“ kalbėjo Nyderlandų Darbo partijos narys Jacques Monaschas. „Tai, kad jokia partija Nyderlanduose nenori pasinaudoti šia tema, kad pagrindinis partneris palieka sąjungą, manau, yra ženklas“, – sakė euroskeptiškos, tačiau nuosaikiai poziciją pateikiančios partijos narys.

Neišmintingi sprendimai

Net ir euroskeptikų partijos, rengusios Nyderlanduose referendumą dėl Ukrainos ir ES asociacijos sutarties tvirtinimo, pastaruoju metu nustojo skleisti „Nexit“ idėją.

Vienas iš referendumą dėl Ukrainos organizavusių politikų Janas Roosas dabar teigia, kad jų politinė pozicija – „mažiau Briuselio“.

Kitas euroskeptikas Thierry Baudetas paneigė, kad jie rengiasi organizuoti „Nexit“ referendumą. Pasak jo, ES kritikams Nyderlanduose žymiai palankesnis būtų 4 referendumų variantas.

Jis susidėtų iš sprendimo likti euro zonoje, laisvo judėjimo ES ribose, bendros užsienio politikos ir ES teisės viršenybės kvestionavimo.

Net ir didžiausias ES priešas Nyderlanduose, Laisvės partijos vadovas Geertas Wildersas pastaruoju metu kalba ne apie „Nexit“ referendumą, o apie būtinybę bent keturis kartus per metus rengti referendumus, kuriuose olandai galėtų išsakyti savo nuomonę strateginiais klausimais.

Nepaisant to, apklausos rodo, kad 40 proc. Nyderlandų piliečių palaiko idėją svarstyti išstojimo iš ES klausimą. Tai reiškia, kad M. Ruttes laukia sudėtingas politinis laviravimas tarp federalizmo ir stipresnės sąjungos projektą palaikančių savo partijos rinkėjų ir skeptikų.

„Bijau, kad politinis elitas tiki, jog galės nustumti šią problemą į pašonę, palaukti, kol rezultatai apklausose sumenks ir grįžti prie federalistinės Europos idėjos“, – sakė J. Monaschas.

„Tai būtų labai neišmintinga, labai neišmintingas sprendimas. Kai tik Nyderlanduose supras šią klastą, kils problemų“, – prognozavo Darbo partijos narys.