Pasaulyje

2021.10.10 20:52

Lenkijoje – didžiuliai protestai: tūkstančiai žmonių susirinko ginti šalies narystės ES

LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.10 20:52

Įvairiuose Lenkijos miestuose vyksta protestai dėl šalies ateities Europos Sąjungoje (ES). Protestus inicijuoja opozicija, kuri baiminasi, kad valdantieji artina Lenkiją prie „Polexito“ – galimo išstojimo iš Bendrijos. Tokios kalbos suaktyvėjo po to, kai Lenkijos Konstitucinis tribunolas kiek anksčiau šią savaitę išaiškino, kad šalies nacionalinė teisė yra aukščiau už europinę teisę.

Varšuvoje esanti LRT žurnalistė Evelina Mokšecka pasakojo, kad susirinkę tūkstančiai žmonių reikalauja neišstoti iš ES.

„Labai daug žmonių susirinkę Varšuvoje. Žmonės reikalauja neišeiti iš ES. Protestas, kuriame dabar esu, vadinasi „Liekame ES“. Žmonės šaukia, kad jie dalis ES, kad nori likti ES, ir priekaištauja tam, ką jiems ruošia valdantieji. Galima sakyti, kad šiandienos protestas yra laikomas Lenkijos narystės ES gynimo“, – pasakoja žurnalistė.

Pasak jos, nors tikslaus protestuotojų skaičiaus dar nežinoma, žmonių, kuriuos valdžios sprendimas sujudino, čia – tūkstančiai. Kalbas sako politikai, opozicijos nariai, aktyvistai, teisininkai.

Anot E. Mokšeckos, analitikai teigia, kad šis protestas – didžiulis egzaminas į Lenkiją grįžusiam Donaldui Tuskui, kuris prieš tai dirbo Europos Vadovų Tarybos pirmininku ir yra didžiausios Europos Parlamento frakcijos Europos liaudies partija (EPP) vadovas.

„Donaldas Tuskas – pirmas politikas, paraginęs visus išeiti į gatves. Jis taip pat paragino opoziciją jungtis ir pasisakyti prieš tribunolo nuosprendį“, – LRT radijo žinioms pasakoja ji.

LRT TV naujienų tarnybai žurnalistė taip pat teigė, kad Varšuvoje gausu ES vėliavų, jomis papuoštas viešasis transportas.

Šalies narystės Europos Sąjungoje palaikymo akcijos vyko ir keliose dešimtyse Lenkijos miestų.

Opozicijos lyderio ir buvusio Europos Vadovų tarybos pirmininko Donaldo Tusko teigimu, šis teismo sprendimas – kelias į šalies pasitraukimą iš Europos Sąjungos.

Valdantieji tai neigia ir tikina: ne tik Lenkija kvestionuoja europinės teisės viršenybę prieš nacionalinę.

Varšuvos rietenos su Briuseliu prasidėjo į valdžią atėjus konservatyviems dešiniesiems „Teisei ir teisingumui“. Šie ėmėsi ne vienos teismų sistemos reformos, kurias Bendrija laiko valdžių padalijimo principo pažeidimu.

Vienas reformų taikinių buvo ir protestus sukėlusį sprendimą priėmęs konstitucinis tribunolas, kurio teisėjus opozicija laiko valdančiųjų statytiniais.

Tiesa, tribunolo sprendimas dar neįgavęs teisinės galios. Kad tai nutiktų, vyriausybė turi nuspręsti oficialiai paskelbti teismo verdiktą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt